The 106th Annual Dipsea

FINAL RESULTS

Sorted by Head Start Group

June 12th, 2016
Mill Valley to Stinson Beach, Marin County, CA


Place Overall Clock Time Bib Name Sex Age Section / Place In Section Group / Head Start Actual Time / Place (time-based)
Group AAA (25 minute head start)
14 0:50:55 17 * Hans Schmid M 76 Invitational / 14 AAA ( 25 m) 1:15:54.76 / 518
149 1:01:06 701 * Melody-Anne Schultz F 74 Invitational / 149 AAA ( 25 m) 1:26:05.83 / 860
209 1:03:30 366 * Byron Melendy M 74 Invitational / 209 AAA ( 25 m) 1:28:29.69 / 923
284 1:05:31 612 * Bridie Dillon F 71 Invitational / 284 AAA ( 25 m) 1:30:30.63 / 967
325 1:06:17 544 * Christie Pastalka F 68 Invitational / 325 AAA ( 25 m) 1:31:17.00 / 979
482 1:10:27 474 P Russ Kiernan M 78 Invitational / 482 AAA ( 25 m) 1:35:26.46 / 1070
793 1:39:19 1596 Jeff Williams M 78 Runner / 182 AAA ( 25 m) 1:37:18.55 / 1103
531 1:13:08 482 Jerry Colletto M 75 Invitational / 531 AAA ( 25 m) 1:38:07.21 / 1121
546 1:15:02 113 Bill Dodson M 81 Invitational / 546 AAA ( 25 m) 1:40:01.76 / 1150
579 1:20:17 521 Janet Furman F 69 Invitational / 579 AAA ( 25 m) 1:45:16.38 / 1222
583 1:20:55 440 Irene Herman F 66 Invitational / 582 AAA ( 25 m) 1:45:54.63 / 1228
1081 1:52:21 1694 Dillon McFerran F 7 Runner / 466 AAA ( 25 m) 1:50:20.69 / 1257
1170 1:57:04 1341 Norman Pease M 78 Runner / 555 AAA ( 25 m) 1:55:03.71 / 1294
665 1:31:30 105 Eve Pell F 79 Invitational / 603 AAA ( 25 m) 1:56:30.00 / 1304
1209 2:00:00 1165 Erland Jensen M 74 Runner / 594 AAA ( 25 m) 1:57:59.12 / 1317
1224 2:01:56 1358 Linda Wendt F 66 Runner / 609 AAA ( 25 m) 1:59:55.96 / 1329
706 1:35:04 546 Hansi Rigney F 74 Invitational / 608 AAA ( 25 m) 2:00:03.34 / 1330
1233 2:02:19 1871 Dante Pasquale M 6 Runner / 618 AAA ( 25 m) 2:00:18.72 / 1332
708 1:35:22 419 Wolfgang Zech M 74 Invitational / 609 AAA ( 25 m) 2:00:21.53 / 1333
1251 2:03:34 1658 Katherine Singer F 75 Runner / 636 AAA ( 25 m) 2:01:33.77 / 1340
1261 2:04:51 1836 Early Langley F 67 Runner / 646 AAA ( 25 m) 2:02:50.89 / 1347
1265 2:05:18 1443 Allen Scott M 75 Runner / 650 AAA ( 25 m) 2:03:17.09 / 1351
1369 2:19:54 1231 Bett Mott F 69 Runner / 750 AAA ( 25 m) 2:17:53.91 / 1394
1387 2:24:55 1002 Nancy Head F 75 Runner / 768 AAA ( 25 m) 2:22:54.92 / 1406
1391 2:28:32 1299 Gerald Freedman M 76 Runner / 772 AAA ( 25 m) 2:26:31.68 / 1410
1395 2:29:33 1268 Cici Zerbe F 76 Runner / 774 AAA ( 25 m) 2:27:32.18 / 1412
1401 2:32:31 1735 Alan Weber M 78 Runner / 780 AAA ( 25 m) 2:30:30.70 / 1415
1402 2:32:31 1902 Anitra Seitamo F 72 Runner / 781 AAA ( 25 m) 2:30:30.98 / 1416
1290 2:08:59 532 Darryl Beardall M 79 Invitational / 616 AAA ( 25 m) 2:33:58.67 / 1417
1417 2:40:06 1620 Panl McDonald M 75 Runner / 796 AAA ( 25 m) 2:38:05.85 / 1420
1393 2:29:10 697 Phil Phythian M 82 Invitational / 620 AAA ( 25 m) 2:54:09.90 / 1427
Group AA (24 minute head start)
11 0:50:16 515 * Jamie Rivers F 65 Invitational / 11 AA ( 24 m) 1:14:15.62 / 458
393 1:07:43 401 * Jim Buck M 73 Invitational / 393 AA ( 24 m) 1:31:42.29 / 983
501 1:11:36 456 Hazel Wood F 65 Invitational / 501 AA ( 24 m) 1:35:35.34 / 1073
823 1:40:57 1113 Mike Moser M 73 Runner / 211 AA ( 24 m) 1:37:56.09 / 1118
561 1:17:19 402 Michael Adams M 73 Invitational / 561 AA ( 24 m) 1:41:18.96 / 1167
1100 1:53:08 1535 Art Smart M 73 Runner / 485 AA ( 24 m) 1:50:07.36 / 1251
1374 2:21:23 1677 Scott Hoopes M 73 Runner / 755 AA ( 24 m) 2:18:22.56 / 1397
1398 2:31:28 1185 Margret (Peggy) Davis F 65 Runner / 777 AA ( 24 m) 2:28:27.88 / 1413
Group A (23 minute head start)
587 1:22:01 470 Steve Stephens M 72 Invitational / 585 A ( 23 m) 1:45:00.16 / 1219
1188 1:58:18 1703 Barbara French F 64 Runner / 573 A ( 23 m) 1:54:17.21 / 1284
1274 2:07:17 1088 Holly Bernstein F 8 Runner / 659 A ( 23 m) 2:03:16.56 / 1350
1278 2:07:37 1389 Mary Rudy F 64 Runner / 663 A ( 23 m) 2:03:36.73 / 1353
1362 2:18:06 1323 Guy Wulfing M 72 Runner / 743 A ( 23 m) 2:14:05.21 / 1387
Group B (22 minute head start)
487 1:10:35 144 Bill Talmage M 71 Invitational / 487 B ( 22 m) 1:32:34.38 / 996
549 1:15:33 140 Bob Cowdrey M 71 Invitational / 549 B ( 22 m) 1:37:32.79 / 1110
600 1:24:14 633 Dimitris Sklaropoulos M 71 Invitational / 593 B ( 22 m) 1:46:13.07 / 1229
1178 1:57:47 1862 Lou Encalada M 71 Runner / 563 B ( 22 m) 1:52:46.06 / 1277
1289 2:08:47 1693 Peter Langley M 71 Runner / 674 B ( 22 m) 2:03:46.93 / 1356
1299 2:10:15 1284 Don Madronich M 71 Runner / 683 B ( 22 m) 2:05:14.42 / 1365
1397 2:31:14 1331 Bonnie Sullivan F 63 Runner / 776 B ( 22 m) 2:26:13.58 / 1409
Group C (21 minute head start)
611 1:25:46 1800 * Seth Wolford M 7 Runner / 13 C ( 21 m) 1:19:45.81 / 655
128 0:59:51 535 * Mimi Willard F 62 Invitational / 128 C ( 21 m) 1:20:50.93 / 698
308 1:05:56 168 * Maeve Burke F 62 Invitational / 308 C ( 21 m) 1:26:55.14 / 883
476 1:10:15 275 Stephen Anderson M 70 Invitational / 476 C ( 21 m) 1:31:14.06 / 978
520 1:12:39 449 Robert Knox M 70 Invitational / 520 C ( 21 m) 1:33:38.04 / 1021
528 1:13:01 110 A John Gambs M 70 Invitational / 528 C ( 21 m) 1:34:00.64 / 1030
1067 1:51:40 1720 Ronald Pharis M 70 Runner / 452 C ( 21 m) 1:45:39.37 / 1226
1161 1:56:47 1209 Diana Saylor F 62 Runner / 546 C ( 21 m) 1:50:46.80 / 1260
1314 2:12:13 1908 Oscar Tibbs M 7 Runner / 697 C ( 21 m) 2:06:12.50 / 1368
1421 2:51:43 1760 William Callahan M 70 Runner / 800 C ( 21 m) 2:45:42.19 / 1422
1424 2:55:21 1227 John Mott M 70 Runner / 803 C ( 21 m) 2:49:20.26 / 1425
Group D (20 minute head start)
108 0:58:21 424 * Lisa Trustin F 60 Invitational / 108 D ( 20 m) 1:18:20.89 / 610
174 1:02:01 624 * Jeri Howland F 60 Invitational / 174 D ( 20 m) 1:22:00.52 / 746
215 1:03:41 335 * Tomas Pastalka M 69 Invitational / 215 D ( 20 m) 1:23:40.04 / 795
677 1:32:31 1053 * Olivia Skiles F 9 Runner / 72 D ( 20 m) 1:25:30.78 / 843
318 1:06:09 680 * Eric Spector M 69 Invitational / 318 D ( 20 m) 1:26:08.18 / 861
374 1:07:21 443 * Robin Olesen F 61 Invitational / 374 D ( 20 m) 1:27:20.55 / 893
819 1:40:39 1562 James (Jim) Moriarty M 69 Runner / 207 D ( 20 m) 1:33:38.79 / 1022
826 1:41:04 1907 Anya Godfrey F 9 Runner / 214 D ( 20 m) 1:34:03.41 / 1032
867 1:43:05 1629 Kathleen Bettman F 60 Runner / 255 D ( 20 m) 1:36:04.97 / 1081
915 1:45:10 1545 Kristine Mendelson F 60 Runner / 302 D ( 20 m) 1:38:09.16 / 1123
606 1:25:06 274 Donald Loarie M 69 Invitational / 596 D ( 20 m) 1:45:05.78 / 1220
1151 1:56:23 1308 Kenneth (Ken) Fischer M 69 Runner / 536 D ( 20 m) 1:49:22.18 / 1246
1199 1:59:04 1786 Eva Rowbury F 9 Runner / 584 D ( 20 m) 1:52:03.52 / 1270
1200 1:59:04 1087 Virginia Bernstein F 9 Runner / 585 D ( 20 m) 1:52:03.88 / 1271
1292 2:09:25 1417 Dan O'Farrell M 69 Runner / 676 D ( 20 m) 2:02:24.76 / 1344
1306 2:11:31 1586 Sharon Fox F 60 Runner / 689 D ( 20 m) 2:04:30.42 / 1360
1307 2:11:43 1146 Reese Murphy F 9 Runner / 690 D ( 20 m) 2:04:42.15 / 1362
1309 2:11:43 1910 Dola Tibbs F 9 Runner / 692 D ( 20 m) 2:04:42.77 / 1363
1348 2:16:12 1869 Luciana Pasquale F 9 Runner / 731 D ( 20 m) 2:09:11.43 / 1376
1353 2:16:47 1296 Audrey Kosla F 9 Runner / 734 D ( 20 m) 2:09:46.02 / 1379
1354 2:16:47 1923 Kermit Kubitz M 69 Runner / 735 D ( 20 m) 2:09:46.16 / 1380
1385 2:24:18 1588 Colleen Fox F 61 Runner / 766 D ( 20 m) 2:17:17.74 / 1392
1423 2:55:07 1186 Larry Davis M 69 Runner / 802 D ( 20 m) 2:48:06.27 / 1424
1427 2:59:25 1805 Susan Bazela F 61 Runner / 806 D ( 20 m) 2:52:24.24 / 1426
Group E (19 minute head start)
76 0:56:36 38 * Preston Sitterly M 68 Invitational / 76 E ( 19 m) 1:15:35.48 / 504
86 0:57:02 91 * John Marks M 68 Invitational / 86 E ( 19 m) 1:16:01.05 / 525
189 1:02:32 414 * Gayle Shimokaji F 59 Invitational / 189 E ( 19 m) 1:21:31.95 / 728
322 1:06:12 682 * Adam Yanow M 68 Invitational / 322 E ( 19 m) 1:25:11.22 / 837
333 1:06:37 175 * Steven Sweeney M 68 Invitational / 333 E ( 19 m) 1:25:36.98 / 844
389 1:07:40 557 * Maryann Truitt F 59 Invitational / 389 E ( 19 m) 1:26:39.06 / 877
470 1:09:57 268 Sterling Speirn M 68 Invitational / 470 E ( 19 m) 1:28:56.42 / 932
558 1:16:45 571 Charles Savage M 68 Invitational / 558 E ( 19 m) 1:35:44.84 / 1078
923 1:45:32 1811 Tracy Kirchner F 59 Runner / 310 E ( 19 m) 1:37:31.54 / 1108
584 1:21:09 107 Gina Seaborg F 59 Invitational / 583 E ( 19 m) 1:40:08.62 / 1152
1027 1:49:33 1015 Robert Stumpf M 68 Runner / 412 E ( 19 m) 1:41:32.16 / 1173
1147 1:56:12 1646 Ralph Navarro M 68 Runner / 532 E ( 19 m) 1:48:11.11 / 1236
1223 2:01:42 1624 Knute Niehoff M 68 Runner / 608 E ( 19 m) 1:53:41.30 / 1281
1270 2:06:52 1390 Walter Underhill M 68 Runner / 655 E ( 19 m) 1:58:51.43 / 1320
Group F (18 minute head start)
20 0:51:51 20 * Jerry Edelbrock M 67 Invitational / 20 F ( 18 m) 1:09:50.05 / 276
419 1:08:18 562 * Steven Patt M 67 Invitational / 419 F ( 18 m) 1:26:17.43 / 863
711 1:35:37 1819 * Wynne Obrien Persons F 58 Runner / 102 F ( 18 m) 1:26:36.31 / 874
548 1:15:21 668 Jill Nickels F 58 Invitational / 548 F ( 18 m) 1:33:20.49 / 1019
550 1:15:45 138 Phil Penna M 67 Invitational / 550 F ( 18 m) 1:33:44.40 / 1024
878 1:43:24 1574 Anne LaFollette F 58 Runner / 266 F ( 18 m) 1:34:23.95 / 1044
937 1:46:02 1763 Mike Webb M 67 Runner / 324 F ( 18 m) 1:37:01.23 / 1096
1014 1:49:18 1653 Shellie McGaughey F 58 Runner / 399 F ( 18 m) 1:40:17.24 / 1156
1050 1:50:31 1204 Karen Jaber F 58 Runner / 435 F ( 18 m) 1:41:30.27 / 1171
596 1:23:38 115 Joann Helmus F 58 Invitational / 589 F ( 18 m) 1:41:37.01 / 1174
1131 1:54:54 1151 Valerie Harrison F 58 Runner / 516 F ( 18 m) 1:45:53.55 / 1227
1190 1:58:25 1442 Peggy Sousa F 58 Runner / 575 F ( 18 m) 1:49:24.65 / 1247
728 1:36:31 572 Don Timmer M 67 Invitational / 610 F ( 18 m) 1:54:30.57 / 1286
1271 2:06:57 1083 Ruthann Nelch F 58 Runner / 656 F ( 18 m) 1:57:56.47 / 1316
1287 2:08:36 1837 David Cook M 67 Runner / 672 F ( 18 m) 1:59:35.29 / 1327
Group G (17 minute head start)
35 0:53:18 48 * Sarah Tabbutt F 57 Invitational / 35 G ( 17 m) 1:10:17.25 / 300
616 1:26:21 1491 * Elena Shemyakina F 57 Runner / 18 G ( 17 m) 1:16:20.08 / 535
151 1:01:09 131 * Karen Corral F 56 Invitational / 151 G ( 17 m) 1:18:08.85 / 600
184 1:02:15 211 * Charles Buckbee M 66 Invitational / 184 G ( 17 m) 1:19:14.97 / 639
190 1:02:34 669 * Bonnie Bates F 56 Invitational / 190 G ( 17 m) 1:19:33.24 / 649
207 1:03:19 304 * Heidi Hugo F 56 Invitational / 207 G ( 17 m) 1:20:18.03 / 681
221 1:03:53 150 * James Flanigan M 66 Invitational / 221 G ( 17 m) 1:20:52.38 / 701
661 1:31:14 1127 * Judi Shaffer F 56 Runner / 60 G ( 17 m) 1:21:13.38 / 716
267 1:05:02 343 * Kathy Dennison F 57 Invitational / 267 G ( 17 m) 1:22:01.95 / 747
676 1:32:31 1114 * Martina Konietzny F 57 Runner / 71 G ( 17 m) 1:22:30.09 / 760
684 1:33:13 1687 * Susan Ferdinandi F 57 Runner / 79 G ( 17 m) 1:23:12.61 / 787
408 1:08:01 325 * Julie O'Melveny F 56 Invitational / 408 G ( 17 m) 1:25:00.91 / 828
475 1:10:14 276 Pam Jolliffe F 56 Invitational / 475 G ( 17 m) 1:27:13.03 / 891
503 1:11:43 678 Anthony Ducomb M 66 Invitational / 503 G ( 17 m) 1:28:42.23 / 927
505 1:11:51 676 Hal Offen M 66 Invitational / 505 G ( 17 m) 1:28:50.36 / 931
904 1:44:55 1292 Kenneth Coren M 66 Runner / 291 G ( 17 m) 1:34:54.64 / 1059
918 1:45:17 1143 Giora Sagy M 66 Runner / 305 G ( 17 m) 1:35:16.65 / 1067
964 1:47:40 1025 Martha Gavit F 56 Runner / 350 G ( 17 m) 1:37:39.07 / 1114
966 1:47:45 1704 Michelle Dodd F 57 Runner / 352 G ( 17 m) 1:37:44.48 / 1115
967 1:47:51 1003 Jamie Radcliffe F 57 Runner / 353 G ( 17 m) 1:37:50.59 / 1117
1054 1:50:42 1484 Annie Fraser F 56 Runner / 439 G ( 17 m) 1:40:41.02 / 1159
628 1:27:37 551 Alan Sikora M 66 Invitational / 600 G ( 17 m) 1:44:36.23 / 1211
1185 1:58:12 1354 Linda Greub F 56 Runner / 570 G ( 17 m) 1:48:11.14 / 1237
1186 1:58:15 1310 Claudia Rogus F 56 Runner / 571 G ( 17 m) 1:48:14.91 / 1239
1194 1:58:38 1028 Penny Bacharach F 56 Runner / 579 G ( 17 m) 1:48:37.98 / 1241
1272 2:06:57 1065 Patty LaDuke F 56 Runner / 657 G ( 17 m) 1:56:56.64 / 1309
1329 2:13:52 1123 Donna Hamilton F 56 Runner / 712 G ( 17 m) 2:03:51.77 / 1357
1342 2:15:19 1774 Valerie Stratta Trenev F 56 Runner / 725 G ( 17 m) 2:05:18.30 / 1367
1388 2:25:54 1011 Ann Charlton F 57 Runner / 769 G ( 17 m) 2:15:53.14 / 1390
Group H (16 minute head start)
22 0:51:57 11 * Diana Fitzpatrick F 58 Invitational / 22 H ( 16 m) 1:07:56.83 / 216
44 0:54:12 47 * Steven Katz M 65 Invitational / 44 H ( 16 m) 1:10:11.53 / 294
605 1:24:31 1797 * Lila Crowley F 10 Runner / 10 H ( 16 m) 1:13:30.33 / 427
116 0:59:09 93 * Laurie Smith F 55 Invitational / 116 H ( 16 m) 1:15:08.07 / 489
131 1:00:05 394 * Bregy VanCleve M 65 Invitational / 131 H ( 16 m) 1:16:04.50 / 527
141 1:00:36 80 * Don Makela M 65 Invitational / 141 H ( 16 m) 1:16:35.07 / 540
659 1:31:10 1826 * Bridget Carlson F 55 Runner / 59 H ( 16 m) 1:20:09.30 / 669
260 1:04:47 428 * Dave Hannaford M 65 Invitational / 260 H ( 16 m) 1:20:46.33 / 696
689 1:33:43 1147 * Cameron Momsen M 8 Runner / 83 H ( 16 m) 1:22:42.94 / 770
723 1:36:03 1808 * Robert Courtright M 65 Runner / 114 H ( 16 m) 1:25:02.28 / 830
490 1:10:54 527 Bob Bunnell M 65 Invitational / 490 H ( 16 m) 1:26:53.24 / 882
776 1:38:42 1567 Kevin "The Weazer" Barrett M 65 Runner / 165 H ( 16 m) 1:27:42.00 / 904
808 1:39:59 1085 Diana Daniel F 55 Runner / 197 H ( 16 m) 1:28:58.02 / 934
901 1:44:47 1576 Constance Riedinger F 55 Runner / 288 H ( 16 m) 1:33:46.88 / 1025
954 1:47:06 1834 Isabel Adam F 10 Runner / 341 H ( 16 m) 1:36:05.69 / 1083
960 1:47:27 1337 Hitoe Okun F 55 Runner / 346 H ( 16 m) 1:36:26.14 / 1087
985 1:48:37 1770 Lynn Wallace F 55 Runner / 371 H ( 16 m) 1:37:36.33 / 1112
993 1:48:46 1762 Myles McManus M 8 Runner / 379 H ( 16 m) 1:37:45.33 / 1116
1021 1:49:26 1737 Chloe Griffin F 10 Runner / 406 H ( 16 m) 1:38:25.86 / 1128
1039 1:49:59 1392 Paul Ronshausen M 65 Runner / 424 H ( 16 m) 1:38:58.08 / 1134
1108 1:53:24 1708 Laurel King F 55 Runner / 493 H ( 16 m) 1:42:23.99 / 1187
1129 1:54:50 1764 Paul Ramirez M 65 Runner / 514 H ( 16 m) 1:43:49.65 / 1204
1207 1:59:58 1116 Zoe Takarski F 10 Runner / 592 H ( 16 m) 1:48:57.06 / 1243
1228 2:02:11 1868 Max Pasquale M 8 Runner / 613 H ( 16 m) 1:51:10.91 / 1263
1263 2:05:03 1064 Farrell Reilly F 10 Runner / 648 H ( 16 m) 1:54:02.61 / 1282
1268 2:06:20 1603 Madison Arnold F 10 Runner / 653 H ( 16 m) 1:55:19.99 / 1297
1275 2:07:17 1177 Semira Robinson F 10 Runner / 660 H ( 16 m) 1:56:16.60 / 1302
