The 106th Annual Dipsea

FINAL RESULTS

June 12th, 2016
Mill Valley to Stinson Beach, Marin County, CA

* = Automatically qualified for Invitational in 2017


Place Overall Clock Time Bib Name Sex Age Section / Place In Section Group / Head Start Actual Time / Place (time-based)
1 0:46:28 1 * Brian Pilcher M 59 Invitational / 1 P ( 10 m) 0:56:27.82 / 28
2 0:47:26 2 * Matias Saari M 45 Invitational / 2 W ( 4 m) 0:51:25.52 / 5
3 0:48:11 5 * Heath Hibbard M 63 Invitational / 3 J ( 15 m) 1:03:10.26 / 99
4 0:48:21 12 * Darrin Banks M 50 Invitational / 4 U ( 6 m) 0:54:20.65 / 16
5 0:48:46 3 * Rickey Gates M 35 Invitational / 5 Z ( 1 m) 0:49:45.27 / 2
6 0:48:57 15 * Galen Burrell M 36 Invitational / 6 Z ( 1 m) 0:49:56.05 / 3
7 0:49:05 693 * Mark Tatum M 56 Invitational / 7 Q ( 9 m) 0:58:04.58 / 40
8 0:49:17 13 * Bradford Bryon M 58 Invitational / 8 N ( 11 m) 1:00:16.19 / 58
9 0:49:23 8 * Gus Gibbs M 30 Invitational / 9 SCR ( 0 m) 0:49:22.03 / 1
10 0:49:24 7 * Alan Reynolds M 52 Invitational / 10 T ( 7 m) 0:56:23.31 / 26
11 0:50:16 515 * Jamie Rivers F 65 Invitational / 11 AA ( 24 m) 1:14:15.62 / 458
12 0:50:44 536 * Fiona Cundy F 29 Invitational / 12 R ( 8 m) 0:58:43.09 / 45
13 0:50:52 9 * Alex Varner M 30 Invitational / 13 SCR ( 0 m) 0:50:51.01 / 4
14 0:50:55 17 * Hans Schmid M 76 Invitational / 14 AAA ( 25 m) 1:15:54.76 / 518
15 0:51:05 49 * Chris Knorzer M 47 Invitational / 15 W ( 4 m) 0:55:04.97 / 19
16 0:51:15 487 * Clara Peterson F 32 Invitational / 16 R ( 8 m) 0:59:14.76 / 49
17 0:51:19 21 * Thomas Rosencrantz M 50 Invitational / 17 U ( 6 m) 0:57:18.02 / 32
18 0:51:26 34 * George Torgun M 38 Invitational / 18 Y ( 2 m) 0:53:25.86 / 11
19 0:51:39 18 * Ryan Matz M 29 Invitational / 19 SCR ( 0 m) 0:51:38.42 / 6
20 0:51:51 20 * Jerry Edelbrock M 67 Invitational / 20 F ( 18 m) 1:09:50.05 / 276
21 0:51:52 29 * Jared Barrilleaux M 31 Invitational / 21 Z ( 1 m) 0:52:51.75 / 9
22 0:51:57 11 * Diana Fitzpatrick F 58 Invitational / 22 H ( 16 m) 1:07:56.83 / 216
23 0:52:05 59 * Joseph Biehl M 16 Invitational / 23 X ( 3 m) 0:55:04.80 / 18
24 0:52:18 71 * Craig Miller M 54 Invitational / 24 R ( 8 m) 1:00:17.22 / 59
25 0:52:26 23 * Sissel Berntsen-Heber F 52 Invitational / 25 K ( 14 m) 1:06:25.15 / 160
26 0:52:28 610 * Benjamin Stern M 24 Invitational / 26 SCR ( 0 m) 0:52:27.86 / 7
27 0:52:45 24 * Bob Murphy M 63 Invitational / 27 J ( 15 m) 1:07:44.11 / 199
28 0:52:47 112 * Daniel Milechman M 23 Invitational / 28 SCR ( 0 m) 0:52:46.38 / 8
29 0:52:48 445 * Jamey Gifford M 38 Invitational / 29 Y ( 2 m) 0:54:47.68 / 17
30 0:52:55 661 * Peter Callan M 18 Invitational / 30 Z ( 1 m) 0:53:54.47 / 12
31 0:52:55 120 * Tyler Deniston M 25 Invitational / 31 SCR ( 0 m) 0:52:54.98 / 10
32 0:53:08 28 * Thomas Taylor M 40 Invitational / 32 Y ( 2 m) 0:55:07.09 / 20
33 0:53:11 44 * Tim Wallen M 52 Invitational / 33 T ( 7 m) 1:00:10.34 / 55
34 0:53:11 46 * Edward Breen M 34 Invitational / 34 Z ( 1 m) 0:54:10.90 / 13
35 0:53:18 48 * Sarah Tabbutt F 57 Invitational / 35 G ( 17 m) 1:10:17.25 / 300
36 0:53:21 81 * Chris Banks M 38 Invitational / 36 Y ( 2 m) 0:55:20.13 / 21
37 0:53:25 19 * John Litzenberg III M 46 Invitational / 37 W ( 4 m) 0:57:25.00 / 33
38 0:53:28 26 * Kristen McCarthy F 42 Invitational / 38 P ( 10 m) 1:03:27.61 / 104
39 0:53:39 121 * Kurt Ryan M 58 Invitational / 39 N ( 11 m) 1:04:38.12 / 120
40 0:53:43 6 * Andy Ames M 53 Invitational / 40 T ( 7 m) 1:00:42.37 / 64
41 0:53:46 55 * Johnny Rutledge M 45 Invitational / 41 W ( 4 m) 0:57:45.92 / 37
42 0:53:48 66 * Elizabeth Shortino F 52 Invitational / 42 K ( 14 m) 1:07:47.88 / 202
43 0:54:04 514 * Roy Rivers M 59 Invitational / 43 N ( 11 m) 1:05:03.44 / 129
44 0:54:12 47 * Steven Katz M 65 Invitational / 44 H ( 16 m) 