1302 2:10:45 1381 Debra Menges F 55 Runner / 685 H ( 16 m) 1:59:44.23 / 1328
1315 2:12:26 1539 Merle Meyers M 65 Runner / 698 H ( 16 m) 2:01:25.60 / 1339
1338 2:14:44 1441 Bob Agazzi M 65 Runner / 721 H ( 16 m) 2:03:44.00 / 1354
Group J (15 minute head start)
3 0:48:11 5 * Heath Hibbard M 63 Invitational / 3 J ( 15 m) 1:03:10.26 / 99
27 0:52:45 24 * Bob Murphy M 63 Invitational / 27 J ( 15 m) 1:07:44.11 / 199
62 0:55:50 69 * Michael Thomas M 63 Invitational / 62 J ( 15 m) 1:10:49.18 / 322
69 0:56:09 270 * Brad Smith M 63 Invitational / 69 J ( 15 m) 1:11:08.15 / 333
97 0:57:39 418 * Susan Connelly F 54 Invitational / 97 J ( 15 m) 1:12:38.99 / 388
98 0:57:40 471 * Daniel Dell'Osso M 63 Invitational / 98 J ( 15 m) 1:12:39.96 / 389
106 0:58:15 166 * George Dombrovski M 63 Invitational / 106 J ( 15 m) 1:13:14.33 / 410
612 1:25:49 1648 * Tom Hale M 63 Runner / 14 J ( 15 m) 1:13:48.13 / 438
157 1:01:22 503 * Mary Etta Boitano Blanchard F 53 Invitational / 157 J ( 15 m) 1:16:21.05 / 536
642 1:30:00 1054 * Robert Edgcomb M 63 Runner / 42 J ( 15 m) 1:17:59.92 / 595
648 1:30:35 1827 * Hal Carlson M 63 Runner / 48 J ( 15 m) 1:18:34.08 / 618
213 1:03:38 360 * Stephanie Osborne F 53 Invitational / 213 J ( 15 m) 1:18:37.23 / 621
219 1:03:46 65 * Craig Mead M 63 Invitational / 219 J ( 15 m) 1:18:45.08 / 627
249 1:04:32 406 * Maryann Nelson F 54 Invitational / 249 J ( 15 m) 1:19:31.97 / 648
291 1:05:44 438 * Mike Locati M 64 Invitational / 291 J ( 15 m) 1:20:43.10 / 692
311 1:06:00 194 * Ron Smith M 63 Invitational / 311 J ( 15 m) 1:20:59.78 / 708
388 1:07:39 396 * Patrick McKilligan M 63 Invitational / 388 J ( 15 m) 1:22:38.98 / 766
394 1:07:44 430 * Bruce Wright M 63 Invitational / 394 J ( 15 m) 1:22:43.05 / 771
405 1:08:00 202 * Christy Allen F 54 Invitational / 405 J ( 15 m) 1:22:59.45 / 777
434 1:09:00 137 * Gwin Stumbaugh M 63 Invitational / 434 J ( 15 m) 1:23:59.59 / 803
730 1:36:36 1362 * Karen Hatley F 53 Runner / 120 J ( 15 m) 1:24:35.69 / 816
731 1:36:44 1546 * Angela Rafner F 53 Runner / 121 J ( 15 m) 1:24:43.27 / 822
463 1:09:47 602 Laurel Luebkeman F 54 Invitational / 463 J ( 15 m) 1:24:46.07 / 823
758 1:37:59 1394 Susan Bonds F 54 Runner / 147 J ( 15 m) 1:25:58.61 / 857
491 1:11:00 230 Marc Murphy M 63 Invitational / 491 J ( 15 m) 1:25:59.86 / 859
521 1:12:39 167 Diane Prater F 53 Invitational / 521 J ( 15 m) 1:27:38.59 / 903
526 1:12:54 151 Rick Hogue M 64 Invitational / 526 J ( 15 m) 1:27:53.08 / 907
843 1:41:52 1026 Heidi Kirby F 53 Runner / 231 J ( 15 m) 1:29:51.74 / 949
554 1:16:10 344 Barry Coopersmith M 64 Invitational / 554 J ( 15 m) 1:31:09.14 / 977
909 1:45:02 1213 Thomas Brookshire M 63 Runner / 296 J ( 15 m) 1:33:01.37 / 1011
940 1:46:34 1758 Kristy Leffers F 54 Runner / 327 J ( 15 m) 1:34:33.42 / 1046
945 1:46:43 1267 Kim Knez Dostal F 54 Runner / 332 J ( 15 m) 1:34:42.64 / 1051
968 1:47:55 1421 Julie Nye F 53 Runner / 354 J ( 15 m) 1:35:54.19 / 1080
992 1:48:46 1106 Janie Karp F 54 Runner / 378 J ( 15 m) 1:36:45.21 / 1090
997 1:48:53 1150 Joaquin Fritz M 63 Runner / 382 J ( 15 m) 1:36:52.04 / 1093
1057 1:50:50 1202 Susan Santo F 53 Runner / 442 J ( 15 m) 1:38:49.90 / 1131
602 1:24:21 455 David Rosenfeld M 64 Invitational / 594 J ( 15 m) 1:39:20.19 / 1144
1164 1:56:52 1607 Mark Asbill M 63 Runner / 549 J ( 15 m) 1:44:51.17 / 1216
1248 2:03:22 1679 Mary Fine F 54 Runner / 633 J ( 15 m) 1:51:21.85 / 1265
1269 2:06:22 1514 Kristen Decker F 53 Runner / 654 J ( 15 m) 1:54:21.78 / 1285
1334 2:14:16 1458 Elizabeth Krauth Oprendek F 54 Runner / 717 J ( 15 m) 2:02:15.74 / 1343
1340 2:14:50 1167 Jay Cleland M 63 Runner / 723 J ( 15 m) 2:02:49.65 / 1346
1345 2:15:47 1415 Cliff Clark M 63 Runner / 728 J ( 15 m) 2:03:46.45 / 1355
1372 2:20:31 1357 Dyan Bender F 54 Runner / 753 J ( 15 m) 2:08:30.92 / 1375
1376 2:21:31 1418 Yomi Kukoyi M 64 Runner / 757 J ( 15 m) 2:09:30.73 / 1378
1301 2:10:40 104 Mark Miller M 64 Invitational / 617 J ( 15 m) 2:25:39.60 / 1408
1416 2:38:44 1856 Maureen Langan F 54 Runner / 795 J ( 15 m) 2:26:43.74 / 1411
1419 2:42:13 1657 Alton McSween M 64 Runner / 798 J ( 15 m) 2:30:12.77 / 1414
1422 2:52:50 1465 Angela Giacomini F 53 Runner / 801 J ( 15 m) 2:40:49.24 / 1421
1426 2:59:25 1825 Robert Alexander M 63 Runner / 805 J ( 15 m) 2:47:24.04 / 1423
Group K (14 minute head start)
25 0:52:26 23 * Sissel Berntsen-Heber F 52 Invitational / 25 K ( 14 m) 1:06:25.15 / 160
42 0:53:48 66 * Elizabeth Shortino F 52 Invitational / 42 K ( 14 m) 1:07:47.88 / 202
71 0:56:26 50 * Mark Helmus M 62 Invitational / 71 K ( 14 m) 1:10:25.45 / 308
75 0:56:35 63 * John Catts M 62 Invitational / 75 K ( 14 m) 1:10:34.90 / 314
107 0:58:21 221 * Matt Leffers M 62 Invitational / 107 K ( 14 m) 1:12:20.13 / 374
130 1:00:03 369 * Mikiko Whitehorn F 11 Invitational / 130 K ( 14 m) 1:14:02.27 / 447
133 1:00:15 181 * Nancy Clary F 52 Invitational / 133 K ( 14 m) 1:14:14.38 / 456
639 1:29:46 1060 * Jessica Tempero F 11 Runner / 39 K ( 14 m) 1:16:45.85 / 548
228 1:04:11 448 * Randall Chapman M 62 Invitational / 228 K ( 14 m) 1:18:10.29 / 601
290 1:05:43 529 * Mary Viovich F 52 Invitational / 290 K ( 14 m) 1:19:42.73 / 654
294 1:05:47 143 * Alan Grau M 62 Invitational / 294 K ( 14 m) 1:19:46.73 / 656
320 1:06:11 226 * Michael Kloepfer M 62 Invitational / 320 K ( 14 m) 1:20:10.76 / 670
357 1:07:06 119 * Taylor Hill F 11 Invitational / 357 K ( 14 m) 1:21:05.28 / 712
454 1:09:37 403 Monica Adams F 11 Invitational / 454 K ( 14 m) 1:23:36.74 / 792
818 1:40:36 1282 Alexandra Zak F 11 Runner / 206 K ( 14 m) 1:27:35.43 / 901
828 1:41:08 1543 Sylvia Wikler Finger F 52 Runner / 216 K ( 14 m) 1:28:07.82 / 913
874 1:43:16 1630 Jennifer Centeno F 52 Runner / 262 K ( 14 m) 1:30:15.54 / 959
931 1:45:44 1591 Maggie Jensen F 11 Runner / 318 K ( 14 m) 1:32:43.79 / 1002
932 1:45:44 1338 Isabella Gonzales F 11 Runner / 319 K ( 14 m) 1:32:43.87 / 1003
972 1:48:05 1717 Lila Penrose F 11 Runner / 358 K ( 14 m) 1:35:04.61 / 1061
1051 1:50:32 1126 John Blecka M 62 Runner / 436 K ( 14 m) 1:37:31.70 / 1109
1076 1:52:13 1009 Margarita Omoomy F 52 Runner / 461 K ( 14 m) 1:39:12.98 / 1139
1078 1:52:18 1719 Zebah Mamoon F 11 Runner / 463 K ( 14 m) 1:39:17.11 / 1141
1090 1:52:48 1070 Veronica Moore F 52 Runner / 475 K ( 14 m) 1:39:47.17 / 1146
1096 1:52:58 1793 Lily Dahlgren F 11 Runner / 481 K ( 14 m) 1:39:57.98 / 1148
1127 1:54:40 1094 Avery Stout F 11 Runner / 512 K ( 14 m) 1:41:39.71 / 1175
1219 2:01:11 1242 Paula Castillo Hi F 11 Runner / 604 K ( 14 m) 1:48:10.65 / 1235
1327 2:13:47 1742 Michael Coll M 62 Runner / 710 K ( 14 m) 2:00:46.98 / 1336
1343 2:15:41 1327 Hope Johnson F 11 Runner / 726 K ( 14 m) 2:02:40.71 / 1345
1346 2:16:04 1301 Allison Reed F 52 Runner / 729 K ( 14 m) 2:03:03.27 / 1348
1361 2:17:49 1157 Pam Raymond F 52 Runner / 742 K ( 14 m) 2:04:48.62 / 1364
1365 2:18:19 1380 Michael Holt M 62 Runner / 746 K ( 14 m) 2:05:18.28 / 1366
1375 2:21:28 1395 River Underhill-Morrison F 11 Runner / 756 K ( 14 m) 2:08:27.14 / 1373
1399 2:31:32 1422 Rich McCollam M 62 Runner / 778 K ( 14 m) 2:18:31.67 / 1398
Group L (13 minute head start)
50 0:54:54 43 * Patricia Shore F 49 Invitational / 50 L ( 13 m) 1:07:53.20 / 213
601 1:24:17 1705 * Andrew Sternfels M 9 Runner / 8 L ( 13 m) 1:10:16.39 / 298
161 1:01:34 695 * Kristin Von Eschen F 50 Invitational / 161 L ( 13 m) 1:14:33.90 / 469
193 1:02:40 284 * Paul Berg M 61 Invitational / 193 L ( 13 m) 1:15:39.30 / 506
222 1:03:55 425 * Brenda Blinn F 49 Invitational / 222 L ( 13 m) 1:16:54.40 / 553
253 1:04:40 238 * William Menchine M 61 Invitational / 253 L ( 13 m) 1:17:39.43 / 582
258 1:04:45 520 * Christine Waldron F 50 Invitational / 258 L ( 13 m) 1:17:44.81 / 584
259 1:04:46 645 * Julie Nacco F 51 Invitational / 259 L ( 13 m) 1:17:45.10 / 585
317 1:06:06 491 * Robert Goldfien M 61 Invitational / 317 L ( 13 m) 1:19:05.99 / 632
321 1:06:11 61 * Doug Steedman M 61 Invitational / 321 L ( 13 m) 1:19:10.91 / 633
366 1:07:16 622 * Jonell Langley F 51 Invitational / 366 L ( 13 m) 1:20:15.43 / 675
396 1:07:46 147 * Florencia Gascon-Amyx F 51 Invitational / 396 L ( 13 m) 1:20:45.40 / 694
398 1:07:50 278 * Michelle Wilcox F 49 Invitational / 398 L ( 13 m) 1:20:49.73 / 697
703 1:34:57 1561 * Louis Arquie M 61 Runner / 96 L ( 13 m) 1:20:56.69 / 706
420 1:08:25 292 * Bradley Zanetti M 61 Invitational / 420 L ( 13 m) 1:21:24.86 / 724
428 1:08:49 355 * Lisa Bransten F 50 Invitational / 428 L ( 13 m) 1:21:48.77 / 738
431 1:08:52 586 * Paula Vlaming F 51 Invitational / 431 L ( 13 m) 1:21:51.32 / 742
464 1:09:50 259 Julie Angevine F 50 Invitational / 464 L ( 13 m) 1:22:49.71 / 772
739 1:37:07 1835 * Felix Adam M 9 Runner / 128 L ( 13 m) 1:23:06.80 / 784
488 1:10:38 692 Kai Bergheer M 61 Invitational / 488 L ( 13 m) 1:23:37.50 / 793
495 1:11:13 333 Tim Aregger M 61 Invitational / 495 L ( 13 m) 1:24:12.95 / 808
780 1:38:58 1882 William Rzutkiewicz M 9 Runner / 169 L ( 13 m) 1:24:57.16 / 826
512 1:12:28 453 Sarah Nesbitt F 49 Invitational / 512 L ( 13 m) 1:25:27.11 / 840
800 1:39:40 1032 Max Boyd M 9 Runner / 189 L ( 13 m) 1:25:40.00 / 847
824 1:41:02 1092 Doug Nickels M 61 Runner / 212 L ( 13 m) 1:27:01.14 / 886
834 1:41:27 1680 Robin Donehoe F 50 Runner / 222 L ( 13 m) 1:27:26.67 / 897
541 1:14:37 651 Laurie Boscoe F 51 Invitational / 541 L ( 13 m) 1:27:36.69 / 902
859 1:42:34 1899 Kristine Breese F 51 Runner / 247 L ( 13 m) 1:28:33.04 / 926
861 1:42:43 1125 Jane Fang F 50 Runner / 249 L ( 13 m) 1:28:42.67 / 928
560 1:17:09 457 Michael Sweeney M 61 Invitational / 560 L ( 13 m) 1:30:08.20 / 954
892 1:44:16 1688 Laura Carmany F 50 Runner / 279 L ( 13 m) 1:30:16.00 / 961
893 1:44:20 1464 Anna Giacomini F 51 Runner / 280 L ( 13 m) 1:30:19.85 / 964
907 1:45:00 1084 Greg Nelch M 61 Runner / 294 L ( 13 m) 1:30:59.57 / 972
939 1:46:33 1635 Catherine Stern F 50 Runner / 326 L ( 13 m) 1:32:32.91 / 995
949 1:46:57 1900 Sarah Barron F 50 Runner / 336 L ( 13 m) 1:32:56.67 / 1008
978 1:48:20 1205 Donna Torrisi F 50 Runner / 364 L ( 13 m) 1:34:19.95 / 1037
995 1:48:50 1695 Megan Olsen F 51 Runner / 380 L ( 13 m) 1:34:49.27 / 1056
597 1:23:46 674 Julia (Julie) Garrett F 49 Invitational / 590 L ( 13 m) 1:36:45.93 / 1091
1075 1:52:10 1847 Paul Stevenson M 61 Runner / 460 L ( 13 m) 1:38:09.66 / 1125
1128 1:54:49 1863 Deborah Alley F 49 Runner / 513 L ( 13 m) 1:40:48.25 / 1162
1156 1:56:43 1023 Diego Castillo Hi M 9 Runner / 541 L ( 13 m) 1:42:42.55 / 1190
1163 1:56:50 1397 Matisse Buckley M 9 Runner / 548 L ( 13 m) 1:42:49.67 / 1192
1197 1:58:47 1876 Margie Drechsel F 51 Runner / 582 L ( 13 m) 1:44:46.04 / 1215
1229 2:02:13 1818 Stacy Aldrich F 50 Runner / 614 L ( 13 m) 1:48:12.09 / 1238
1253 2:03:42 1046 Kathleen Stranton F 49 Runner / 638 L ( 13 m) 1:49:41.63 / 1249
1255 2:03:59 1549 Peter Armstrong M 61 Runner / 640 L ( 13 m) 1:49:58.57 / 1250
1258 2:04:13 1501 Cicely Muldoon F 50 Runner / 643 L ( 13 m) 1:50:12.37 / 1253
1260 2:04:44 1166 Cheri St. John F 51 Runner / 645 L ( 13 m) 1:50:44.00 / 1259
1273 2:07:04 1322 Karin Onkka F 49 Runner / 658 L ( 13 m) 1:53:03.61 / 1280
1317 2:13:09 1810 Shubie Gulati F 51 Runner / 700 L ( 13 m) 1:59:08.83 / 1322
1324 2:13:32 1195 Miriam Goldstein F 49 Runner / 707 L ( 13 m) 1:59:31.33 / 1325
1333 2:14:14 1384 Mayumi Zelechoski F 49 Runner / 716 L ( 13 m) 2:00:13.60 / 1331
1364 2:18:11 1264 Jill Cordova - Holt F 50 Runner / 745 L ( 13 m) 2:04:10.93 / 1358
1377 2:21:35 1783 Eve Graves F 51 Runner / 758 L ( 13 m) 2:07:34.33 / 1372
1381 2:22:31 1333 Barbara Frankel F 50 Runner / 762 L ( 13 m) 2:08:30.13 / 1374
1400 2:32:20 1613 Debbie Kelly F 49 Runner / 779 L ( 13 m) 2:18:19.85 / 1396
1406 2:34:20 1730 Jill Waters F 51 Runner / 785 L ( 13 m) 2:20:19.93 / 1403
1410 2:36:14 1072 Kim Weiss F 50 Runner / 789 L ( 13 m) 2:22:13.45 / 1405
Group M (12 minute head start)
47 0:54:30 106 * Sarah Slaymaker F 45 Invitational / 47 M ( 12 m) 1:06:29.60 / 163
84 0:56:55 189 * Vanessa Miller F 12 Invitational / 84 M ( 12 m) 1:08:54.11 / 238
88 0:57:04 461 * Laura Richard F 47 Invitational / 88 M ( 12 m) 1:09:03.54 / 247
102 0:58:03 90 * Jill Baker F 47 Invitational / 102 M ( 12 m) 1:10:02.30 / 286
110 0:58:34 653 * Paul Skokowski M 60 Invitational / 110 M ( 12 m) 1:10:33.57 / 312
112 0:58:57 392 * Tom Neuman M 60 Invitational / 112 M ( 12 m) 1:10:56.10 / 328
122 0:59:28 316 * Frank Cuneo M 60 Invitational / 122 M ( 12 m) 1:11:27.90 / 343
619 1:26:37 1238 * Amy Macauley F 45 Runner / 21 M ( 12 m) 1:11:36.14 / 351
148 1:01:03 372 * Lawrence Jones M 60 Invitational / 148 M ( 12 m) 1:13:02.88 / 401
153 1:01:15 331 * Patrick McVeigh M 60 Invitational / 153 M ( 12 m) 1:13:14.15 / 409
634 1:28:56 1718 * Yasha Zink F 12 Runner / 34 M ( 12 m) 1:13:55.58 / 443
214 1:03:40 231 * Diana Kapp F 48 Invitational / 214 M ( 12 m) 1:15:39.35 / 507
651 1:30:41 1614 * Rachel MacPherson F 45 Runner / 51 M ( 12 m) 1:15:40.13 / 508
217 1:03:43 558 * Tracy Lee F 47 Invitational / 217 M ( 12 m) 1:15:42.04 / 509
233 1:04:15 286 * Leslie Tighe F 47 Invitational / 233 M ( 12 m) 1:16:14.75 / 533
240 1:04:26 162 * Denise Belanger F 48 Invitational / 240 M ( 12 m) 1:16:25.13 / 537
254 1:04:41 663 * Kili Lehmkuhl F 12 Invitational / 254 M ( 12 m) 1:16:40.85 / 544
274 1:05:14 97 * Karen Simontacchi-Brisson F 48 Invitational / 274 M ( 12 m) 1:17:13.98 / 566
281 1:05:24 240 * Rebecca Gordon F 48 Invitational / 281 M ( 12 m) 1:17:23.11 / 572
287 1:05:42 410 * Kristin Drumm F 47 Invitational / 287 M ( 12 m) 1:17:41.01 / 583
309 1:05:57 689 * Sarah McDonald F 48 Invitational / 309 M ( 12 m) 1:17:56.36 / 594
324 1:06:16 296 * Ken Kalman M 60 Invitational / 324 M ( 12 m) 1:18:15.32 / 606
331 1:06:34 176 * Shannon Slater F 47 Invitational / 331 M ( 12 m) 1:18:33.54 / 617
363 1:07:13 681 * Paul Herrerias M 60 Invitational / 363 M ( 12 m) 1:19:12.67 / 635
364 1:07:14 591 * Kari Chalstrom F 45 Invitational / 364 M ( 12 m) 1:19:13.87 / 637
365 1:07:15 262 * Caitlin Olesky F 46 Invitational / 365 M ( 12 m) 1:19:14.56 / 638
700 1:34:41 1886 * Madeline O'Keefe F 12 Runner / 94 M ( 12 m) 1:19:40.35 / 652
410 1:08:02 220 * Suzanne Fortin F 45 Invitational / 410 M ( 12 m) 1:20:01.80 / 665
422 1:08:31 351 * Jocelyn Friel F 47 Invitational / 422 M ( 12 m) 1:20:30.99 / 685
424 1:08:34 264 * Reilly Sheehan F 12 Invitational / 424 M ( 12 m) 1:20:33.26 / 687
425 1:08:38 660 * Clint Callan M 60 Invitational / 425 M ( 12 m) 1:20:37.12 / 689
426 1:08:38 592 * Kim Ligman F 46 Invitational / 426 M ( 12 m) 1:20:37.94 / 690
716 1:35:52 1712 * Joshua Rafner M 60 Runner / 107 M ( 12 m) 1:20:51.33 / 699
722 1:36:02 1489 * Caroline Koch F 47 Runner / 113 M ( 12 m) 1:21:01.51 / 709
452 1:09:30 494 Katharine Gensler F 46 Invitational / 452 M ( 12 m) 1:21:29.76 / 727
458 1:09:42 399 Catherine Malone F 48 Invitational / 458 M ( 12 m) 1:21:41.05 / 734
733 1:36:47 1609 * Wendy Kirby F 47 Runner / 122 M ( 12 m) 1:21:46.17 / 737
747 1:37:23 1573 * Andrew Kallet M 60 Runner / 136 M ( 12 m) 1:22:22.26 / 756
756 1:37:55 1597 John Chesley M 60 Runner / 145 M ( 12 m) 1:22:54.42 / 774
492 1:11:07 293 Belinda Wood F 47 Invitational / 492 M ( 12 m) 1:23:06.47 / 783
789 1:39:13 1343 Genevieve Durham F 12 Runner / 178 M ( 12 m) 1:24:12.36 / 807
519 1:12:38 516 George Barry M 60 Invitational / 519 M ( 12 m) 1:24:37.15 / 818
837 1:41:31 1207 Sarah Chao F 47 Runner / 225 M ( 12 m) 1:26:30.68 / 869
840 1:41:39 1236 Frances Bendert F 45 Runner / 228 M ( 12 m) 1:26:38.80 / 876
842 1:41:42 1062 Tanya Steinhofer F 45 Runner / 230 M ( 12 m) 1:26:41.56 / 878
889 1:44:02 1134 Steven Dillick M 60 Runner / 276 M ( 12 m) 1:29:01.21 / 935
905 1:44:58 1317 Brooklyn Shattuck F 12 Runner / 292 M ( 12 m) 1:29:57.06 / 950
913 1:45:07 1024 Kathryn Yost F 46 Runner / 300 M ( 12 m) 1:30:06.28 / 953
916 1:45:13 1096 Randi Lachter F 47 Runner / 303 M ( 12 m) 1:30:12.62 / 958
569 1:18:25 422 Kieran Geffert F 48 Invitational / 569 M ( 12 m) 1:30:24.35 / 966
963 1:47:33 1565 Holly Kelly F 45 Runner / 349 M ( 12 m) 1:32:32.70 / 994
582 1:20:42 666 Gina Hartquist F 46 Invitational / 581 M ( 12 m) 1:32:41.93 / 1001
1017 1:49:23 1559 Sara Wardell - Smith F 45 Runner / 402 M ( 12 m) 1:34:22.31 / 1042
1048 1:50:29 1270 David Peterson M 60 Runner / 433 M ( 12 m) 1:35:28.48 / 1071
1053 1:50:41 1182 Tess Joven Woods F 45 Runner / 438 M ( 12 m) 1:35:40.37 / 1075
1074 1:52:10 1245 Mimi Lawrence F 12 Runner / 459 M ( 12 m) 1:37:09.49 / 1099
1080 1:52:20 1232 Hashini Mizukami F 12 Runner / 465 M ( 12 m) 1:37:19.98 / 1105
1082 1:52:28 1570 Lee Sadrian F 45 Runner / 467 M ( 12 m) 1:37:27.27 / 1107
1107 1:53:21 1411 Rona Ashe F 46 Runner / 492 M ( 12 m) 1:38:20.84 / 1127
1109 1:53:28 1909 Sonya Godfrey F 12 Runner / 494 M ( 12 m) 1:38:27.73 / 1129
1113 1:53:54 1180 Isabelle Fymat F 45 Runner / 498 M ( 12 m) 1:38:53.86 / 1133
1133 1:55:10 1447 Leigh Fanady F 47 Runner / 518 M ( 12 m) 1:40:09.65 / 1153
1139 1:55:42 1503 Ann Haupert F 48 Runner / 524 M ( 12 m) 1:40:41.88 / 1160
1142 1:55:56 1606 Katherine Rice F 47 Runner / 527 M ( 12 m) 1:40:55.64 / 1163
1152 1:56:29 1794 Lien Tran F 46 Runner / 537 M ( 12 m) 1:41:28.51 / 1170
1153 1:56:32 1409 Elise Miller F 47 Runner / 538 M ( 12 m) 1:41:31.62 / 1172
1166 1:56:55 1534 Lora Anderson F 47 Runner / 551 M ( 12 m) 1:41:54.92 / 1177
1171 1:57:06 1148 Hannah Momsen F 12 Runner / 556 M ( 12 m) 1:42:06.00 / 1183
1175 1:57:23 1161 Jack (John) Scheifly M 60 Runner / 560 M ( 12 m) 1:42:22.68 / 1186
1179 1:57:48 1173 Hillary Church F 45 Runner / 564 M ( 12 m) 1:42:47.86 / 1191
662 1:31:16 505 Stephanie Tomasky F 45 Invitational / 602 M ( 12 m) 1:43:15.56 / 1196
1191 1:58:26 1360 Isabel Powell F 12 Runner / 576 M ( 12 m) 1:43:25.68 / 1198
1192 1:58:31 1110 Mia Tokarski F 12 Runner / 577 M ( 12 m) 1:43:30.32 / 1200
1195 1:58:44 1071 Meghen Reilly F 46 Runner / 580 M ( 12 m) 1:43:43.60 / 1203
1206 1:59:39 1440 Sarah Clements F 12 Runner / 591 M ( 12 m) 1:44:38.68 / 1214
1250 2:03:30 1660 Adrian Edgerton F 45 Runner / 635 M ( 12 m) 1:48:29.42 / 1240
1257 2:04:11 1050 Dennis Charlton M 60 Runner / 642 M ( 12 m) 1:49:10.81 / 1245
1266 2:05:43 1608 Juliet Breeze F 47 Runner / 651 M ( 12 m) 1:50:42.58 / 1258
809 1:40:01 282 Elizabeth Oates F 45 Invitational / 612 M ( 12 m) 1:52:00.15 / 1269
1276 2:07:18 1530 Nancy Bernstein F 45 Runner / 661 M ( 12 m) 1:52:17.96 / 1273
1277 2:07:31 1405 Martin Shaw, Jr. M 60 Runner / 662 M ( 12 m) 1:52:30.22 / 1275
1294 2:09:36 1155 Sophia Raymond F 12 Runner / 678 M ( 12 m) 1:54:35.07 / 1287
1296 2:09:49 1590 Erica Norton F 12 Runner / 680 M ( 12 m) 1:54:48.21 / 1291
1305 2:11:21 1595 Theresa Norton F 46 Runner / 688 M ( 12 m) 1:56:20.38 / 1303
1311 2:11:57 1563 Cathi Ketterling F 45 Runner / 694 M ( 12 m) 1:56:56.41 / 1308
1335 2:14:20 1375 Robert Peterson M 60 Runner / 718 M ( 12 m) 1:59:19.55 / 1324
1350 2:16:38 1582 Jordan Speets F 12 Runner / 733 M ( 12 m) 2:01:37.44 / 1341
1380 2:21:54 1726 Wen Su F 48 Runner / 761 M ( 12 m) 2:06:53.28 / 1370
1405 2:33:36 1132 Dawn Denberg F 45 Runner / 784 M ( 12 m) 2:18:35.20 / 1399
Group N (11 minute head start)
8 0:49:17 13 * Bradford Bryon M 58 Invitational / 8 N ( 11 m) 1:00:16.19 / 58
39 0:53:39 121 * Kurt Ryan M 58 Invitational / 39 N ( 11 m) 1:04:38.12 / 120
43 0:54:04 514 * Roy Rivers M 59 Invitational / 43 N ( 11 m) 1:05:03.44 / 129
48 0:54:34 31 * Michael Wolford M 58 Invitational / 48 N ( 11 m) 1:05:33.71 / 141
585 1:21:35 1752 * Clay Bullwinkel M 59 Runner / 2 N ( 11 m) 1:05:34.85 / 142
53 0:55:17 87 * David Sams M 58 Invitational / 53 N ( 11 m) 1:06:16.88 / 159
57 0:55:38 32 * Roy Kissin M 59 Invitational / 57 N ( 11 m) 1:06:37.04 / 165
59 0:55:44 92 * Eric Clifton M 58 Invitational / 59 N ( 11 m) 1:06:43.14 / 167
592 1:22:54 1921 * Drew Markovich M 10 Runner / 4 N ( 11 m) 1:06:53.99 / 175
68 0:56:00 70 * Ashley Sternfels F 44 Invitational / 68 N ( 11 m) 1:06:59.94 / 178
83 0:56:53 336 * Kevin Nickodem M 59 Invitational / 83 N ( 11 m) 1:07:52.66 / 210
101 0:57:56 100 * Scott Donnellan M 58 Invitational / 101 N ( 11 m) 1:08:55.42 / 239
127 0:59:49 523 * Richard Gentry, Jr. M 58 Invitational / 127 N ( 11 m) 1:10:48.93 / 321
150 1:01:08 302 * Joseph Stefani M 59 Invitational / 150 N ( 11 m) 1:12:07.08 / 367
164 1:01:38 450 * Summer Solomon F 13 Invitational / 164 N ( 11 m) 1:12:37.54 / 387
636 1:29:21 1732 * Olivia Palmer F 14 Runner / 36 N ( 11 m) 1:13:20.33 / 419
206 1:03:16 475 * Scott Hickman M 58 Invitational / 206 N ( 11 m) 1:14:15.96 / 459
326 1:06:19 386 * Jim Hansen M 58 Invitational / 326 N ( 11 m) 1:17:18.37 / 569
353 1:07:01 508 * Paul Aronowitz M 58 Invitational / 353 N ( 11 m) 1:18:00.69 / 596
367 1:07:16 525 * Robert Lund M 59 Invitational / 367 N ( 11 m) 1:18:15.70 / 607
397 1:07:47 173 * Lisa Barringer F 44 Invitational / 397 N ( 11 m) 1:18:46.10 / 628
417 1:08:14 291 * Geoffrey Baylor M 59 Invitational / 417 N ( 11 m) 1:19:13.75 / 636
433 1:08:55 299 * Stephen Gray M 58 Invitational / 433 N ( 11 m) 1:19:54.85 / 662
436 1:09:04 404 * Brian McCurdy M 59 Invitational / 436 N ( 11 m) 1:20:03.20 / 666
726 1:36:11 1888 * Violetta Della Valle F 14 Runner / 117 N ( 11 m) 1:20:10.86 / 671
466 1:09:53 213 Lauren Steele F 13 Invitational / 466 N ( 11 m) 1:20:52.33 / 700
468 1:09:54 201 Chris Kearney M 58 Invitational / 468 N ( 11 m) 1:20:53.40 / 703
753 1:37:36 1666 George Choulos M 58 Runner / 142 N ( 11 m) 1:21:35.01 / 729
766 1:38:23 1122 Bradford Tudor M 10 Runner / 155 N ( 11 m) 1:22:22.12 / 755
785 1:39:04 1499 Matteo Nagle M 10 Runner / 174 N ( 11 m) 1:23:03.51 / 781
786 1:39:06 1922 Ellie Ryersen F 13 Runner / 175 N ( 11 m) 1:23:05.81 / 782
522 1:12:42 117 Samantha Sternfels F 13 Invitational / 522 N ( 11 m) 1:23:41.45 / 796
815 1:40:19 1519 Tom Oprendek M 58 Runner / 203 N ( 11 m) 1:24:18.32 / 809
830 1:41:11 1740 Samantha Hawthorne F 13 Runner / 218 N ( 11 m) 1:25:10.22 / 836
839 1:41:39 1326 Nathaniel Schohn M 10 Runner / 227 N ( 11 m) 1:25:38.53 / 846
853 1:42:23 1197 Lawrence Boeck, Jr. M 59 Runner / 241 N ( 11 m) 1:26:22.47 / 866
866 1:43:04 1678 Kirsten Whetstone F 13 Runner / 254 N ( 11 m) 1:27:03.43 / 888
877 1:43:22 1889 Meghan O'Keefe F 14 Runner / 265 N ( 11 m) 1:27:21.78 / 895
557 1:16:32 432 Lulu Barron F 14 Invitational / 557 N ( 11 m) 1:27:31.36 / 900
910 1:45:04 1722 Andy Mathieson M 59 Runner / 297 N ( 11 m) 1:29:03.57 / 936
911 1:45:05 1428 Makenzie Allen F 14 Runner / 298 N ( 11 m) 1:29:04.31 / 937
933 1:45:51 1033 Abigail Shannon F 14 Runner / 320 N ( 11 m) 1:29:50.05 / 948
956 1:47:19 1115 Kevin Poce M 59 Runner / 343 N ( 11 m) 1:31:18.50 / 980
976 1:48:19 1866 Justin Alley M 10 Runner / 362 N ( 11 m) 1:32:18.28 / 992
589 1:22:11 408 Ron Church M 58 Invitational / 587 N ( 11 m) 1:33:10.60 / 1016
1010 1:49:16 1461 Christina Goebel F 44 Runner / 395 N ( 11 m) 1:33:15.49 / 1018
1025 1:49:31 1339 Amberly Clark F 14 Runner / 410 N ( 11 m) 1:33:30.26 / 1020
1038 1:49:56 1041 Mia Vlaming F 14 Runner / 423 N ( 11 m) 1:33:55.30 / 1027
1045 1:50:21 1290 Lawrence Carbone M 59 Runner / 430 N ( 11 m) 1:34:20.96 / 1039
1055 1:50:43 1618 Scott Chronert M 59 Runner / 440 N ( 11 m) 1:34:42.89 / 1052
1095 1:52:58 1222 James Black M 58 Runner / 480 N ( 11 m) 1:36:57.12 / 1094
1103 1:53:15 1159 Doug Carlson M 59 Runner / 488 N ( 11 m) 1:37:14.47 / 1101
1158 1:56:45 1020 Lorena Espino F 44 Runner / 543 N ( 11 m) 1:40:44.65 / 1161
1182 1:58:05 1579 Ava Breeze F 14 Runner / 567 N ( 11 m) 1:42:04.25 / 1181
686 1:33:25 706 Giulia Leal F 14 Invitational / 606 N ( 11 m) 1:44:24.14 / 1209
1235 2:02:22 1815 Dave Lampert M 58 Runner / 620 N ( 11 m) 1:46:21.66 / 1230
1241 2:02:56 1848 Tom Grant M 58 Runner / 626 N ( 11 m) 1:46:55.20 / 1232
1243 2:03:03 1311 David Smith M 58 Runner / 628 N ( 11 m) 1:47:02.03 / 1234
1304 2:11:04 1504 Kristen Sargent F 44 Runner / 687 N ( 11 m) 1:55:03.16 / 1293
1313 2:12:01 1089 June Bernstein F 13 Runner / 696 N ( 11 m) 1:56:00.20 / 1301
1323 2:13:23 1769 Thomas Druge M 59 Runner / 706 N ( 11 m) 1:57:22.14 / 1313
1331 2:14:03 1439 Jessica Clements F 14 Runner / 714 N ( 11 m) 1:58:03.00 / 1318
1363 2:18:11 1330 Lisa Feldmann F 44 Runner / 744 N ( 11 m) 2:02:10.34 / 1342
1396 2:29:41 1429 Grace Cookston F 13 Runner / 775 N ( 11 m) 2:13:40.53 / 1384
1408 2:35:19 1035 Emily Hughes F 44 Runner / 787 N ( 11 m) 2:19:18.45 / 1402
Group P (10 minute head start)
1 0:46:28 1 * Brian Pilcher M 59 Invitational / 1 P ( 10 m) 0:56:27.82 / 28
38 0:53:28 26 * Kristen McCarthy F 42 Invitational / 38 P ( 10 m) 1:03:27.61 / 104
51 0:54:58 56 * Katie Fast F 43 Invitational / 51 P ( 10 m) 1:04:57.09 / 128
70 0:56:11 45 * Jennifer Foster F 42 Invitational / 70 P ( 10 m) 1:06:10.90 / 155
93 0:57:29 484 * John Edgcomb M 57 Invitational / 93 P ( 10 m) 1:07:28.98 / 188
617 1:26:31 1399 * Rick Simonson M 57 Runner / 19 P ( 10 m) 1:09:30.08 / 265
201 1:03:04 252 * Gary Little M 57 Invitational / 201 P ( 10 m) 1:13:03.39 / 402
671 1:32:10 1734 * Brittany Glidden F 41 Runner / 66 P ( 10 m) 1:15:09.77 / 491
280 1:05:21 397 * Bill Neer M 57 Invitational / 280 P ( 10 m) 1:15:20.12 / 494
293 1:05:47 324 * Kathleen Helmer F 42 Invitational / 293 P ( 10 m) 1:15:46.24 / 515
335 1:06:39 192 * Jodi Martini F 42 Invitational / 335 P ( 10 m) 1:16:38.49 / 542
340 1:06:48 271 * John Howard M 57 Invitational / 340 P ( 10 m) 1:16:47.28 / 549
416 1:08:14 405 * Ralph Berten M 57 Invitational / 416 P ( 10 m) 1:18:13.04 / 604
451 1:09:24 587 James Moore M 57 Invitational / 451 P ( 10 m) 1:19:23.36 / 645
467 1:09:53 315 Cheri Nielsen F 42 Invitational / 467 P ( 10 m) 1:19:52.40 / 659
471 1:09:58 595 Julian Youngblood M 57 Invitational / 471 P ( 10 m) 1:19:57.53 / 663
477 1:10:15 691 Catalina Ramos F 41 Invitational / 477 P ( 10 m) 1:20:14.66 / 674
742 1:37:16 1643 * Lisa Watson F 41 Runner / 131 P ( 10 m) 1:20:15.53 / 676
479 1:10:18 434 David Selzer M 57 Invitational / 479 P ( 10 m) 1:20:17.17 / 678
750 1:37:31 1258 * Lara Herbermann F 15 Runner / 139 P ( 10 m) 1:20:30.48 / 684
486 1:10:33 658 Anna Weisel F 15 Invitational / 486 P ( 10 m) 1:20:32.82 / 686
791 1:39:16 1627 Alison Pinto F 42 Runner / 180 P ( 10 m) 1:22:15.16 / 753
810 1:40:01 1112 Michael Barry M 57 Runner / 198 P ( 10 m) 1:23:00.35 / 779
529 1:13:02 130 Hailey Weisel F 15 Invitational / 529 P ( 10 m) 1:23:01.20 / 780
844 1:41:53 1789 Meghan Marks F 43 Runner / 232 P ( 10 m) 1:24:52.17 / 824
848 1:42:04 1524 Phoebe Brown F 15 Runner / 236 P ( 10 m) 1:25:03.11 / 831
551 1:15:54 496 Mark Lenz M 57 Invitational / 551 P ( 10 m) 1:25:53.10 / 855
875 1:43:18 1672 Janet Bijur F 43 Runner / 263 P ( 10 m) 1:26:17.31 / 862
880 1:43:33 1665 Tracy McMahan F 42 Runner / 268 P ( 10 m) 1:26:32.34 / 871
888 1:44:00 1778 Amy McDonagh F 41 Runner / 275 P ( 10 m) 1:26:59.36 / 885
563 1:17:29 169 Stephen Humphreys M 57 Invitational / 563 P ( 10 m) 1:27:28.06 / 898
919 1:45:21 1540 Paige Steinman F 41 Runner / 306 P ( 10 m) 1:28:20.72 / 916
979 1:48:25 1086 Joe Batteer M 57 Runner / 365 P ( 10 m) 1:31:24.29 / 982
586 1:21:45 687 Kim Cooke F 43 Invitational / 584 P ( 10 m) 1:31:44.55 / 985
1029 1:49:36 1859 Tim Amyx M 57 Runner / 414 P ( 10 m) 1:32:35.80 / 997
1031 1:49:40 1040 Jim McGuiness M 57 Runner / 416 P ( 10 m) 1:32:39.21 / 999
1040 1:50:00 1858 Wynee Sade F 43 Runner / 425 P ( 10 m) 1:32:59.10 / 1009
1064 1:51:15 1387 Rachel Scherrer F 43 Runner / 449 P ( 10 m) 1:34:14.20 / 1034
1087 1:52:44 1184 Genevieve Hekemian F 41 Runner / 472 P ( 10 m) 1:35:43.43 / 1076
1121 1:54:24 1135 David Wren M 57 Runner / 506 P ( 10 m) 1:37:23.96 / 1106
1135 1:55:14 1765 Sophie Legendre F 41 Runner / 520 P ( 10 m) 1:38:13.93 / 1126
1144 1:56:00 1298 Brigette Finger F 15 Runner / 529 P ( 10 m) 1:38:59.42 / 1135
1148 1:56:13 1828 Annelie Miller F 15 Runner / 533 P ( 10 m) 1:39:12.57 / 1137
1149 1:56:13 1498 Catherine Craig F 15 Runner / 534 P ( 10 m) 1:39:12.77 / 1138
666 1:31:43 707 Agathe Papillaud F 15 Invitational / 604 P ( 10 m) 1:41:42.52 / 1176
1205 1:59:38 1393 Rainbow Williams F 43 Runner / 590 P ( 10 m) 1:42:37.98 / 1189
1237 2:02:28 1055 David Greenblat M 57 Runner / 622 P ( 10 m) 1:45:27.88 / 1224
732 1:36:44 705 Jeffrey Goulding M 57 Invitational / 611 P ( 10 m) 1:46:43.62 / 1231
1282 2:08:18 1305 Marianna Florine F 15 Runner / 667 P ( 10 m) 1:51:17.93 / 1264
1286 2:08:33 1199 Kerri Terk F 42 Runner / 671 P ( 10 m) 1:51:32.40 / 1266
1310 2:11:51 1240 Brooks Esser M 57 Runner / 693 P ( 10 m) 1:54:50.40 / 1292
1325 2:13:37 1585 Carla Arnold F 41 Runner / 708 P ( 10 m) 1:56:36.67 / 1305
1330 2:13:59 1473 Ivy Stempkovski F 15 Runner / 713 P ( 10 m) 1:56:58.47 / 1310
1332 2:14:04 1438 Tina Clements F 43 Runner / 715 P ( 10 m) 1:57:03.05 / 1312
1339 2:14:47 1743 Sarah Bettman F 42 Runner / 722 P ( 10 m) 1:57:46.51 / 1315
1347 2:16:12 1870 Elizabeth Pasquale F 43 Runner / 730 P ( 10 m) 1:59:11.22 / 1323
1370 2:20:13 1287 Nara Clark F 43 Runner / 751 P ( 10 m) 2:03:12.21 / 1349
1392 2:28:40 1753 Evette Hernandez F 41 Runner / 773 P ( 10 m) 2:11:39.67 / 1381
1403 2:33:12 1644 Erin Koshut F 41 Runner / 782 P ( 10 m) 2:16:11.14 / 1391
1409 2:36:02 1073 Marissa Weinfeld F 15 Runner / 788 P ( 10 m) 2:19:01.98 / 1400
Group Q (9 minute head start)
7 0:49:05 693 * Mark Tatum M 56 Invitational / 7 Q ( 9 m) 0:58:04.58 / 40
79 0:56:47 37 * Greg Nacco M 56 Invitational / 79 Q ( 9 m) 1:05:46.78 / 147
117 0:59:15 78 * Paul Giannobile M 56 Invitational / 117 Q ( 9 m) 1:08:14.62 / 223
120 0:59:25 73 * Robert Simon M 56 Invitational / 120 Q ( 9 m) 1:08:24.78 / 230
140 1:00:32 478 * Michael Geloso M 11 Invitational / 140 Q ( 9 m) 1:09:31.47 / 266
630 1:28:19 1493 * Alexander Shemyakin M 56 Runner / 30 Q ( 9 m) 1:10:18.28 / 303
194 1:02:45 258 * Bruce Benter M 56 Invitational / 194 Q ( 9 m) 1:11:44.24 / 355
202 1:03:04 582 * Mark Melvin M 56 Invitational / 202 Q ( 9 m) 1:12:03.93 / 365
646 1:30:32 1748 * Grace Dailey F 16 Runner / 46 Q ( 9 m) 1:12:31.32 / 381
652 1:30:43 1671 * Jack Bijur M 11 Runner / 52 Q ( 9 m) 1:12:42.38 / 392
218 1:03:43 155 * Sondra Abruzzo F 18 Invitational / 218 Q ( 9 m) 1:12:42.51 / 393
653 1:30:47 1261 * Miles Gensler M 11 Runner / 53 Q ( 9 m) 1:12:46.57 / 394
658 1:30:53 1175 * Trevor Islam M 11 Runner / 58 Q ( 9 m) 1:12:52.18 / 396
664 1:31:21 1812 * Jeff Kirchner M 56 Runner / 62 Q ( 9 m) 1:13:20.22 / 418
669 1:32:05 1502 * Tyson Schnasse M 11 Runner / 64 Q ( 9 m) 1:14:04.13 / 450
276 1:05:16 452 * Oscar Nesbitt-Schnadt M 11 Invitational / 276 Q ( 9 m) 1:14:15.47 / 457
673 1:32:17 1878 * Pep Boekhoff M 11 Runner / 68 Q ( 9 m) 1:14:16.91 / 460
674 1:32:28 1814 * Alex Hamza - Goodacre M 11 Runner / 69 Q ( 9 m) 1:14:27.02 / 465
286 1:05:40 638 * Laila Rezai F 40 Invitational / 286 Q ( 9 m) 1:14:39.83 / 473
301 1:05:52 677 * Parker Mascott M 11 Invitational / 301 Q ( 9 m) 1:14:51.39 / 477
310 1:05:58 518 * Ziggy Nacco M 11 Invitational / 310 Q ( 9 m) 1:14:57.67 / 482
682 1:32:58 1019 * Jeffrey Wainstein M 56 Runner / 77 Q ( 9 m) 1:14:57.87 / 483
346 1:06:53 460 * Annika Levaggi F 17 Invitational / 346 Q ( 9 m) 1:15:53.00 / 517
691 1:34:05 1799 * Isaac Wolford M 11 Runner / 85 Q ( 9 m) 1:16:04.59 / 528
387 1:07:39 111 * Isabella Amyx F 18 Invitational / 387 Q ( 9 m) 1:16:38.86 / 543
701 1:34:41 1813 * Robert Sternfels M 11 Runner / 95 Q ( 9 m) 1:16:40.90 / 545
406 1:08:01 114 * Juliet Oreste F 16 Invitational / 406 Q ( 9 m) 1:17:00.18 / 554
412 1:08:06 552 * Adam Sachs M 56 Invitational / 412 Q ( 9 m) 1:17:05.22 / 559
414 1:08:10 340 * Kurt Knierim M 56 Invitational / 414 Q ( 9 m) 1:17:09.91 / 563
418 1:08:15 436 * Lauren Tanel F 16 Invitational / 418 Q ( 9 m) 1:17:14.24 / 567
421 1:08:31 247 * Peter Sykes M 56 Invitational / 421 Q ( 9 m) 1:17:30.39 / 576
448 1:09:19 363 * Lizzy Labeeuw-Anderson F 16 Invitational / 448 Q ( 9 m) 1:18:18.64 / 609
743 1:37:18 1259 * Zofia (Zoe) Herbermann F 16 Runner / 132 Q ( 9 m) 1:19:17.20 / 641
760 1:38:06 1219 Scott Halsted M 56 Runner / 149 Q ( 9 m) 1:20:05.80 / 668
508 1:12:03 696 Russell Morgan M 56 Invitational / 508 Q ( 9 m) 1:21:02.16 / 710
513 1:12:29 159 Katy Miller F 40 Invitational / 513 Q ( 9 m) 1:21:28.83 / 726
532 1:13:27 398 Olivia Phillips F 17 Invitational / 532 Q ( 9 m) 1:22:26.14 / 758
832 1:41:13 1286 Toby Clark M 11 Runner / 220 Q ( 9 m) 1:23:12.99 / 788
841 1:41:42 1714 Linus Tornquist M 11 Runner / 229 Q ( 9 m) 1:23:41.54 / 797
542 1:14:44 346 Ron Svinth M 56 Invitational / 542 Q ( 9 m) 1:23:43.91 / 798
854 1:42:31 1039 Chris Travers M 11 Runner / 242 Q ( 9 m) 1:24:30.08 / 812
870 1:43:09 1444 Luke Sell M 11 Runner / 258 Q ( 9 m) 1:25:08.77 / 835
559 1:16:54 437 Meghan Tanel F 18 Invitational / 559 Q ( 9 m) 1:25:53.05 / 854
562 1:17:26 659 Marie Hoopes F 18 Invitational / 562 Q ( 9 m) 1:26:25.25 / 867
564 1:17:32 683 Kate Miekley F 17 Invitational / 564 Q ( 9 m) 1:26:31.97 / 870
565 1:17:34 630 Tristen Sherley F 16 Invitational / 565 Q ( 9 m) 1:26:33.71 / 872
912 1:45:05 1193 Fred Goldstein M 11 Runner / 299 Q ( 9 m) 1:27:04.59 / 889
574 1:19:33 522 Russell Miller M 56 Invitational / 574 Q ( 9 m) 1:28:32.52 / 925
1000 1:49:03 1153 Melissa Havel F 40 Runner / 385 Q ( 9 m) 1:31:02.98 / 975
1019 1:49:24 1506 Janna Bennett F 40 Runner / 404 Q ( 9 m) 1:31:23.11 / 981
591 1:22:44 416 Ken Frankel M 56 Invitational / 588 Q ( 9 m) 1:31:43.24 / 984
1034 1:49:47 1802 Veronica Boyce F 16 Runner / 419 Q ( 9 m) 1:31:46.55 / 986
1037 1:49:55 1715 Charlie Wiltsee M 11 Runner / 422 Q ( 9 m) 1:31:54.18 / 988
598 1:23:53 300 Tori Buckley F 18 Invitational / 591 Q ( 9 m) 1:32:52.90 / 1005
1063 1:51:11 1838 Camille Daniels F 40 Runner / 448 Q ( 9 m) 1:33:10.57 / 1015
1065 1:51:15 1283 James Hobbs M 56 Runner / 450 Q ( 9 m) 1:33:14.97 / 1017
1070 1:51:57 1804 Larkin Dennison F 16 Runner / 455 Q ( 9 m) 1:33:57.00 / 1029
608 1:25:22 636 Randy Hauke M 56 Invitational / 597 Q ( 9 m) 1:34:21.99 / 1041
1085 1:52:41 1906 Caroline Date F 40 Runner / 470 Q ( 9 m) 1:34:40.41 / 1050
1086 1:52:43 1183 Jake Hekemian M 11 Runner / 471 Q ( 9 m) 1:34:42.99 / 1053
1089 1:52:45 1904 Sophia Barron F 17 Runner / 474 Q ( 9 m) 1:34:44.71 / 1054
1101 1:53:10 1152 Thomas Harrison M 11 Runner / 486 Q ( 9 m) 1:35:09.06 / 1062
1110 1:53:30 1371 Jeff White M 56 Runner / 495 Q ( 9 m) 1:35:29.90 / 1072
1124 1:54:35 1829 Anastasia Rodriguez F 17 Runner / 509 Q ( 9 m) 1:36:34.50 / 1088
1134 1:55:10 1450 Jill Guinn F 40 Runner / 519 Q ( 9 m) 1:37:09.92 / 1100
1173 1:57:11 1528 Anais Nagle F 16 Runner / 558 Q ( 9 m) 1:39:10.18 / 1136
1176 1:57:30 1449 Sheridan Miller F 18 Runner / 561 Q ( 9 m) 1:39:29.13 / 1145
1193 1:58:36 1355 Eric Lum M 56 Runner / 578 Q ( 9 m) 1:40:35.04 / 1158
1217 2:01:04 1547 Paul Schmitz M 56 Runner / 602 Q ( 9 m) 1:43:03.83 / 1194
1281 2:08:18 1304 Anna Dissman F 16 Runner / 666 Q ( 9 m) 1:50:17.76 / 1255
1300 2:10:32 1215 Micaela Robinson F 18 Runner / 684 Q ( 9 m) 1:52:31.70 / 1276
885 1:43:47 545 Carla Cardamone F 18 Invitational / 613 Q ( 9 m) 1:52:46.92 / 1278
1318 2:13:10 1244 David LaDuke M 56 Runner / 701 Q ( 9 m) 1:55:09.62 / 1295
1341 2:14:57 1788 Hayley Rostek F 18 Runner / 724 Q ( 9 m) 1:56:56.20 / 1307
1356 2:17:00 1342 Larissa Kosla F 40 Runner / 737 Q ( 9 m) 1:58:59.01 / 1321
1360 2:17:35 1798 Belen Buckley F 16 Runner / 741 Q ( 9 m) 1:59:34.45 / 1326
1368 2:19:04 1111 Kendall Hiti F 18 Runner / 749 Q ( 9 m) 2:01:03.97 / 1337
1379 2:21:37 1747 Suzanna Enriquez F 40 Runner / 760 Q ( 9 m) 2:03:36.22 / 1352
1386 2:24:26 1474 Sarah Takasaki F 17 Runner / 767 Q ( 9 m) 2:06:25.95 / 1369
Group R (8 minute head start)
12 0:50:44 536 * Fiona Cundy F 29 Invitational / 12 R ( 8 m) 0:58:43.09 / 45
16 0:51:15 487 * Clara Peterson F 32 Invitational / 16 R ( 8 m) 0:59:14.76 / 49
24 0:52:18 71 * Craig Miller M 54 Invitational / 24 R ( 8 m) 1:00:17.22 / 59
85 0:56:55 616 * Kelly McFarlane F 23 Invitational / 85 R ( 8 m) 1:04:54.73 / 126
96 0:57:38 239 * Kelly O'Mara F 31 Invitational / 96 R ( 8 m) 1:05:37.97 / 143
109 0:58:27 88 * Andrew Bunnell M 55 Invitational / 109 R ( 8 m) 1:06:26.93 / 161
613 1:26:04 1896 * Chloe Glare-Conti F 35 Runner / 15 R ( 8 m) 1:07:03.09 / 179
121 0:59:28 367 * Dave Covey M 55 Invitational / 121 R ( 8 m) 1:07:27.68 / 187
123 0:59:34 543 * Steve Leffers M 55 Invitational / 123 R ( 8 m) 1:07:33.81 / 189
129 0:59:53 62 * Don Lindsey M 55 Invitational / 129 R ( 8 m) 1:07:52.61 / 209
134 1:00:19 626 * David Takacs M 55 Invitational / 134 R ( 8 m) 1:08:18.78 / 226
147 1:01:03 606 * David Bronstein M 54 Invitational / 147 R ( 8 m) 1:09:02.67 / 246
155 1:01:19 613 * Anna Harleen F 20 Invitational / 155 R ( 8 m) 1:09:18.75 / 253
160 1:01:26 228 * Timothy Barry M 55 Invitational / 160 R ( 8 m) 1:09:25.14 / 259
165 1:01:42 593 * John Burmester M 55 Invitational / 165 R ( 8 m) 1:09:41.21 / 271
633 1:28:50 1005 * Isabel Diaz F 31 Runner / 33 R ( 8 m) 1:09:49.58 / 275
170 1:01:53 285 * Kate Papadopoulos F 37 Invitational / 170 R ( 8 m) 1:09:52.69 / 278
173 1:01:56 501 * Ian Walton M 54 Invitational / 173 R ( 8 m) 1:09:55.48 / 281
175 1:02:02 652 * Olivia Lloyd F 21 Invitational / 175 R ( 8 m) 1:10:01.82 / 285
177 1:02:08 180 * Jennifer Wallen F 39 Invitational / 177 R ( 8 m) 1:10:07.44 / 290
182 1:02:12 99 * Gretchen Andrus F 28 Invitational / 182 R ( 8 m) 1:10:11.59 / 295
187 1:02:23 411 * Hilary Papendick F 34 Invitational / 187 R ( 8 m) 1:10:22.82 / 306
637 1:29:31 1550 * Taylor Fortnam F 19 Runner / 37 R ( 8 m) 1:10:30.51 / 310
195 1:02:46 600 * Jody Chinchen F 36 Invitational / 195 R ( 8 m) 1:10:45.97 / 319
644 1:30:12 1897 * Alison Hadden F 36 Runner / 44 R ( 8 m) 1:11:11.54 / 337
647 1:30:34 1777 * Lindsay Allison F 20 Runner / 47 R ( 8 m) 1:11:33.48 / 348
212 1:03:37 648 * Molly Hunt F 21 Invitational / 212 R ( 8 m) 1:11:36.95 / 352
649 1:30:38 1121 * Ashely Cashel F 36 Runner / 49 R ( 8 m) 1:11:37.94 / 353
225 1:04:02 142 * Walter Paulsen M 54 Invitational / 225 R ( 8 m) 1:12:01.35 / 361
229 1:04:11 359 * Elizabeth Wistrom F 39 Invitational / 229 R ( 8 m) 1:12:10.91 / 369
237 1:04:23 307 * Matt Humphreys M 55 Invitational / 237 R ( 8 m) 1:12:22.05 / 376
238 1:04:23 203 * Sarah Evans F 36 Invitational / 238 R ( 8 m) 1:12:22.42 / 377
239 1:04:25 541 * Jennifer Pearsall Kobert F 38 Invitational / 239 R ( 8 m) 1:12:24.49 / 378
243 1:04:30 330 * Brian O'Melveny M 55 Invitational / 243 R ( 8 m) 1:12:29.11 / 380
250 1:04:33 219 * Megan Arauzo F 32 Invitational / 250 R ( 8 m) 1:12:32.98 / 384
273 1:05:14 628 * Nicholas Wilton M 55 Invitational / 273 R ( 8 m) 1:13:13.07 / 408
278 1:05:20 223 * Moriah Buckley F 37 Invitational / 278 R ( 8 m) 1:13:19.06 / 416
279 1:05:20 146 * Brian Moffett M 54 Invitational / 279 R ( 8 m) 1:13:19.43 / 417
282 1:05:25 407 * Molly Dicke F 20 Invitational / 282 R ( 8 m) 1:13:24.91 / 423
678 1:32:32 1480 * Rebecca Wheeler F 26 Runner / 73 R ( 8 m) 1:13:31.14 / 429
681 1:32:51 1463 * Julie McGee F 34 Runner / 76 R ( 8 m) 1:13:50.57 / 439
303 1:05:53 246 * Courtney Green F 29 Invitational / 303 R ( 8 m) 1:13:52.08 / 442
683 1:33:03 1656 * Lorna Brandt F 20 Runner / 78 R ( 8 m) 1:14:02.30 / 448
315 1:06:04 348 * John Hake M 55 Invitational / 315 R ( 8 m) 1:14:03.52 / 449
323 1:06:13 694 * Anderson Von Eschen F 20 Invitational / 323 R ( 8 m) 1:14:12.12 / 455
687 1:33:32 1257 * Jordan Sullivan F 38 Runner / 81 R ( 8 m) 1:14:31.36 / 468
349 1:06:56 224 * Patrick O'Connor M 55 Invitational / 349 R ( 8 m) 1:14:55.43 / 479
350 1:06:56 123 * Katie Fitzpatrick F 23 Invitational / 350 R ( 8 m) 1:14:55.47 / 480
690 1:34:01 1348 * Jonina Cross F 32 Runner / 84 R ( 8 m) 1:15:00.29 / 484
359 1:07:08 184 * Roy Lambertson M 55 Invitational / 359 R ( 8 m) 1:15:07.11 / 488
371 1:07:19 305 * Theo Parisek M 55 Invitational / 371 R ( 8 m) 1:15:18.19 / 493
402 1:07:53 320 * Kevin Finn M 54 Invitational / 402 R ( 8 m) 1:15:52.28 / 516
411 1:08:05 277 * Jim Maloney M 55 Invitational / 411 R ( 8 m) 1:16:04.29 / 526
710 1:35:37 1139 * Katherine Austin F 29 Runner / 101 R ( 8 m) 1:16:36.21 / 541
712 1:35:42 1367 * Edward Sweet M 55 Runner / 103 R ( 8 m) 1:16:41.93 / 546
430 1:08:52 387 * Cora Went F 23 Invitational / 430 R ( 8 m) 1:16:51.21 / 550
717 1:35:53 1697 * Robin Kutner F 24 Runner / 108 R ( 8 m) 1:16:52.41 / 551
438 1:09:06 679 * Mari Overbeck F 34 Invitational / 438 R ( 8 m) 1:17:05.16 / 558
725 1:36:09 1759 * Julia Mace F 19 Runner / 116 R ( 8 m) 1:17:08.39 / 561
441 1:09:11 153 * Timothy Fitzpatrick M 55 Invitational / 441 R ( 8 m) 1:17:10.51 / 565
444 1:09:18 477 * Courtney Momsen F 39 Invitational / 444 R ( 8 m) 1:17:17.18 / 568
447 1:09:19 578 * Charlotte Sullivan F 38 Invitational / 447 R ( 8 m) 1:17:18.41 / 570
449 1:09:21 483 * Alissa Philp F 39 Invitational / 449 R ( 8 m) 1:17:20.54 / 571
456 1:09:39 492 Krista Hoffmann F 35 Invitational / 456 R ( 8 m) 1:17:38.44 / 579
457 1:09:40 260 Wade Shore M 54 Invitational / 457 R ( 8 m) 1:17:39.16 / 581
465 1:09:52 206 Lindsey Appezzato F 30 Invitational / 465 R ( 8 m) 1:17:51.50 / 591
469 1:09:55 141 Marlin Gilbert M 55 Invitational / 469 R ( 8 m) 1:17:54.81 / 593
751 1:37:32 1685 Bridget Went F 20 Runner / 140 R ( 8 m) 1:18:31.04 / 614
754 1:37:50 1820 Sarah Santo Domingo F 36 Runner / 143 R ( 8 m) 1:18:49.39 / 629
763 1:38:12 1090 Mackenzie Nichels F 25 Runner / 152 R ( 8 m) 1:19:11.81 / 634
496 1:11:16 550 Robert Epstein M 54 Invitational / 496 R ( 8 m) 1:19:15.59 / 640
768 1:38:25 1700 Jamie Pasquale F 35 Runner / 157 R ( 8 m) 1:19:24.26 / 646
770 1:38:27 1538 Catrine Machi F 32 Runner / 159 R ( 8 m) 1:19:26.07 / 647
777 1:38:47 1903 Kyra Sikora F 23 Runner / 166 R ( 8 m) 1:19:46.81 / 657
781 1:39:00 1467 Sarah Jennison F 27 Runner / 170 R ( 8 m) 1:19:59.60 / 664
509 1:12:13 431 Ethan Schatz M 54 Invitational / 509 R ( 8 m) 1:20:12.31 / 672
792 1:39:18 1314 Mark Cutmore M 54 Runner / 181 R ( 8 m) 1:20:17.76 / 680
807 1:39:58 1252 Rachael Holman F 28 Runner / 196 R ( 8 m) 1:20:57.23 / 707
816 1:40:20 1277 Alejandra Bennett F 26 Runner / 204 R ( 8 m) 1:21:19.20 / 720
534 1:13:41 675 Brie Cadman F 39 Invitational / 534 R ( 8 m) 1:21:40.36 / 732
535 1:13:43 511 Tess Dennison F 21 Invitational / 535 R ( 8 m) 1:21:42.88 / 736
536 1:13:55 570 Erika Kikuchi F 37 Invitational / 536 R ( 8 m) 1:21:54.51 / 744
822 1:40:56 1877 James Austin F 30 Runner / 210 R ( 8 m) 1:21:55.22 / 745
827 1:41:07 1251 Sheldon Halsted F 24 Runner / 215 R ( 8 m) 1:22:06.24 / 748
838 1:41:32 1670 Erin Proctor F 36 Runner / 226 R ( 8 m) 1:22:31.87 / 763
545 1:15:00 171 William Gilmore M 55 Invitational / 545 R ( 8 m) 1:22:59.69 / 778
553 1:16:08 559 Joe Ramos M 55 Invitational / 553 R ( 8 m) 1:24:07.38 / 806
556 1:16:21 272 Chris Reiff M 55 Invitational / 556 R ( 8 m) 1:24:20.03 / 811
900 1:44:45 1431 Christina Michaels F 37 Runner / 287 R ( 8 m) 1:25:44.25 / 849
566 1:17:46 458 Sayles Day F 19 Invitational / 566 R ( 8 m) 1:25:45.59 / 851
568 1:17:50 710 Francis Roche M 55 Invitational / 568 R ( 8 m) 1:25:49.80 / 852
927 1:45:35 1099 Edward Hugo M 55 Runner / 314 R ( 8 m) 1:26:34.13 / 873
576 1:19:49 702 Peter Schumacher M 55 Invitational / 576 R ( 8 m) 1:27:48.28 / 906
578 1:19:57 700 Ashley Hauke F 22 Invitational / 578 R ( 8 m) 1:27:56.97 / 909
951 1:46:58 1824 Emily Eakin F 24 Runner / 338 R ( 8 m) 1:27:57.29 / 911
959 1:47:23 1558 Carrie Basham Young F 35 Runner / 345 R ( 8 m) 1:28:22.98 / 917
961 1:47:27 1218 Katie Halsted F 26 Runner / 347 R ( 8 m) 1:28:26.19 / 920
969 1:47:58 1698 Stacia Sherry F 29 Runner / 355 R ( 8 m) 1:28:57.52 / 933
974 1:48:07 1312 Daniel Dahlgren M 55 Runner / 360 R ( 8 m) 1:29:06.64 / 938
975 1:48:10 1329 Lia Kueck F 34 Runner / 361 R ( 8 m) 1:29:09.06 / 939
981 1:48:25 1448 Todd Fanady M 54 Runner / 367 R ( 8 m) 1:29:24.67 / 942
984 1:48:35 1288 Jessica Wellar F 35 Runner / 370 R ( 8 m) 1:29:34.96 / 943
991 1:48:44 1917 Theo Theodor M 54 Runner / 377 R ( 8 m) 1:29:43.90 / 944
1001 1:49:04 1336 Olivia Strain F 24 Runner / 386 R ( 8 m) 1:30:03.90 / 952
1004 1:49:10 1490 Nicole Kimborowicz F 38 Runner / 389 R ( 8 m) 1:30:09.61 / 956
1005 1:49:11 1548 John Longley M 54 Runner / 390 R ( 8 m) 1:30:10.13 / 957
1013 1:49:17 1266 Sandy Lamanna F 31 Runner / 398 R ( 8 m) 1:30:16.40 / 962
1016 1:49:22 1256 Allegra Poggio F 32 Runner / 401 R ( 8 m) 1:30:21.73 / 965
1026 1:49:32 1860 Nicole Amyx F 22 Runner / 411 R ( 8 m) 1:30:31.22 / 968
1036 1:49:52 1507 Kendall Ritchie F 29 Runner / 421 R ( 8 m) 1:30:51.03 / 970
1058 1:50:51 1350 Michele Lomelino F 30 Runner / 443 R ( 8 m) 1:31:50.48 / 987
1066 1:51:24 1297 Kevin O'Connor M 54 Runner / 451 R ( 8 m) 1:32:23.21 / 993
1092 1:52:53 1095 Alexandra Nelch F 24 Runner / 477 R ( 8 m) 1:33:52.97 / 1026
1093 1:52:56 1784 Laura Firestone F 38 Runner / 478 R ( 8 m) 1:33:55.41 / 1028
1099 1:53:02 1278 Caroline Emch F 27 Runner / 484 R ( 8 m) 1:34:01.70 / 1031
1102 1:53:11 1575 Buffy Higgins F 39 Runner / 487 R ( 8 m) 1:34:10.61 / 1033
1104 1:53:16 1226 Alicia Bartomeli F 35 Runner / 489 R ( 8 m) 1:34:15.92 / 1035
1106 1:53:21 1709 Kristen King F 26 Runner / 491 R ( 8 m) 1:34:20.29 / 1038
620 1:26:38 703 Julie Galbraith F 37 Invitational / 599 R ( 8 m) 1:34:37.06 / 1048
1112 1:53:50 1081 Christine Vose F 37 Runner / 497 R ( 8 m) 1:34:49.65 / 1057
1118 1:54:11 1426 Holly Martin F 25 Runner / 503 R ( 8 m) 1:35:10.85 / 1063
1125 1:54:37 1423 Katie McCollam F 23 Runner / 510 R ( 8 m) 1:35:36.25 / 1074
1130 1:54:53 1120 Kerry Hoeveler F 39 Runner / 515 R ( 8 m) 1:35:52.15 / 1079
1141 1:55:50 1768 Craig Sultan M 54 Runner / 526 R ( 8 m) 1:36:49.75 / 1092
1145 1:56:05 1744 Jenn King F 38 Runner / 530 R ( 8 m) 1:37:04.68 / 1098
1154 1:56:37 1583 Kathryn McKinley F 29 Runner / 539 R ( 8 m) 1:37:36.76 / 1113
1167 1:57:02 1883 Diana Cruz F 29 Runner / 552 R ( 8 m) 1:38:01.17 / 1120
1172 1:57:09 1663 Morgan Thaxter F 19 Runner / 557 R ( 8 m) 1:38:08.35 / 1122
1189 1:58:19 1710 Lisa Marie Urquizu F 39 Runner / 574 R ( 8 m) 1:39:18.64 / 1142
1198 1:58:48 1038 Megan Scholvinck F 19 Runner / 583 R ( 8 m) 1:39:47.96 / 1147
667 1:32:00 116 Ronnie Goodman M 55 Invitational / 605 R ( 8 m) 1:39:59.32 / 1149
1201 1:59:07 1098 Bill Kammerer M 54 Runner / 586 R ( 8 m) 1:40:06.78 / 1151
1202 1:59:10 1864 Michael Alley M 55 Runner / 587 R ( 8 m) 1:40:09.98 / 1154
1208 1:59:59 1892 Alice Fong F 25 Runner / 593 R ( 8 m) 1:40:58.80 / 1164
1211 2:00:23 1017 Emily Malmquist F 20 Runner / 596 R ( 8 m) 1:41:22.95 / 1168
1213 2:00:29 1043 Michael Muldoon M 55 Runner / 598 R ( 8 m) 1:41:28.03 / 1169
1214 2:00:57 1254 Jessica Knowles F 29 Runner / 599 R ( 8 m) 1:41:56.53 / 1178
1227 2:02:08 1022 Sheila Trgovac F 31 Runner / 612 R ( 8 m) 1:43:07.45 / 1195
1236 2:02:22 1773 James Stratta M 54 Runner / 621 R ( 8 m) 1:43:21.82 / 1197
1239 2:02:39 1469 Allyson Locati F 33 Runner / 624 R ( 8 m) 1:43:38.06 / 1201
1240 2:02:53 1224 Danielle Okun F 31 Runner / 625 R ( 8 m) 1:43:52.69 / 1205
1245 2:03:14 1262 David Lawrence M 54 Runner / 630 R ( 8 m) 1:44:13.39 / 1206
1246 2:03:17 1894 Madeline Titcomb F 27 Runner / 631 R ( 8 m) 1:44:16.02 / 1207
1247 2:03:21 1385 Simmi Uppal F 30 Runner / 632 R ( 8 m) 1:44:20.46 / 1208
1249 2:03:29 1481 Erin McElrath F 34 Runner / 634 R ( 8 m) 1:44:28.14 / 1210
1252 2:03:37 1325 Mckensie Thomas F 31 Runner / 637 R ( 8 m) 1:44:36.46 / 1212
1254 2:03:52 1702 Ashley Rachner F 31 Runner / 639 R ( 8 m) 1:44:51.61 / 1217
1256 2:04:10 1435 Kelley Charlton F 25 Runner / 641 R ( 8 m) 1:45:09.95 / 1221
1280 2:08:09 1510 Delphine Herve F 32 Runner / 665 R ( 8 m) 1:49:08.03 / 1244
1291 2:09:14 1885 Laura Macdonald F 27 Runner / 675 R ( 8 m) 1:50:13.32 / 1254
1298 2:10:03 1109 Collin Shewey F 39 Runner / 682 R ( 8 m) 1:51:02.27 / 1261
1312 2:11:58 1249 Rob Adams M 54 Runner / 695 R ( 8 m) 1:52:57.18 / 1279
1321 2:13:16 1391 Shekinah Morrison-Underhill F 39 Runner / 704 R ( 8 m) 1:54:15.30 / 1283
1326 2:13:47 1181 Jelena Filipovic F 24 Runner / 709 R ( 8 m) 1:54:46.78 / 1289
1328 2:13:48 1741 Sheila Coll F 29 Runner / 711 R ( 8 m) 1:54:47.46 / 1290
1336 2:14:36 1919 Mikayla Mersereau F 31 Runner / 719 R ( 8 m) 1:55:35.02 / 1299
1337 2:14:36 1920 Adrienne McTigue F 32 Runner / 720 R ( 8 m) 1:55:35.05 / 1300
1344 2:15:45 1611 Alana Finley F 31 Runner / 727 R ( 8 m) 1:56:44.77 / 1306
1371 2:20:20 1795 Kristen Wrench F 24 Runner / 752 R ( 8 m) 2:01:19.88 / 1338
1382 2:23:27 1201 Todd Niedermeyer M 55 Runner / 763 R ( 8 m) 2:04:26.86 / 1359
1383 2:23:38 1042 Erik Sherley M 54 Runner / 764 R ( 8 m) 2:04:37.67 / 1361
1390 2:28:31 1432 Rich Martin M 55 Runner / 771 R ( 8 m) 2:09:30.60 / 1377
1404 2:33:15 1079 Ryan Murray F 23 Runner / 783 R ( 8 m) 2:14:14.57 / 1388
1415 2:38:15 1526 Bradley Jacobs M 55 Runner / 794 R ( 8 m) 2:19:14.66 / 1401
1351 2:16:42 646 Stephanie Hauke F 32 Invitational / 618 R ( 8 m) 2:24:41.02 / 1407
Group T (7 minute head start)
10 0:49:24 7 * Alan Reynolds M 52 Invitational / 10 T ( 7 m) 0:56:23.31 / 26
33 0:53:11 44 * Tim Wallen M 52 Invitational / 33 T ( 7 m) 1:00:10.34 / 55
40 0:53:43 6 * Andy Ames M 53 Invitational / 40 T ( 7 m) 1:00:42.37 / 64
590 1:22:18 1560 * Bruce Davie M 52 Runner / 3 T ( 7 m) 1:02:17.05 / 84
58 0:55:38 96 * Paul Braa M 52 Invitational / 58 T ( 7 m) 1:02:37.87 / 91
60 0:55:48 57 * Gregory Reiff M 52 Invitational / 60 T ( 7 m) 1:02:47.07 / 92
92 0:57:27 204 * Sebastian Wolf M 12 Invitational / 92 T ( 7 m) 1:04:26.40 / 117
95 0:57:38 64 * Kevin Walker M 52 Invitational / 95 T ( 7 m) 1:04:37.14 / 119
103 0:58:13 39 * John Lundy M 53 Invitational / 103 T ( 7 m) 1:05:12.59 / 133
132 1:00:11 332 * Ralph Gonzales M 52 Invitational / 132 T ( 7 m) 1:07:10.44 / 182
142 1:00:51 170 * Urban Carmel M 53 Invitational / 142 T ( 7 m) 1:07:50.66 / 206
154 1:01:17 517 * Peter Badertscher M 52 Invitational / 154 T ( 7 m) 1:08:16.86 / 225
178 1:02:10 684 * Glen Segal M 53 Invitational / 178 T ( 7 m) 1:09:09.21 / 252
223 1:03:56 273 * Bud Parer M 53 Invitational / 223 T ( 7 m) 1:10:55.68 / 327
235 1:04:17 634 * Tane Abbott M 53 Invitational / 235 T ( 7 m) 1:11:16.05 / 338
247 1:04:30 135 * J.J. Rams M 52 Invitational / 247 T ( 7 m) 1:11:29.70 / 345
251 1:04:35 549 * Tom Pastore M 53 Invitational / 251 T ( 7 m) 1:11:34.26 / 349
288 1:05:42 188 * Willem Van Dam M 53 Invitational / 288 T ( 7 m) 1:12:41.66 / 391
352 1:07:01 215 * Stephen Tracy M 53 Invitational / 352 T ( 7 m) 1:14:00.47 / 444
360 1:07:09 269 * Michael Christy M 53 Invitational / 360 T ( 7 m) 1:14:08.18 / 453
692 1:34:10 1767 * Dan Peterson M 53 Runner / 86 T ( 7 m) 1:14:09.66 / 454
694 1:34:19 1652 * Charlie Montgomery M 53 Runner / 88 T ( 7 m) 1:14:18.68 / 463
385 1:07:37 254 * Fred Huxham M 53 Invitational / 385 T ( 7 m) 1:14:36.72 / 472
395 1:07:45 649 * Doron Dreksler M 53 Invitational / 395 T ( 7 m) 1:14:44.13 / 474
713 1:35:43 1275 * Patrick Bennett M 53 Runner / 104 T ( 7 m) 1:15:42.88 / 511
714 1:35:47 1027 * Simon Kirby M 52 Runner / 105 T ( 7 m) 1:15:46.04 / 514
720 1:35:55 1716 * Mohamad Mamoon M 12 Runner / 111 T ( 7 m) 1:15:54.90 / 519
721 1:35:57 1408 * Aidan Ashe M 12 Runner / 112 T ( 7 m) 1:15:56.39 / 520
729 1:36:36 1233 * Curtis Robinson M 12 Runner / 119 T ( 7 m) 1:16:35.07 / 539
462 1:09:46 122 Frank Rollo M 52 Invitational / 462 T ( 7 m) 1:16:45.25 / 547
489 1:10:39 420 Steven Shapiro M 52 Invitational / 489 T ( 7 m) 1:17:38.75 / 580
764 1:38:16 1600 Mike Lynch M 52 Runner / 153 T ( 7 m) 1:18:15.30 / 605
771 1:38:30 1048 Ashton Stranton M 12 Runner / 160 T ( 7 m) 1:18:29.41 / 612
772 1:38:32 1069 Jacob Moore M 12 Runner / 161 T ( 7 m) 1:18:31.71 / 615
773 1:38:32 1766 Emmet Kneafsey M 12 Runner / 162 T ( 7 m) 1:18:31.92 / 616
775 1:38:41 1248 Christopher Adams M 12 Runner / 164 T ( 7 m) 1:18:40.06 / 623
511 1:12:22 454 Scott Dazey M 53 Invitational / 511 T ( 7 m) 1:19:21.74 / 643
517 1:12:36 553 Will Fratt M 53 Invitational / 517 T ( 7 m) 1:19:35.75 / 650
523 1:12:43 567 Graham Ross M 12 Invitational / 523 T ( 7 m) 1:19:42.47 / 653
527 1:12:55 670 Michael Potter M 52 Invitational / 527 T ( 7 m) 1:19:54.09 / 661
533 1:13:35 632 John Hukari M 52 Invitational / 533 T ( 7 m) 1:20:34.04 / 688
831 1:41:11 1711 John MacMahon M 52 Runner / 219 T ( 7 m) 1:21:10.53 / 715
920 1:45:28 1525 Ned Brown M 52 Runner / 307 T ( 7 m) 1:25:27.51 / 841
572 1:18:45 568 Natale Cardamone M 53 Invitational / 572 T ( 7 m) 1:25:44.93 / 850
575 1:19:38 433 Malcolm Fearon M 53 Invitational / 575 T ( 7 m) 1:26:37.44 / 875
948 1:46:53 1898 Brian Michie M 53 Runner / 335 T ( 7 m) 1:26:52.66 / 881
977 1:48:20 1578 Andrew Kirz M 12 Runner / 363 T ( 7 m) 1:28:19.89 / 915
1018 1:49:23 1466 David Samra M 52 Runner / 403 T ( 7 m) 1:29:22.50 / 941
1043 1:50:04 1007 Jason Bacharach M 53 Runner / 428 T ( 7 m) 1:30:03.34 / 951
1044 1:50:16 1564 Douglas White M 52 Runner / 429 T ( 7 m) 1:30:15.87 / 960
1061 1:51:03 1659 Mark Anyan M 52 Runner / 446 T ( 7 m) 1:31:02.48 / 974
1077 1:52:17 1865 Cooper Alley M 12 Runner / 462 T ( 7 m) 1:32:16.49 / 991
610 1:25:42 459 Jeffrey Alpert M 53 Invitational / 598 T ( 7 m) 1:32:41.40 / 1000
1094 1:52:56 1194 Joshua Goldstein M 12 Runner / 479 T ( 7 m) 1:32:55.62 / 1007
1097 1:53:00 1605 Scott Breeze M 52 Runner / 482 T ( 7 m) 1:32:59.49 / 1010
1122 1:54:26 1303 Benjamin Durham M 52 Runner / 507 T ( 7 m) 1:34:25.25 / 1045
1126 1:54:38 1727 Mike Gallagher M 52 Runner / 511 T ( 7 m) 1:34:37.33 / 1049
1136 1:55:16 1320 Eric Axelsen M 52 Runner / 521 T ( 7 m) 1:35:15.77 / 1065
1155 1:56:41 1781 Ken Malvino M 53 Runner / 540 T ( 7 m) 1:36:40.54 / 1089
1168 1:57:02 1190 Bill Kuhns M 12 Runner / 553 T ( 7 m) 1:37:01.89 / 1097
1230 2:02:14 1912 Mike Webb M 53 Runner / 615 T ( 7 m) 1:42:13.45 / 1184
1357 2:17:02 1383 Brian Dougherty M 52 Runner / 738 T ( 7 m) 1:57:01.21 / 1311
1425 2:56:02 1641 William Dewey M 53 Runner / 804 T ( 7 m) 2:36:01.41 / 1419
Group U (6 minute head start)
4 0:48:21 12 * Darrin Banks M 50 Invitational / 4 U ( 6 m) 0:54:20.65 / 16
17 0:51:19 21 * Thomas Rosencrantz M 50 Invitational / 17 U ( 6 m) 0:57:18.02 / 32
64 0:55:51 58 * Ken Fenyo M 50 Invitational / 64 U ( 6 m) 1:01:50.48 / 80
81 0:56:50 14 * Cliff Lentz M 51 Invitational / 81 U ( 6 m) 1:02:49.84 / 93
100 0:57:51 185 * John Hommeyer M 50 Invitational / 100 U ( 6 m) 1:03:50.84 / 109
607 1:25:16 1010 * Dylan MacDonald M 50 Runner / 11 U ( 6 m) 1:04:15.30 / 116
126 0:59:46 506 * Lyle Rumon M 13 Invitational / 126 U ( 6 m) 1:05:45.86 / 146
159 1:01:23 327 * Devon Johnson M 50 Invitational / 159 U ( 6 m) 1:07:22.58 / 185
176 1:02:02 604 * Kenton Wolfers M 50 Invitational / 176 U ( 6 m) 1:08:01.94 / 218
181 1:02:11 191 * Sean Meehan M 50 Invitational / 181 U ( 6 m) 1:08:10.87 / 222
186 1:02:22 134 * Mike Keck M 50 Invitational / 186 U ( 6 m) 1:08:21.81 / 227
188 1:02:26 251 * Geoff Vaughan M 51 Invitational / 188 U ( 6 m) 1:08:25.54 / 231
643 1:30:08 1701 * Colin Johnson M 50 Runner / 43 U ( 6 m) 1:09:07.11 / 251
211 1:03:34 375 * Kevin McKay M 51 Invitational / 211 U ( 6 m) 1:09:33.37 / 267
232 1:04:14 354 * Paul Marmaro M 51 Invitational / 232 U ( 6 m) 1:10:13.62 / 297
236 1:04:17 177 * Jeff Dewey M 51 Invitational / 236 U ( 6 m) 1:10:16.84 / 299
663 1:31:19 1124 * Joseph Karp M 51 Runner / 61 U ( 6 m) 1:10:18.93 / 305
245 1:04:30 412 * Paul Weber M 50 Invitational / 245 U ( 6 m) 1:10:29.54 / 309
248 1:04:31 266 * Thomas Dugan M 51 Invitational / 248 U ( 6 m) 1:10:30.74 / 311
252 1:04:38 217 * Oliver Arnesson M 13 Invitational / 252 U ( 6 m) 1:10:37.53 / 315
255 1:04:43 339 * Otto Ryersen M 13 Invitational / 255 U ( 6 m) 1:10:42.90 / 318
266 1:05:02 232 * Connor Thorp M 13 Invitational / 266 U ( 6 m) 1:11:01.86 / 330
314 1:06:04 283 * Peter Poland M 50 Invitational / 314 U ( 6 m) 1:12:03.51 / 364
341 1:06:49 214 * David Leipsic M 51 Invitational / 341 U ( 6 m) 1:12:48.68 / 395
348 1:06:55 313 * Jason Walters M 50 Invitational / 348 U ( 6 m) 1:12:54.35 / 399
693 1:34:15 1476 * Paul Fitzsimmons M 51 Runner / 87 U ( 6 m) 1:13:14.36 / 411
369 1:07:18 242 * Bradley Fenner M 51 Invitational / 369 U ( 6 m) 1:13:17.02 / 414
378 1:07:29 200 * Alex Frankel M 13 Invitational / 378 U ( 6 m) 1:13:28.60 / 426
380 1:07:32 427 * Mark Strawn M 51 Invitational / 380 U ( 6 m) 1:13:31.72 / 430
698 1:34:36 1456 * Seamus Goulden M 13 Runner / 92 U ( 6 m) 1:13:35.65 / 432
715 1:35:50 1247 * Curtis Robinson M 51 Runner / 106 U ( 6 m) 1:14:49.34 / 476
459 1:09:43 542 Matt Hannigan M 50 Invitational / 459 U ( 6 m) 1:15:42.37 / 510
460 1:09:44 241 Kurt Glaubitz M 51 Invitational / 460 U ( 6 m) 1:15:43.33 / 512
461 1:09:45 301 Steve Weinswig M 51 Invitational / 461 U ( 6 m) 1:15:44.43 / 513
474 1:10:09 599 Jim Lakis M 51 Invitational / 474 U ( 6 m) 1:16:08.39 / 531
761 1:38:07 1875 Duncan Drechsel M 51 Runner / 150 U ( 6 m) 1:17:06.01 / 560
504 1:11:46 248 John Fernandes M 51 Invitational / 504 U ( 6 m) 1:17:45.55 / 586
779 1:38:52 1689 Kris Niyogi M 50 Runner / 168 U ( 6 m) 1:17:51.69 / 592
788 1:39:11 1556 Bruce Raabe M 50 Runner / 177 U ( 6 m) 1:18:10.37 / 602
802 1:39:42 1807 Ethan Rosegard M 13 Runner / 191 U ( 6 m) 1:18:41.94 / 625
833 1:41:18 1779 Noah Bovarnick M 13 Runner / 221 U ( 6 m) 1:20:17.01 / 677
836 1:41:29 1905 Hugh Barron M 51 Runner / 224 U ( 6 m) 1:20:28.95 / 683
849 1:42:09 1684 Jochen Kum M 50 Runner / 237 U ( 6 m) 1:21:08.26 / 714
862 1:42:51 1058 Paul Pasterz M 51 Runner / 250 U ( 6 m) 1:21:50.56 / 741
869 1:43:08 1655 David Brandt M 51 Runner / 257 U ( 6 m) 1:22:07.29 / 750
555 1:16:20 640 Ronald Goss M 51 Invitational / 555 U ( 6 m) 1:22:19.64 / 754
902 1:44:51 1075 Zachary Weinfeld M 13 Runner / 289 U ( 6 m) 1:23:50.06 / 799
906 1:45:00 1162 Bret Andrews M 50 Runner / 293 U ( 6 m) 1:23:59.30 / 802
926 1:45:35 1754 Peter Towle M 50 Runner / 313 U ( 6 m) 1:24:34.02 / 815
980 1:48:25 1457 Jochen Diener M 50 Runner / 366 U ( 6 m) 1:27:24.40 / 896
990 1:48:44 1553 John Rettig M 51 Runner / 376 U ( 6 m) 1:27:43.35 / 905
999 1:48:55 1192 Jon Goldstein M 51 Runner / 384 U ( 6 m) 1:27:54.90 / 908
1012 1:49:16 1612 Mark Beere M 50 Runner / 397 U ( 6 m) 1:28:15.91 / 914
1022 1:49:27 1796 Kelby Buckley M 13 Runner / 407 U ( 6 m) 1:28:26.46 / 921
1035 1:49:49 1891 Thomas Sachtleben M 51 Runner / 420 U ( 6 m) 1:28:48.38 / 930
1056 1:50:45 1728 Steven Gallagher M 51 Runner / 441 U ( 6 m) 1:29:44.69 / 947
1073 1:52:07 1271 Michael Markhoff M 51 Runner / 458 U ( 6 m) 1:31:06.82 / 976
1111 1:53:37 1241 Cody Rudman M 13 Runner / 496 U ( 6 m) 1:32:36.88 / 998
1115 1:54:07 1723 John Hassard M 51 Runner / 500 U ( 6 m) 1:33:06.17 / 1013
1137 1:55:20 1554 Dennis Garboden M 50 Runner / 522 U ( 6 m) 1:34:19.47 / 1036
1138 1:55:24 1061 Eric Steinhofer M 50 Runner / 523 U ( 6 m) 1:34:23.19 / 1043
1157 1:56:45 1437 Steve Clements M 50 Runner / 542 U ( 6 m) 1:35:44.18 / 1077
1203 1:59:36 1901 Thomas Jeter M 50 Runner / 588 U ( 6 m) 1:38:35.59 / 1130
1220 2:01:13 1914 George Ballaseux M 50 Runner / 605 U ( 6 m) 1:40:12.11 / 1155
1225 2:01:59 1776 Roan Sarti M 13 Runner / 610 U ( 6 m) 1:40:58.90 / 1165
1226 2:02:04 1203 Chester Niedermeyer M 13 Runner / 611 U ( 6 m) 1:41:03.19 / 1166
1242 2:02:59 1527 Matt Nagle M 50 Runner / 627 U ( 6 m) 1:41:58.57 / 1180
1244 2:03:05 1334 Edgar Micua M 51 Runner / 629 U ( 6 m) 1:42:04.66 / 1182
1349 2:16:14 1895 Kerrigan Bennett M 51 Runner / 732 U ( 6 m) 1:55:13.66 / 1296
1367 2:18:43 1849 Justen Gooding M 50 Runner / 748 U ( 6 m) 1:57:42.54 / 1314
1378 2:21:35 1782 Wayne Graves M 51 Runner / 759 U ( 6 m) 2:00:34.41 / 1334
1389 2:28:12 1067 Mason Reilly M 13 Runner / 770 U ( 6 m) 2:07:11.47 / 1371
1411 2:36:14 1841 Peter Berry M 50 Runner / 790 U ( 6 m) 2:15:13.87 / 1389
1418 2:42:05 1419 Ken Wolf M 51 Runner / 797 U ( 6 m) 2:21:04.80 / 1404
Group V (5 minute head start)
65 0:55:55 257 * Eric Stewart M 48 Invitational / 65 V ( 5 m) 1:00:54.57 / 66
594 1:23:07 1610 * Zach Schade M 48 Runner / 6 V ( 5 m) 1:01:06.11 / 69
74 0:56:29 244 * Paul Law M 14 Invitational / 74 V ( 5 m) 1:01:28.51 / 73
80 0:56:48 596 * Kevin Head M 49 Invitational / 80 V ( 5 m) 1:01:47.99 / 79
614 1:26:12 1699 * Nicholas Salonites M 14 Runner / 16 V ( 5 m) 1:04:11.57 / 115
138 1:00:29 631 * Scott Lehmkuhl M 49 Invitational / 138 V ( 5 m) 1:05:28.87 / 139
139 1:00:32 288 * Steve Rowbury M 48 Invitational / 139 V ( 5 m) 1:05:31.45 / 140
145 1:00:57 555 * Calder Abbott M 14 Invitational / 145 V ( 5 m) 1:05:56.79 / 150
167 1:01:45 322 * David Moulton M 48 Invitational / 167 V ( 5 m) 1:06:44.40 / 170
638 1:29:40 1843 * Luther Fong M 14 Runner / 38 V ( 5 m) 1:07:39.81 / 195
640 1:29:53 1913 * Aidan Coats-Ballaseux M 14 Runner / 40 V ( 5 m) 1:07:52.08 / 208
656 1:30:52 1508 * Richard Lee M 48 Runner / 56 V ( 5 m) 1:08:51.54 / 236
657 1:30:53 1149 * Sean Boren M 48 Runner / 57 V ( 5 m) 1:08:52.09 / 237
224 1:03:58 190 * Thomas Pryor M 49 Invitational / 224 V ( 5 m) 1:08:57.11 / 240
242 1:04:29 337 * Todd Law M 48 Invitational / 242 V ( 5 m) 1:09:28.57 / 261
244 1:04:30 556 * Charles Baker M 49 Invitational / 244 V ( 5 m) 1:09:29.52 / 263
264 1:04:55 89 * Timothee Walters M 14 Invitational / 264 V ( 5 m) 1:09:54.75 / 280
268 1:05:04 390 * Scott Morehouse M 48 Invitational / 268 V ( 5 m) 1:10:03.62 / 288
271 1:05:09 160 * Brian Hill M 48 Invitational / 271 V ( 5 m) 1:10:08.80 / 291
680 1:32:40 1407 * Robert Sukinnicki M 48 Runner / 75 V ( 5 m) 1:10:39.22 / 316
298 1:05:51 451 * Christopher Solmssen M 48 Invitational / 298 V ( 5 m) 1:10:50.34 / 324
302 1:05:52 157 * Doug Barta M 49 Invitational / 302 V ( 5 m) 1:10:51.51 / 325
330 1:06:33 364 * Tim Ariowitsch M 48 Invitational / 330 V ( 5 m) 1:11:32.69 / 346
344 1:06:52 197 * Jinwoo Kim M 49 Invitational / 344 V ( 5 m) 1:11:51.24 / 357
356 1:07:05 212 * Phil Oreste M 49 Invitational / 356 V ( 5 m) 1:12:04.19 / 366
384 1:07:37 329 * Max Peltz M 49 Invitational / 384 V ( 5 m) 1:12:36.12 / 386
707 1:35:13 1281 * Christopher Zak M 48 Runner / 99 V ( 5 m) 1:13:12.11 / 406
446 1:09:18 537 * Chris Hollenbeck M 48 Invitational / 446 V ( 5 m) 1:14:17.92 / 462
738 1:37:06 1577 * Tad Buchanan M 48 Runner / 127 V ( 5 m) 1:15:05.74 / 487
745 1:37:21 1036 * Gary Rudman M 49 Runner / 134 V ( 5 m) 1:15:20.37 / 495
481 1:10:24 603 Scott Schneider M 48 Invitational / 481 V ( 5 m) 1:15:23.59 / 499
757 1:37:57 1790 Mason Marks M 14 Runner / 146 V ( 5 m) 1:15:56.85 / 521
497 1:11:17 199 Gregory Murphy M 49 Invitational / 497 V ( 5 m) 1:16:16.35 / 534
507 1:12:02 476 Curtis Press M 49 Invitational / 507 V ( 5 m) 1:17:01.47 / 556
797 1:39:29 1724 Jon Murchinson M 48 Runner / 186 V ( 5 m) 1:17:28.28 / 575
799 1:39:38 1045 Robin Stranton M 14 Runner / 188 V ( 5 m) 1:17:37.53 / 578
804 1:39:52 1082 Jack Ryan M 48 Runner / 193 V ( 5 m) 1:17:51.41 / 590
530 1:13:03 493 Steve Miller M 49 Invitational / 530 V ( 5 m) 1:18:02.63 / 598
820 1:40:42 1587 Paul Foxx M 49 Runner / 208 V ( 5 m) 1:18:41.59 / 624
539 1:14:20 463 Jon Schleuning M 49 Invitational / 539 V ( 5 m) 1:19:19.01 / 642
543 1:14:49 388 Timo Allison M 49 Invitational / 543 V ( 5 m) 1:19:48.74 / 658
846 1:41:54 1589 David Mullarkey M 49 Runner / 234 V ( 5 m) 1:19:53.12 / 660
852 1:42:13 1057 Nedret Vidinli M 48 Runner / 240 V ( 5 m) 1:20:12.37 / 673
547 1:15:18 417 John Ahearn M 49 Invitational / 547 V ( 5 m) 1:20:17.72 / 679
863 1:42:55 1571 Curt Sigfstead M 49 Runner / 251 V ( 5 m) 1:20:54.23 / 704
872 1:43:14 1651 Josh Mader M 49 Runner / 260 V ( 5 m) 1:21:13.45 / 717
873 1:43:14 1492 Mark Thomas M 48 Runner / 261 V ( 5 m) 1:21:13.78 / 718
876 1:43:20 1615 Darin Delagnes M 49 Runner / 264 V ( 5 m) 1:21:19.21 / 721
882 1:43:41 1154 Todd Ritola M 48 Runner / 270 V ( 5 m) 1:21:40.56 / 733
899 1:44:43 1425 Michael Mascott M 49 Runner / 286 V ( 5 m) 1:22:42.86 / 769
924 1:45:33 1128 Henry Denberg M 14 Runner / 311 V ( 5 m) 1:23:32.69 / 791
938 1:46:20 1318 Mac Shattuck M 14 Runner / 325 V ( 5 m) 1:24:19.34 / 810
941 1:46:37 1512 Manny Arroyo M 48 Runner / 328 V ( 5 m) 1:24:36.49 / 817
944 1:46:42 1239 Tim Macauley M 48 Runner / 331 V ( 5 m) 1:24:41.83 / 821
950 1:46:58 1604 Daniel Solomon M 48 Runner / 337 V ( 5 m) 1:24:57.11 / 825
953 1:47:02 1176 Thomas Mizykami M 49 Runner / 340 V ( 5 m) 1:25:01.86 / 829
962 1:47:29 1673 Jimmy Pippin M 48 Runner / 348 V ( 5 m) 1:25:28.13 / 842
965 1:47:44 1445 James Sparkman M 48 Runner / 351 V ( 5 m) 1:25:43.58 / 848
1002 1:49:06 1321 Niklas Axelsen M 14 Runner / 387 V ( 5 m) 1:27:05.29 / 890
1047 1:50:26 1313 Steven Bliss M 49 Runner / 432 V ( 5 m) 1:28:25.90 / 919
1049 1:50:31 1791 Charlie Baker M 14 Runner / 434 V ( 5 m) 1:28:30.08 / 924
1084 1:52:36 1822 Christopher Thorman M 49 Runner / 469 V ( 5 m) 1:30:35.84 / 969
1160 1:56:46 1617 Jeff Loventhal M 48 Runner / 545 V ( 5 m) 1:34:45.39 / 1055
1174 1:57:19 1647 James Reinhart M 48 Runner / 559 V ( 5 m) 1:35:18.35 / 1069
1183 1:58:06 1074 David Weinfeld M 49 Runner / 568 V ( 5 m) 1:36:05.50 / 1082
1184 1:58:10 1625 Jack Geffert M 14 Runner / 569 V ( 5 m) 1:36:09.57 / 1084
1204 1:59:36 1078 Sandy Murray M 49 Runner / 589 V ( 5 m) 1:37:35.89 / 1111
1238 2:02:35 1436 Steven Sell M 49 Runner / 623 V ( 5 m) 1:40:34.70 / 1157
1264 2:05:03 1037 Bill Reilly M 49 Runner / 649 V ( 5 m) 1:43:02.74 / 1193
1320 2:13:11 1131 Josh Denberg M 49 Runner / 703 V ( 5 m) 1:51:10.63 / 1262
957 1:47:20 208 Duncan Seay M 49 Invitational / 614 V ( 5 m) 1:52:19.56 / 1274
1359 2:17:34 1551 Keith Buckley M 49 Runner / 740 V ( 5 m) 1:55:33.94 / 1298
1373 2:20:33 1729 Christian Petersen M 49 Runner / 754 V ( 5 m) 1:58:32.48 / 1319
1394 2:29:33 323 John Zerbe M 48 Invitational / 621 V ( 5 m) 2:34:32.13 / 1418
Group W (4 minute head start)
2 0:47:26 2 * Matias Saari M 45 Invitational / 2 W ( 4 m) 0:51:25.52 / 5
15 0:51:05 49 * Chris Knorzer M 47 Invitational / 15 W ( 4 m) 0:55:04.97 / 19
37 0:53:25 19 * John Litzenberg III M 46 Invitational / 37 W ( 4 m) 0:57:25.00 / 33
41 0:53:46 55 * Johnny Rutledge M 45 Invitational / 41 W ( 4 m) 0:57:45.92 / 37
56 0:55:28 341 * Daniel Kono M 47 Invitational / 56 W ( 4 m) 0:59:27.01 / 51
61 0:55:48 512 * Edward Randolph M 46 Invitational / 61 W ( 4 m) 0:59:47.18 / 52
78 0:56:45 249 * Stefan Laursen M 46 Invitational / 78 W ( 4 m) 1:00:44.92 / 65
89 0:57:09 40 * Victor Ballesteros M 46 Invitational / 89 W ( 4 m) 1:01:08.42 / 70
111 0:58:38 308 * Chris Dodge M 45 Invitational / 111 W ( 4 m) 1:02:37.34 / 90
113 0:58:59 319 * Mark Speets M 47 Invitational / 113 W ( 4 m) 1:02:58.77 / 96
114 0:59:01 86 * Luc Morin M 45 Invitational / 114 W ( 4 m) 1:03:00.46 / 97
115 0:59:05 182 * Jim Grant M 47 Invitational / 115 W ( 4 m) 1:03:04.24 / 98
618 1:26:36 1775 * Scott Dunlap M 47 Runner / 20 W ( 4 m) 1:03:35.63 / 107
622 1:26:58 1833 * Gregg Adam M 45 Runner / 23 W ( 4 m) 1:03:57.87 / 111
152 1:01:12 368 * Brian Keeffe M 45 Invitational / 152 W ( 4 m) 1:05:11.39 / 132
172 1:01:55 314 * John Peoples M 47 Invitational / 172 W ( 4 m) 1:05:54.53 / 149
179 1:02:10 306 * Russell Mackie M 45 Invitational / 179 W ( 4 m) 1:06:09.76 / 153
191 1:02:38 614 * Dan Webb M 45 Invitational / 191 W ( 4 m) 1:06:37.02 / 164
199 1:02:58 243 * Thor Shattuck M 47 Invitational / 199 W ( 4 m) 1:06:57.37 / 177
203 1:03:11 132 * Rob Spinosa M 45 Invitational / 203 W ( 4 m) 1:07:10.25 / 181
227 1:04:06 374 * Todd May M 46 Invitational / 227 W ( 4 m) 1:08:05.44 / 219
256 1:04:44 148 * Spencer Fast M 47 Invitational / 256 W ( 4 m) 1:08:43.25 / 234
261 1:04:51 524 * Brett Carolan M 45 Invitational / 261 W ( 4 m) 1:08:50.65 / 235
270 1:05:08 429 * Cory Hannaford M 45 Invitational / 270 W ( 4 m) 1:09:07.01 / 250
277 1:05:19 490 * Neil Ashe M 15 Invitational / 277 W ( 4 m) 1:09:18.90 / 254
675 1:32:30 1739 * William Hawthorne M 45 Runner / 70 W ( 4 m) 1:09:29.39 / 262
679 1:32:35 1260 * Dierk Herbermann M 46 Runner / 74 W ( 4 m) 1:09:34.16 / 268
289 1:05:43 561 * Will Aarsheim M 47 Invitational / 289 W ( 4 m) 1:09:42.20 / 272
319 1:06:10 538 * Michael Johnson M 46 Invitational / 319 W ( 4 m) 1:10:09.55 / 293
336 1:06:43 381 * Frederic Lequient M 47 Invitational / 336 W ( 4 m) 1:10:42.82 / 317
339 1:06:47 229 * Ashley Hyche M 45 Invitational / 339 W ( 4 m) 1:10:46.27 / 320
354 1:07:01 531 * Steve Marshall M 47 Invitational / 354 W ( 4 m) 1:11:00.96 / 329
355 1:07:03 409 * Coleman Morrow M 15 Invitational / 355 W ( 4 m) 1:11:02.25 / 331
373 1:07:19 205 * Boris Pialloux M 46 Invitational / 373 W ( 4 m) 1:11:18.95 / 340
381 1:07:34 149 * Josiah Bunting M 46 Invitational / 381 W ( 4 m) 1:11:33.17 / 347
386 1:07:39 486 * Aaron Brookes M 45 Invitational / 386 W ( 4 m) 1:11:38.46 / 354
401 1:07:52 509 * Gabe Garboden M 15 Invitational / 401 W ( 4 m) 1:11:51.72 / 358
403 1:07:57 584 * Brad Bennett M 47 Invitational / 403 W ( 4 m) 1:11:56.85 / 360
705 1:35:03 1174 * Slim Islam M 47 Runner / 98 W ( 4 m) 1:12:02.20 / 362
413 1:08:10 540 * Ron Strauss M 45 Invitational / 413 W ( 4 m) 1:12:09.08 / 368
415 1:08:12 467 * Juan Rodriguez M 47 Invitational / 415 W ( 4 m) 1:12:11.01 / 370
709 1:35:28 1757 * Chase Leffers M 15 Runner / 100 W ( 4 m) 1:12:27.09 / 379
423 1:08:33 533 * Jack Roy M 45 Invitational / 423 W ( 4 m) 1:12:32.04 / 382
718 1:35:54 1366 * Tom Brown M 45 Runner / 109 W ( 4 m) 1:12:53.02 / 397
437 1:09:05 382 * Phelps Wood M 47 Invitational / 437 W ( 4 m) 1:13:04.55 / 404
443 1:09:16 294 * Philip Theodosopoulos M 45 Invitational / 443 W ( 4 m) 1:13:15.83 / 413
727 1:36:24 1736 * Doug Griffin M 45 Runner / 118 W ( 4 m) 1:13:24.00 / 422
453 1:09:32 128 Richard Slatter M 47 Invitational / 453 W ( 4 m) 1:13:31.14 / 428
455 1:09:38 673 Daniel Reidy M 45 Invitational / 455 W ( 4 m) 1:13:37.73 / 434
473 1:10:08 617 Seth Miller M 47 Invitational / 473 W ( 4 m) 1:14:07.62 / 451
484 1:10:28 156 Scott Morgan M 45 Invitational / 484 W ( 4 m) 1:14:27.24 / 466
749 1:37:31 1674 * Abel Eisentraut M 46 Runner / 138 W ( 4 m) 1:14:30.21 / 467
759 1:38:06 1130 Dario Valeriano M 45 Runner / 148 W ( 4 m) 1:15:05.05 / 486
767 1:38:24 1738 Michael Weintz M 45 Runner / 156 W ( 4 m) 1:15:23.31 / 497
506 1:12:00 495 Blair Ford M 45 Invitational / 506 W ( 4 m) 1:15:59.71 / 522
782 1:39:01 1566 Joel Gott M 45 Runner / 171 W ( 4 m) 1:16:00.82 / 524
798 1:39:29 1030 Clark Weber M 46 Runner / 187 W ( 4 m) 1:16:28.86 / 538
805 1:39:54 1446 Mitch Cohen M 47 Runner / 194 W ( 4 m) 1:16:53.56 / 552
883 1:43:44 1470 David Kanter M 45 Runner / 271 W ( 4 m) 1:20:43.85 / 693
884 1:43:46 1638 Patrick Heron M 45 Runner / 272 W ( 4 m) 1:20:45.69 / 695
895 1:44:25 1552 Richard Fullerton M 47 Runner / 282 W ( 4 m) 1:21:24.47 / 723
897 1:44:28 1188 Jason Kuhns M 47 Runner / 284 W ( 4 m) 1:21:27.63 / 725
922 1:45:31 1839 Matthew Partain M 45 Runner / 309 W ( 4 m) 1:22:30.15 / 761
925 1:45:34 1500 Arvind Rajan M 46 Runner / 312 W ( 4 m) 1:22:33.18 / 764
571 1:18:43 685 Christophe Raynaud M 47 Invitational / 571 W ( 4 m) 1:22:42.41 / 768
934 1:45:51 1785 Dickson Slater M 45 Runner / 321 W ( 4 m) 1:22:50.84 / 773
577 1:19:52 378 Derek Moore M 45 Invitational / 577 W ( 4 m) 1:23:51.76 / 800
947 1:46:53 1516 Robert Swenson M 46 Runner / 334 W ( 4 m) 1:23:52.04 / 801
986 1:48:38 1105 Steven Feehan M 45 Runner / 372 W ( 4 m) 1:25:37.06 / 845
1023 1:49:30 1066 Sean Holcomb M 45 Runner / 408 W ( 4 m) 1:26:29.23 / 868
1033 1:49:44 1631 Mark Oliver M 45 Runner / 418 W ( 4 m) 1:26:43.10 / 879
1041 1:50:00 1857 Matthew Sade M 47 Runner / 426 W ( 4 m) 1:26:59.27 / 884
1088 1:52:45 1544 Jeff Perkins M 46 Runner / 473 W ( 4 m) 1:29:44.34 / 945
1114 1:54:01 1136 Ryder Brookes M 15 Runner / 499 W ( 4 m) 1:31:00.18 / 973
1132 1:55:10 1237 Erich Slothower M 47 Runner / 517 W ( 4 m) 1:32:09.22 / 990
1146 1:56:08 1059 Mark Hampton M 46 Runner / 531 W ( 4 m) 1:33:07.72 / 1014
1177 1:57:35 1377 George Morris, Jr. M 47 Runner / 562 W ( 4 m) 1:34:34.10 / 1047
1181 1:58:03 1593 Jeffrey White M 47 Runner / 566 W ( 4 m) 1:35:02.31 / 1060
660 1:31:13 708 Aron Khanna M 15 Invitational / 601 W ( 4 m) 1:35:12.09 / 1064
1187 1:58:17 1542 Andrew Gear M 46 Runner / 572 W ( 4 m) 1:35:16.02 / 1066
1216 2:01:02 1413 Jack McCollam M 15 Runner / 601 W ( 4 m) 1:38:01.17 / 1119
1218 2:01:10 1414 Ryan McCollam M 15 Runner / 603 W ( 4 m) 1:38:09.35 / 1124
1231 2:02:16 1430 James Kerstetter M 47 Runner / 616 W ( 4 m) 1:39:15.44 / 1140
1262 2:04:59 1427 Jeff Cookston M 46 Runner / 647 W ( 4 m) 1:41:58.19 / 1179
1284 2:08:27 1854 Robb Briggs M 47 Runner / 669 W ( 4 m) 1:45:26.88 / 1223
1308 2:11:43 1097 Eric Lachter M 46 Runner / 691 W ( 4 m) 1:48:42.18 / 1242
1316 2:12:35 1021 Tadashi Castillo Hi M 46 Runner / 699 W ( 4 m) 1:49:34.96 / 1248
1319 2:13:10 1273 Mazin Jadallah M 46 Runner / 702 W ( 4 m) 1:50:09.91 / 1252
1322 2:13:20 1661 Jamey Edgerton M 47 Runner / 705 W ( 4 m) 1:50:19.77 / 1256
1384 2:23:42 1581 Jackson Speets M 15 Runner / 765 W ( 4 m) 2:00:41.79 / 1335
1407 2:35:18 1034 Jim Hughes M 45 Runner / 786 W ( 4 m) 2:12:17.56 / 1382
1412 2:36:53 1307 Thomas (Tom) Peatman M 47 Runner / 791 W ( 4 m) 2:13:52.62 / 1385
1413 2:36:53 1306 Evan Peatman M 15 Runner / 792 W ( 4 m) 2:13:52.77 / 1386
Group X (3 minute head start)
23 0:52:05 59 * Joseph Biehl M 16 Invitational / 23 X ( 3 m) 0:55:04.80 / 18
63 0:55:51 82 * Andrew Lie M 42 Invitational / 63 X ( 3 m) 0:58:50.31 / 46
66 0:55:58 30 * Wes Thurman M 44 Invitational / 66 X ( 3 m) 0:58:57.91 / 47
82 0:56:51 67 * Josh Hanna M 44 Invitational / 82 X ( 3 m) 0:59:50.95 / 53
91 0:57:24 94 * Richard Alvarado M 44 Invitational / 91 X ( 3 m) 1:00:23.89 / 62
118 0:59:18 560 * Matthew Schmidt M 42 Invitational / 118 X ( 3 m) 1:02:17.33 / 85
135 1:00:25 207 * Kevin Clifford M 43 Invitational / 135 X ( 3 m) 1:03:24.58 / 103
146 1:01:00 350 * Drew Mickel M 43 Invitational / 146 X ( 3 m) 1:03:59.73 / 112
162 1:01:36 321 * Eduardo Vazquez M 43 Invitational / 162 X ( 3 m) 1:04:35.19 / 118
166 1:01:43 309 * Scott Clark M 43 Invitational / 166 X ( 3 m) 1:04:42.43 / 121
168 1:01:46 172 * John Morriss M 43 Invitational / 168 X ( 3 m) 1:04:45.14 / 122
196 1:02:52 218 * Zevan Solomon M 16 Invitational / 196 X ( 3 m) 1:05:51.87 / 148
216 1:03:41 126 * Jeff Marks M 43 Invitational / 216 X ( 3 m) 1:06:40.38 / 166
263 1:04:55 621 * Tim Corliss M 44 Invitational / 263 X ( 3 m) 1:07:54.39 / 214
265 1:04:55 290 * Tom Hockin M 42 Invitational / 265 X ( 3 m) 1:07:54.84 / 215
668 1:32:00 1645 * Jason Cooke M 44 Runner / 63 X ( 3 m) 1:07:59.49 / 217
312 1:06:03 504 * Owen Waite M 16 Invitational / 312 X ( 3 m) 1:09:02.40 / 245
327 1:06:20 609 * Jim Sweeney M 42 Invitational / 327 X ( 3 m) 1:09:19.77 / 255
328 1:06:21 210 * James Gracey M 43 Invitational / 328 X ( 3 m) 1:09:20.25 / 256
332 1:06:35 365 * Kyle Grady M 42 Invitational / 332 X ( 3 m) 1:09:34.46 / 269
343 1:06:51 133 * Aidan Sweeny M 16 Invitational / 343 X ( 3 m) 1:09:50.83 / 277
347 1:06:55 163 * A Colby Powell M 44 Invitational / 347 X ( 3 m) 1:09:54.14 / 279
370 1:07:18 589 * Justin Harrison M 44 Invitational / 370 X ( 3 m) 1:10:17.60 / 301
372 1:07:19 371 * Jonathan de St Paer M 42 Invitational / 372 X ( 3 m) 1:10:18.36 / 304
375 1:07:24 485 * Matt Kennedy M 43 Invitational / 375 X ( 3 m) 1:10:23.13 / 307
399 1:07:51 415 * Mark Shaw M 42 Invitational / 399 X ( 3 m) 1:10:50.11 / 323
427 1:08:45 326 * Eric Bjornson M 44 Invitational / 427 X ( 3 m) 1:11:44.87 / 356
432 1:08:54 352 * Hal Rosenberg M 44 Invitational / 432 X ( 3 m) 1:11:53.76 / 359
737 1:37:05 1850 * Steven Manning M 43 Runner / 126 X ( 3 m) 1:13:04.48 / 403
741 1:37:13 1690 * Matt Dale M 44 Runner / 130 X ( 3 m) 1:13:12.57 / 407
746 1:37:23 1801 * Blake Thomas M 16 Runner / 135 X ( 3 m) 1:13:22.07 / 420
483 1:10:28 468 Chris Jones M 44 Invitational / 483 X ( 3 m) 1:13:27.22 / 425
755 1:37:52 1495 Samir Shah M 42 Runner / 144 X ( 3 m) 1:13:51.71 / 441
502 1:11:37 488 Jack Stiefel M 44 Invitational / 502 X ( 3 m) 1:14:36.65 / 471
790 1:39:14 1052 Kevin Skiles M 42 Runner / 179 X ( 3 m) 1:15:13.70 / 492
795 1:39:23 1406 Jason Pomerantz M 44 Runner / 184 X ( 3 m) 1:15:22.68 / 496
796 1:39:24 1568 Naresh Sikha M 43 Runner / 185 X ( 3 m) 1:15:23.42 / 498
518 1:12:37 500 Joe Minutoli M 44 Invitational / 518 X ( 3 m) 1:15:36.82 / 505
850 1:42:09 1487 Ren Chin M 43 Runner / 238 X ( 3 m) 1:18:08.58 / 599
860 1:42:38 1345 Joshua Grab M 42 Runner / 248 X ( 3 m) 1:18:37.71 / 622
865 1:43:02 1488 Jonathan Thorpe M 43 Runner / 253 X ( 3 m) 1:19:01.49 / 631
890 1:44:04 1051 Lee Marshall M 44 Runner / 277 X ( 3 m) 1:20:03.63 / 667
903 1:44:54 1616 Henry Goethals M 44 Runner / 290 X ( 3 m) 1:20:53.33 / 702
914 1:45:08 1780 Jack Mecham M 44 Runner / 301 X ( 3 m) 1:21:07.01 / 713
928 1:45:37 1424 Park Allen M 44 Runner / 315 X ( 3 m) 1:21:36.34 / 730
952 1:47:00 1755 Kent Carter M 43 Runner / 339 X ( 3 m) 1:22:59.36 / 776
955 1:47:08 1669 Daniel Gordon M 42 Runner / 342 X ( 3 m) 1:23:07.14 / 785
973 1:48:06 1918 Jeffrey Bonham M 43 Runner / 359 X ( 3 m) 1:24:05.56 / 805
983 1:48:34 1887 Brian O'Keefe M 43 Runner / 369 X ( 3 m) 1:24:33.99 / 814
988 1:48:40 1412 Jason Michaels M 44 Runner / 374 X ( 3 m) 1:24:39.09 / 820
588 1:22:07 136 Aki Yoshikawa M 43 Invitational / 586 X ( 3 m) 1:25:07.00 / 833
1009 1:49:15 1196 Matt McFerrin M 44 Runner / 394 X ( 3 m) 1:25:14.67 / 838
1015 1:49:20 1642 Todd Watson M 44 Runner / 400 X ( 3 m) 1:25:19.16 / 839
1060 1:51:03 1103 Sandy Pryor M 44 Runner / 445 X ( 3 m) 1:27:02.23 / 887
603 1:24:21 158 Duncan Walsh M 16 Invitational / 595 X ( 3 m) 1:27:20.93 / 894
1071 1:51:58 1117 Charles Kay M 44 Runner / 456 X ( 3 m) 1:27:57.01 / 910
1083 1:52:28 1569 Justin Sadrian M 44 Runner / 468 X ( 3 m) 1:28:27.42 / 922
1116 1:54:09 1619 Ryan Romines M 42 Runner / 501 X ( 3 m) 1:30:08.41 / 955
1143 1:55:59 1505 Mark Bennett M 42 Runner / 528 X ( 3 m) 1:31:58.75 / 989
1162 1:56:48 1077 Casey Murray M 16 Runner / 547 X ( 3 m) 1:32:47.88 / 1004
1169 1:57:03 1289 Tim Kaplin M 43 Runner / 554 X ( 3 m) 1:33:02.76 / 1012
1212 2:00:25 1420 Nicholas Footracer M 42 Runner / 597 X ( 3 m) 1:36:24.78 / 1086
1215 2:00:58 1845 Joshua Larson M 42 Runner / 600 X ( 3 m) 1:36:57.57 / 1095
1293 2:09:35 1158 James Raymond, Sr. M 44 Runner / 677 X ( 3 m) 1:45:34.96 / 1225
1303 2:11:01 1696 Patrick Armstrong M 44 Runner / 686 X ( 3 m) 1:47:00.45 / 1233
994 1:48:46 10 Mark McManus M 42 Invitational / 615 X ( 3 m) 1:51:45.87 / 1267
1366 2:18:39 1477 David Petersen M 44 Runner / 747 X ( 3 m) 1:54:38.45 / 1288
Group Y (2 minute head start)
18 0:51:26 34 * George Torgun M 38 Invitational / 18 Y ( 2 m) 0:53:25.86 / 11
29 0:52:48 445 * Jamey Gifford M 38 Invitational / 29 Y ( 2 m) 0:54:47.68 / 17
32 0:53:08 28 * Thomas Taylor M 40 Invitational / 32 Y ( 2 m) 0:55:07.09 / 20
36 0:53:21 81 * Chris Banks M 38 Invitational / 36 Y ( 2 m) 0:55:20.13 / 21
49 0:54:45 27 * Stephen Donahue M 38 Invitational / 49 Y ( 2 m) 0:56:44.22 / 30
67 0:55:59 35 * Michael Broom M 38 Invitational / 67 Y ( 2 m) 0:57:58.39 / 38
77 0:56:43 233 * Joshua Lerner M 41 Invitational / 77 Y ( 2 m) 0:58:42.46 / 44
604 1:24:27 1844 * Spenser Talkington M 17 Runner / 9 Y ( 2 m) 0:59:26.76 / 50
124 0:59:36 125 * Pedro Cifuentes M 38 Invitational / 124 Y ( 2 m) 1:01:35.50 / 75
125 0:59:44 76 * Chris Smith M 39 Invitational / 125 Y ( 2 m) 1:01:43.47 / 78
626 1:27:29 1667 * Brett Roddis M 38 Runner / 27 Y ( 2 m) 1:02:28.76 / 89
631 1:28:35 1462 * Paul Alsdorf M 39 Runner / 31 Y ( 2 m) 1:03:34.05 / 106
169 1:01:52 261 * Christopher Dankworth M 41 Invitational / 169 Y ( 2 m) 1:03:51.19 / 110
180 1:02:10 615 * Ryan Stever M 38 Invitational / 180 Y ( 2 m) 1:04:09.84 / 114
198 1:02:57 370 * Ethan Frankel M 17 Invitational / 198 Y ( 2 m) 1:04:56.26 / 127
204 1:03:14 342 * Matthew Hinde M 41 Invitational / 204 Y ( 2 m) 1:05:13.13 / 134
645 1:30:16 1515 * Dustin Decker M 17 Runner / 45 Y ( 2 m) 1:05:15.55 / 137
650 1:30:39 1598 * Scott McCue M 41 Runner / 50 Y ( 2 m) 1:05:38.60 / 144
220 1:03:46 577 * Ryan Sandrock M 41 Invitational / 220 Y ( 2 m) 1:05:45.85 / 145
230 1:04:12 583 * John McKlveen M 39 Invitational / 230 Y ( 2 m) 1:06:11.87 / 156
231 1:04:13 298 * Jordan Kobert M 41 Invitational / 231 Y ( 2 m) 1:06:12.34 / 157
246 1:04:30 548 * Brian Foster M 39 Invitational / 246 Y ( 2 m) 1:06:29.55 / 162
257 1:04:45 400 * William Egan M 38 Invitational / 257 Y ( 2 m) 1:06:44.30 / 169
283 1:05:28 139 * Harry Higgins M 38 Invitational / 283 Y ( 2 m) 1:07:27.45 / 186
285 1:05:35 357 * Daniel Lee M 38 Invitational / 285 Y ( 2 m) 1:07:34.91 / 191
295 1:05:48 250 * Craig Lichtenstein M 40 Invitational / 295 Y ( 2 m) 1:07:47.70 / 201
296 1:05:49 480 * Kyle Finger M 17 Invitational / 296 Y ( 2 m) 1:07:48.36 / 203
297 1:05:50 179 * Dario Zea M 40 Invitational / 297 Y ( 2 m) 1:07:49.06 / 204
299 1:05:51 426 * Rory Springfield M 41 Invitational / 299 Y ( 2 m) 1:07:50.78 / 207
304 1:05:53 377 * Juan Hernandez M 40 Invitational / 304 Y ( 2 m) 1:07:52.89 / 211
305 1:05:54 338 * David Moskowitz M 40 Invitational / 305 Y ( 2 m) 1:07:53.01 / 212
329 1:06:22 574 * Todd Paoletti M 41 Invitational / 329 Y ( 2 m) 1:08:21.91 / 228
351 1:07:00 234 * Todd Johns M 39 Invitational / 351 Y ( 2 m) 1:08:59.92 / 241
358 1:07:07 349 * Matthew Iverson-Comelo M 39 Invitational / 358 Y ( 2 m) 1:09:06.57 / 248
695 1:34:22 1145 * Sean Murphy M 41 Runner / 89 Y ( 2 m) 1:09:21.32 / 258
377 1:07:28 597 * Todd Sadow M 38 Invitational / 377 Y ( 2 m) 1:09:27.59 / 260
379 1:07:31 216 * Joshua Prime M 39 Invitational / 379 Y ( 2 m) 1:09:30.05 / 264
383 1:07:36 594 * David Rolnitzky M 39 Invitational / 383 Y ( 2 m) 1:09:35.92 / 270
404 1:07:58 380 * Nakia Baird M 41 Invitational / 404 Y ( 2 m) 1:09:57.83 / 282
407 1:08:01 539 * Tony Marshall M 38 Invitational / 407 Y ( 2 m) 1:10:00.84 / 283
719 1:35:55 1675 * Ian Pund M 40 Runner / 110 Y ( 2 m) 1:10:54.19 / 326
736 1:37:04 1361 * David Jack M 38 Runner / 125 Y ( 2 m) 1:12:03.16 / 363
744 1:37:20 1842 * Christian Fong M 39 Runner / 133 Y ( 2 m) 1:12:19.62 / 372
480 1:10:20 118 Brad Manuilow M 41 Invitational / 480 Y ( 2 m) 1:12:19.72 / 373
499 1:11:23 161 Spencer Smead M 17 Invitational / 499 Y ( 2 m) 1:13:22.18 / 421
769 1:38:26 1141 Andrew Cohen M 39 Runner / 158 Y ( 2 m) 1:13:25.58 / 424
500 1:11:35 704 Hunter Breeze M 17 Invitational / 500 Y ( 2 m) 1:13:34.75 / 431
778 1:38:48 1107 Aidan Linscott M 17 Runner / 167 Y ( 2 m) 1:13:47.12 / 437
784 1:39:02 1004 David Phillips M 40 Runner / 173 Y ( 2 m) 1:14:01.68 / 446
787 1:39:08 1031 Darin Sadow M 41 Runner / 176 Y ( 2 m) 1:14:07.87 / 452
524 1:12:45 563 John MacIntyre III M 39 Invitational / 524 Y ( 2 m) 1:14:44.17 / 475
817 1:40:28 1557 Derek Kaufman M 41 Runner / 205 Y ( 2 m) 1:15:27.29 / 500
537 1:14:08 479 Jakob Kirschenbaum M 39 Invitational / 537 Y ( 2 m) 1:16:07.51 / 530
829 1:41:10 1119 Mark Cashel M 39 Runner / 217 Y ( 2 m) 1:16:09.96 / 532
847 1:42:03 1537 Justin Renaudin M 38 Runner / 235 Y ( 2 m) 1:17:02.51 / 557
851 1:42:09 1104 Henry Cashen III M 38 Runner / 239 Y ( 2 m) 1:17:08.64 / 562
856 1:42:31 1851 Tim Fewell M 39 Runner / 244 Y ( 2 m) 1:17:30.67 / 577
879 1:43:26 1890 Trace Martin M 40 Runner / 267 Y ( 2 m) 1:18:25.82 / 611
881 1:43:36 1916 Laurent Bischoff M 40 Runner / 269 Y ( 2 m) 1:18:35.99 / 619
894 1:44:24 1536 Andrew Kelley M 39 Runner / 281 Y ( 2 m) 1:19:23.27 / 644
929 1:45:39 1707 Scott Kendall M 41 Runner / 316 Y ( 2 m) 1:20:38.29 / 691
936 1:45:55 1592 Wyatt Gruber M 40 Runner / 323 Y ( 2 m) 1:20:54.93 / 705
943 1:46:42 1118 Matt Shewey M 39 Runner / 330 Y ( 2 m) 1:21:41.08 / 735
946 1:46:51 1206 Dan Grimes M 40 Runner / 333 Y ( 2 m) 1:21:50.34 / 740
970 1:48:00 1170 David Spampanato M 41 Runner / 356 Y ( 2 m) 1:22:59.09 / 775
1028 1:49:33 1881 Jason Rzutkiewicz M 41 Runner / 413 Y ( 2 m) 1:24:32.65 / 813
1059 1:51:00 1622 Alan Terpins M 41 Runner / 444 Y ( 2 m) 1:25:59.63 / 858
1098 1:53:01 1821 Roberto Santo Domingo M 38 Runner / 483 Y ( 2 m) 1:28:00.14 / 912
1117 1:54:10 1572 Michael Loskutoff M 40 Runner / 502 Y ( 2 m) 1:29:09.97 / 940
1180 1:57:56 1925 Celeste Ferber M 40 Runner / 565 Y ( 2 m) 1:32:55.37 / 1006
1196 1:58:45 1879 Tom Robinson M 39 Runner / 581 Y ( 2 m) 1:33:44.28 / 1023
1222 2:01:18 1223 Benjamin Moglen M 41 Runner / 607 Y ( 2 m) 1:36:17.72 / 1085
1232 2:02:16 1142 Joshua Wyss M 41 Runner / 617 Y ( 2 m) 1:37:15.84 / 1102
1234 2:02:19 1872 Kai Pasquale M 41 Runner / 619 Y ( 2 m) 1:37:18.89 / 1104
1259 2:04:20 1013 Don Sparks M 41 Runner / 644 Y ( 2 m) 1:39:19.82 / 1143
1279 2:07:38 1014 Al Lieb M 40 Runner / 664 Y ( 2 m) 1:42:37.15 / 1188
1285 2:08:28 1750 Wesley Lipner M 39 Runner / 670 Y ( 2 m) 1:43:27.69 / 1199
1288 2:08:41 1108 Arjun Prasad M 38 Runner / 673 Y ( 2 m) 1:43:40.19 / 1202
1295 2:09:39 1599 Daniel Livsey M 41 Runner / 679 Y ( 2 m) 1:44:38.11 / 1213
1297 2:09:54 1169 Thomas St. John M 17 Runner / 681 Y ( 2 m) 1:44:53.83 / 1218
1355 2:16:47 1285 Nick Kosla M 38 Runner / 736 Y ( 2 m) 1:51:46.50 / 1268
1358 2:17:16 1692 Jason Cheng M 40 Runner / 739 Y ( 2 m) 1:52:15.48 / 1272
1414 2:38:03 1198 Kima Hayuk M 38 Runner / 793 Y ( 2 m) 2:13:02.27 / 1383
Group Z (1 minute head start)
5 0:48:46 3 * Rickey Gates M 35 Invitational / 5 Z ( 1 m) 0:49:45.27 / 2
6 0:48:57 15 * Galen Burrell M 36 Invitational / 6 Z ( 1 m) 0:49:56.05 / 3
21 0:51:52 29 * Jared Barrilleaux M 31 Invitational / 21 Z ( 1 m) 0:52:51.75 / 9
30 0:52:55 661 * Peter Callan M 18 Invitational / 30 Z ( 1 m) 0:53:54.47 / 12
34 0:53:11 46 * Edward Breen M 34 Invitational / 34 Z ( 1 m) 0:54:10.90 / 13
581 1:20:20 1347 * Corey Baxter M 33 Runner / 1 Z ( 1 m) 0:54:19.10 / 15
46 0:54:22 127 * Mikhail Shemyakin M 33 Invitational / 46 Z ( 1 m) 0:55:21.60 / 22
52 0:54:58 42 * Alastair Lawrence M 37 Invitational / 52 Z ( 1 m) 0:55:57.13 / 24
54 0:55:19 174 * Gregory King M 32 Invitational / 54 Z ( 1 m) 0:56:18.44 / 25
593 1:23:03 1376 * Craig Robinson M 37 Runner / 5 Z ( 1 m) 0:57:02.75 / 31
73 0:56:29 154 * Brian Gilliss M 36 Invitational / 73 Z ( 1 m) 0:57:28.48 / 34
87 0:57:04 353 * Jonathan Bretan M 33 Invitational / 87 Z ( 1 m) 0:58:03.18 / 39
90 0:57:23 376 * Levi Webb M 34 Invitational / 90 Z ( 1 m) 0:58:22.07 / 42
105 0:58:14 41 * Sid Bagga M 18 Invitational / 105 Z ( 1 m) 0:59:13.87 / 48
615 1:26:14 1378 * Andrew Tibbits M 31 Runner / 17 Z ( 1 m) 1:00:13.91 / 57
119 0:59:22 145 * Alex Valencia M 32 Invitational / 119 Z ( 1 m) 1:00:21.64 / 61
625 1:27:19 1486 * Crispin Flowerday M 37 Runner / 26 Z ( 1 m) 1:01:18.20 / 71
136 1:00:28 657 * Matt DeShazo M 33 Invitational / 136 Z ( 1 m) 1:01:27.54 / 72
627 1:27:30 1668 * Benjamin Chaffee M 36 Runner / 28 Z ( 1 m) 1:01:29.35 / 74
629 1:28:10 1269 * Jonathan Rockwood M 35 Runner / 29 Z ( 1 m) 1:02:09.56 / 82
156 1:01:21 36 * Lucas Agricola M 34 Invitational / 156 Z ( 1 m) 1:02:20.51 / 87
158 1:01:23 655 * Jason Reed M 37 Invitational / 158 Z ( 1 m) 1:02:22.46 / 88
635 1:29:17 1637 * Dan Weissman M 36 Runner / 35 Z ( 1 m) 1:03:16.66 / 101
192 1:02:39 334 * Sam Dillman M 35 Invitational / 192 Z ( 1 m) 1:03:38.96 / 108
200 1:03:01 510 * Mario Escobedo M 34 Invitational / 200 Z ( 1 m) 1:04:00.20 / 113
654 1:30:47 1178 * Tim Hyer M 33 Runner / 54 Z ( 1 m) 1:04:46.62 / 123
655 1:30:50 1733 * David Shlachter M 35 Runner / 55 Z ( 1 m) 1:04:49.90 / 124
226 1:04:04 280 * Steven Waldon M 34 Invitational / 226 Z ( 1 m) 1:05:03.71 / 130
234 1:04:15 395 * Matt Craven M 37 Invitational / 234 Z ( 1 m) 1:05:14.88 / 136
241 1:04:28 267 * Skye Laudari M 34 Invitational / 241 Z ( 1 m) 1:05:28.00 / 138
670 1:32:06 1594 * Craig Rubens M 32 Runner / 65 Z ( 1 m) 1:06:05.29 / 152
272 1:05:11 236 * David Freund M 36 Invitational / 272 Z ( 1 m) 1:06:10.30 / 154
672 1:32:14 1315 * Josh Sternberg M 37 Runner / 67 Z ( 1 m) 1:06:13.04 / 158
292 1:05:44 473 * Elliott Rector M 31 Invitational / 292 Z ( 1 m) 1:06:43.22 / 168
300 1:05:51 129 * Anthony Machi M 34 Invitational / 300 Z ( 1 m) 1:06:51.00 / 172
306 1:05:54 187 * Alden Woodrow M 36 Invitational / 306 Z ( 1 m) 1:06:53.68 / 174
307 1:05:55 195 * John Young M 37 Invitational / 307 Z ( 1 m) 1:06:54.55 / 176
316 1:06:05 698 * Joseph Carter M 35 Invitational / 316 Z ( 1 m) 1:07:04.76 / 180
685 1:33:19 1523 * Nicholas Jocelyn M 36 Runner / 80 Z ( 1 m) 1:07:18.45 / 183
688 1:33:37 1291 * Michael Coren M 36 Runner / 82 Z ( 1 m) 1:07:36.79 / 192
334 1:06:38 287 * Brian Mott M 35 Invitational / 334 Z ( 1 m) 1:07:37.82 / 193
337 1:06:45 196 * Joseph Gibson M 34 Invitational / 337 Z ( 1 m) 1:07:44.08 / 198
338 1:06:46 227 * Paul Wais M 31 Invitational / 338 Z ( 1 m) 1:07:45.17 / 200
361 1:07:10 289 * Jason Larson M 32 Invitational / 361 Z ( 1 m) 1:08:09.07 / 220
362 1:07:11 279 * Michael Grady M 33 Invitational / 362 Z ( 1 m) 1:08:10.73 / 221
368 1:07:17 281 * Connor Essick M 34 Invitational / 368 Z ( 1 m) 1:08:16.17 / 224
697 1:34:23 1522 * Francois Grenier M 34 Runner / 91 Z ( 1 m) 1:08:22.79 / 229
376 1:07:26 347 * Keven Williams M 34 Invitational / 376 Z ( 1 m) 1:08:25.96 / 232
392 1:07:43 186 * Jonathan Adams M 32 Invitational / 392 Z ( 1 m) 1:08:42.18 / 233
704 1:35:01 1817 * Alasdair Young M 33 Runner / 97 Z ( 1 m) 1:09:00.14 / 242
409 1:08:02 497 * Nic Marais M 36 Invitational / 409 Z ( 1 m) 1:09:01.32 / 243
429 1:08:50 384 * John Pfeister M 35 Invitational / 429 Z ( 1 m) 1:09:49.47 / 273
724 1:36:04 1295 * James Dyett M 32 Runner / 115 Z ( 1 m) 1:10:03.05 / 287
440 1:09:10 235 * Jacob Johnson M 32 Invitational / 440 Z ( 1 m) 1:10:09.47 / 292
442 1:09:13 644 * Christopher Golis M 35 Invitational / 442 Z ( 1 m) 1:10:12.69 / 296
445 1:09:18 507 * Kevin Kuhn M 35 Invitational / 445 Z ( 1 m) 1:10:17.66 / 302
740 1:37:08 1771 * Jonathan Tillman M 37 Runner / 129 Z ( 1 m) 1:11:07.37 / 332
478 1:10:17 605 Erik Yergensen M 32 Invitational / 478 Z ( 1 m) 1:11:16.08 / 339
748 1:37:27 1509 * Nick Ritchie M 35 Runner / 137 Z ( 1 m) 1:11:26.97 / 342
485 1:10:29 654 Gordon Reid M 34 Invitational / 485 Z ( 1 m) 1:11:28.75 / 344
498 1:11:19 519 Joseph Brody M 35 Invitational / 498 Z ( 1 m) 1:12:18.29 / 371
783 1:39:02 1133 Phillip Graf M 37 Runner / 172 Z ( 1 m) 1:13:01.06 / 400
510 1:12:19 465 Jacob Gibson M 34 Invitational / 510 Z ( 1 m) 1:13:18.81 / 415
516 1:12:36 498 Soheil Shayegh M 35 Invitational / 516 Z ( 1 m) 1:13:35.69 / 433
803 1:39:43 1664 Myles O'Mahony M 31 Runner / 192 Z ( 1 m) 1:13:42.04 / 435
525 1:12:52 421 Sam Sherry M 31 Invitational / 525 Z ( 1 m) 1:13:51.31 / 440
811 1:40:01 1531 Aaron Palajac M 31 Runner / 199 Z ( 1 m) 1:14:00.99 / 445
814 1:40:18 1359 Tim Dumm M 35 Runner / 202 Z ( 1 m) 1:14:17.52 / 461
825 1:41:02 1140 Kevin Ruger M 32 Runner / 213 Z ( 1 m) 1:15:01.86 / 485
538 1:14:10 265 John Hebda M 35 Invitational / 538 Z ( 1 m) 1:15:09.10 / 490
864 1:43:01 1253 Ted Tsoutis M 37 Runner / 252 Z ( 1 m) 1:17:00.72 / 555
871 1:43:11 1518 Panya Somnhot M 34 Runner / 259 Z ( 1 m) 1:17:10.30 / 564
886 1:43:49 1316 Raleigh Coppin M 32 Runner / 273 Z ( 1 m) 1:17:48.94 / 588
887 1:43:51 1351 Conyers Davis M 37 Runner / 274 Z ( 1 m) 1:17:50.49 / 589
891 1:44:11 1772 Colin Hogue M 34 Runner / 278 Z ( 1 m) 1:18:10.68 / 603
573 1:19:25 650 Brock Albee M 18 Invitational / 573 Z ( 1 m) 1:20:24.14 / 682
580 1:20:19 573 Gabriel Carmel M 18 Invitational / 580 Z ( 1 m) 1:21:18.72 / 719
958 1:47:22 1521 Stephen Allison M 37 Runner / 344 Z ( 1 m) 1:21:21.22 / 722
982 1:48:31 1382 Scott Evans M 36 Runner / 368 Z ( 1 m) 1:22:30.89 / 762
989 1:48:42 1091 Michael Appezzato M 34 Runner / 375 Z ( 1 m) 1:22:41.95 / 767
1007 1:49:12 1867 Dan Marvier M 36 Runner / 392 Z ( 1 m) 1:23:11.69 / 786
1011 1:49:16 1761 Tyler Andersen M 37 Runner / 396 Z ( 1 m) 1:23:15.78 / 789
1032 1:49:40 1365 James Kenary IV M 31 Runner / 417 Z ( 1 m) 1:23:39.87 / 794
1042 1:50:03 1353 John Zulim M 34 Runner / 427 Z ( 1 m) 1:24:02.74 / 804
1052 1:50:38 1479 Daniel Krieger M 32 Runner / 437 Z ( 1 m) 1:24:37.89 / 819
599 1:24:06 564 James O'Connor M 37 Invitational / 592 Z ( 1 m) 1:25:05.75 / 832
1062 1:51:08 1200 Jeffrey Page M 35 Runner / 447 Z ( 1 m) 1:25:07.41 / 834
1068 1:51:52 1884 Zachary Thomas M 18 Runner / 453 Z ( 1 m) 1:25:51.26 / 853
1069 1:51:55 1823 Adam Larrimore M 18 Runner / 454 Z ( 1 m) 1:25:55.00 / 856
1079 1:52:18 1416 Wyatt Clark M 35 Runner / 464 Z ( 1 m) 1:26:17.69 / 864
1091 1:52:49 1475 Grant Dollens M 37 Runner / 476 Z ( 1 m) 1:26:48.50 / 880
1120 1:54:24 1171 Hayden Potter M 18 Runner / 505 Z ( 1 m) 1:28:23.40 / 918
1150 1:56:18 1346 Jeff Candrian M 33 Runner / 535 Z ( 1 m) 1:30:17.64 / 963
1165 1:56:52 1676 Daniel Reid M 37 Runner / 550 Z ( 1 m) 1:30:51.20 / 971
1210 2:00:22 1584 Thomas McKinley M 32 Runner / 595 Z ( 1 m) 1:34:21.03 / 1040
1221 2:01:18 1335 Ernest Okun M 31 Runner / 606 Z ( 1 m) 1:35:17.45 / 1068
1283 2:08:21 1745 Justin Rachner M 32 Runner / 668 Z ( 1 m) 1:42:20.95 / 1185
1352 2:16:42 647 Robert Hauke M 33 Invitational / 619 Z ( 1 m) 2:17:41.25 / 1393
SCRATCH Group (No head start)
9 0:49:23 8 * Gus Gibbs M 30 Invitational / 9 Scr ( 0 m) 0:49:22.03 / 1
13 0:50:52 9 * Alex Varner M 30 Invitational / 13 Scr ( 0 m) 0:50:51.01 / 4
19 0:51:39 18 * Ryan Matz M 29 Invitational / 19 Scr ( 0 m) 0:51:38.42 / 6
26 0:52:28 610 * Benjamin Stern M 24 Invitational / 26 Scr ( 0 m) 0:52:27.86 / 7
28 0:52:47 112 * Daniel Milechman M 23 Invitational / 28 Scr ( 0 m) 0:52:46.38 / 8
31 0:52:55 120 * Tyler Deniston M 25 Invitational / 31 Scr ( 0 m) 0:52:54.98 / 10
45 0:54:18 53 * John Lawson M 21 Invitational / 45 Scr ( 0 m) 0:54:17.86 / 14
55 0:55:27 60 * Daniel Dimeo M 29 Invitational / 55 Scr ( 0 m) 0:55:26.09 / 23
72 0:56:28 79 * Alex Sterling M 25 Invitational / 72 Scr ( 0 m) 0:56:27.31 / 27
595 1:23:32 1349 * Wade Davis M 25 Runner / 7 Scr ( 0 m) 0:56:31.47 / 29
94 0:57:31 699 * Steven Iglehart M 24 Invitational / 94 Scr ( 0 m) 0:57:30.13 / 35
99 0:57:43 95 * Jeffrey Stern M 29 Invitational / 99 Scr ( 0 m) 0:57:42.12 / 36
104 0:58:14 51 * Camron Shahmirzadi M 26 Invitational / 104 Scr ( 0 m) 0:58:13.02 / 41
609 1:25:24 1293 * Andrew Willis M 28 Runner / 12 Scr ( 0 m) 0:58:23.73 / 43
621 1:26:54 1160 * Ezra Becker M 30 Runner / 22 Scr ( 0 m) 0:59:53.89 / 54
623 1:27:11 1063 * Jon Schroeder M 28 Runner / 24 Scr ( 0 m) 1:00:10.54 / 56
624 1:27:18 1482 * Jacob Sandry M 24 Runner / 25 Scr ( 0 m) 1:00:17.79 / 60
137 1:00:29 513 * Patrick Hauke M 22 Invitational / 137 Scr ( 0 m) 1:00:28.45 / 63
143 1:00:56 72 * John Howard III M 28 Invitational / 143 Scr ( 0 m) 1:00:55.05 / 67
144 1:00:57 588 * Conor Flemming M 24 Invitational / 144 Scr ( 0 m) 1:00:56.17 / 68
632 1:28:36 1369 * Hart Phillips M 25 Runner / 32 Scr ( 0 m) 1:01:35.53 / 76
163 1:01:36 619 * Matt Chronert M 26 Invitational / 163 Scr ( 0 m) 1:01:35.92 / 77
171 1:01:55 627 * Brooks Rahmer M 30 Invitational / 171 Scr ( 0 m) 1:01:54.38 / 81
183 1:02:14 318 * Loren Newman M 29 Invitational / 183 Scr ( 0 m) 1:02:13.05 / 83
185 1:02:19 263 * Jason Howard M 25 Invitational / 185 Scr ( 0 m) 1:02:18.14 / 86
197 1:02:53 383 * Chris Andrew M 30 Invitational / 197 Scr ( 0 m) 1:02:52.98 / 94
641 1:29:58 1018 * John Van Hoff M 30 Runner / 41 Scr ( 0 m) 1:02:57.89 / 95
205 1:03:14 618 * Cody Chapman M 25 Invitational / 205 Scr ( 0 m) 1:03:13.41 / 100
208 1:03:21 711 * Juan Martinez M 19 Invitational / 208 Scr ( 0 m) 1:03:20.18 / 102
210 1:03:31 178 * Krister Barkovich M 26 Invitational / 210 Scr ( 0 m) 1:03:30.33 / 105
262 1:04:53 528 * Reed Bunnell M 24 Invitational / 262 Scr ( 0 m) 1:04:52.07 / 125
269 1:05:06 317 * Brian Herrera M 28 Invitational / 269 Scr ( 0 m) 1:05:05.77 / 131
275 1:05:15 481 * Dennis Finger M 19 Invitational / 275 Scr ( 0 m) 1:05:14.70 / 135
313 1:06:03 183 * Patrick Flemming M 30 Invitational / 313 Scr ( 0 m) 1:06:02.82 / 151
342 1:06:50 256 * Mark Shimmin M 26 Invitational / 342 Scr ( 0 m) 1:06:49.18 / 171
345 1:06:52 54 * Dominic Vogl M 29 Invitational / 345 Scr ( 0 m) 1:06:51.94 / 173
696 1:34:23 1373 * Spencer Peterson M 26 Runner / 90 Scr ( 0 m) 1:07:22.12 / 184
382 1:07:35 152 * Robert Cole Wirtz M 19 Invitational / 382 Scr ( 0 m) 1:07:34.45 / 190
699 1:34:39 1485 * Andrew Vogt M 26 Runner / 93 Scr ( 0 m) 1:07:38.86 / 194
390 1:07:41 385 * Justin Hirigoyen M 29 Invitational / 390 Scr ( 0 m) 1:07:40.84 / 196
391 1:07:42 607 * Noah Grime M 27 Invitational / 391 Scr ( 0 m) 1:07:41.95 / 197
400 1:07:51 441 * Justin Hannigan M 27 Invitational / 400 Scr ( 0 m) 1:07:50.26 / 205
435 1:09:02 423 * Daniel Babinski M 30 Invitational / 435 Scr ( 0 m) 1:09:01.63 / 244
439 1:09:07 124 * William McGregor M 27 Invitational / 439 Scr ( 0 m) 1:09:06.65 / 249
450 1:09:22 671 * Daniel Boeck M 26 Invitational / 450 Scr ( 0 m) 1:09:21.28 / 257
734 1:36:50 1398 * Matthew Barkovich M 28 Runner / 123 Scr ( 0 m) 1:09:49.49 / 274
735 1:37:01 1520 * Riley McDonald M 24 Runner / 124 Scr ( 0 m) 1:10:00.90 / 284
472 1:10:08 581 Drew Mathieson M 19 Invitational / 472 Scr ( 0 m) 1:10:07.37 / 289
752 1:37:35 1402 Gabriel Godfien M 29 Runner / 141 Scr ( 0 m) 1:10:34.22 / 313
493 1:11:10 303 Jovanni Stefani M 19 Invitational / 493 Scr ( 0 m) 1:11:09.75 / 334
762 1:38:11 1344 Michael Nuesslein M 28 Runner / 151 Scr ( 0 m) 1:11:10.77 / 335
494 1:11:11 444 Vinny Fausone M 24 Invitational / 494 Scr ( 0 m) 1:11:10.88 / 336
765 1:38:20 1404 Scott Abramson M 26 Runner / 154 Scr ( 0 m) 1:11:19.45 / 341
774 1:38:35 1016 Peter Malmquist M 23 Runner / 163 Scr ( 0 m) 1:11:34.41 / 350
794 1:39:21 1529 Kristian Clemens M 23 Runner / 183 Scr ( 0 m) 1:12:20.86 / 375
514 1:12:33 690 Nicholas Goulding M 19 Invitational / 514 Scr ( 0 m) 1:12:32.72 / 383
515 1:12:35 469 Theron Hawley M 24 Invitational / 515 Scr ( 0 m) 1:12:34.48 / 385
801 1:39:42 1309 Edmarc Hedrick M 26 Runner / 190 Scr ( 0 m) 1:12:41.16 / 390
806 1:39:55 1832 Olivier Lessard M 30 Runner / 195 Scr ( 0 m) 1:12:54.25 / 398
812 1:40:12 1911 Sheng Wu M 23 Runner / 200 Scr ( 0 m) 1:13:11.22 / 405
813 1:40:15 1211 Will Naughton M 23 Runner / 201 Scr ( 0 m) 1:13:14.56 / 412
821 1:40:44 1300 Luke Crossley M 26 Runner / 209 Scr ( 0 m) 1:13:43.03 / 436
835 1:41:27 1255 Alex Kasman M 29 Runner / 223 Scr ( 0 m) 1:14:26.96 / 464
540 1:14:35 585 Charlie O'Brien M 19 Invitational / 540 Scr ( 0 m) 1:14:34.48 / 470
845 1:41:53 1654 Kevin Finnegan M 24 Runner / 233 Scr ( 0 m) 1:14:52.42 / 478
544 1:14:58 489 Ford Nickels M 27 Invitational / 544 Scr ( 0 m) 1:14:57.35 / 481
855 1:42:31 1924 Christopher Burgos M 22 Runner / 243 Scr ( 0 m) 1:15:30.54 / 501
857 1:42:32 1831 Thomas Legrand M 27 Runner / 245 Scr ( 0 m) 1:15:31.24 / 502
858 1:42:33 1220 Alexander Black M 22 Runner / 246 Scr ( 0 m) 1:15:32.12 / 503
552 1:16:01 667 Liam Vlaming M 20 Invitational / 552 Scr ( 0 m) 1:16:00.72 / 523
868 1:43:07 1650 Carson Forter M 30 Runner / 256 Scr ( 0 m) 1:16:06.36 / 529
896 1:44:27 1386 Kyle Kacius M 26 Runner / 283 Scr ( 0 m) 1:17:26.69 / 573
898 1:44:28 1221 Joshua Spiezle M 22 Runner / 285 Scr ( 0 m) 1:17:27.95 / 574
567 1:17:47 629 Mark Fitzgerald M 29 Invitational / 567 Scr ( 0 m) 1:17:46.01 / 587
908 1:45:01 1497 Mike Portman M 29 Runner / 295 Scr ( 0 m) 1:18:00.79 / 597
917 1:45:17 1626 Manuel Splain M 30 Runner / 304 Scr ( 0 m) 1:18:16.48 / 608
921 1:45:30 1246 Italo Robinson M 22 Runner / 308 Scr ( 0 m) 1:18:29.55 / 613
570 1:18:37 225 Timothy Thacher M 30 Invitational / 570 Scr ( 0 m) 1:18:36.01 / 620
930 1:45:44 1356 James Schalkwyk M 26 Runner / 317 Scr ( 0 m) 1:18:43.23 / 626
935 1:45:53 1639 Jeffrey Gordon M 30 Runner / 322 Scr ( 0 m) 1:18:52.70 / 630
942 1:46:40 1830 Benjamin Renard M 27 Runner / 329 Scr ( 0 m) 1:19:39.51 / 651
971 1:48:05 1368 Christopher Wiseman M 30 Runner / 357 Scr ( 0 m) 1:21:04.27 / 711
987 1:48:38 1137 Tyson Underwood M 29 Runner / 373 Scr ( 0 m) 1:21:37.12 / 731
996 1:48:50 1279 Oliver Katz M 26 Runner / 381 Scr ( 0 m) 1:21:49.61 / 739
998 1:48:55 1212 Willie Halsted M 21 Runner / 383 Scr ( 0 m) 1:21:54.03 / 743
1003 1:49:08 1434 Nick Fausone M 23 Runner / 388 Scr ( 0 m) 1:22:07.16 / 749
1006 1:49:11 1511 Daniel Webb M 28 Runner / 391 Scr ( 0 m) 1:22:10.76 / 751
1008 1:49:13 1029 Jax Reiff M 21 Runner / 393 Scr ( 0 m) 1:22:12.86 / 752
1020 1:49:25 1662 Max Perrey M 25 Runner / 405 Scr ( 0 m) 1:22:24.35 / 757
1024 1:49:30 1272 Cameron Lochte M 30 Runner / 409 Scr ( 0 m) 1:22:29.65 / 759
1030 1:49:39 1874 Sam Spinrad M 27 Runner / 415 Scr ( 0 m) 1:22:38.41 / 765
1046 1:50:23 1721 William Spinrad M 25 Runner / 431 Scr ( 0 m) 1:23:22.01 / 790
1072 1:51:59 1880 Gerald Cahill, Jr. M 28 Runner / 457 Scr ( 0 m) 1:24:58.79 / 827
1105 1:53:20 1372 Joseph Peterson M 24 Runner / 490 Scr ( 0 m) 1:26:19.28 / 865
1119 1:54:20 1179 Thomas Boeck M 22 Runner / 504 Scr ( 0 m) 1:27:19.29 / 892
1123 1:54:30 1602 Matthew Mah M 25 Runner / 508 Scr ( 0 m) 1:27:29.09 / 899
1140 1:55:46 1208 George Hoch M 28 Runner / 525 Scr ( 0 m) 1:28:45.53 / 929
1159 1:56:45 1093 Shane Allen M 20 Runner / 544 Scr ( 0 m) 1:29:44.68 / 946
702 1:34:51 635 Andrew Hauke M 28 Invitational / 607 Scr ( 0 m) 1:34:50.57 / 1058
1267 2:05:54 1234 Benjamin Pechner M 29 Runner / 652 Scr ( 0 m) 1:38:53.37 / 1132
1420 2:45:18 1451 Andy O'Rourke M 26 Runner / 799 Scr ( 0 m) 2:18:17.93 / 1395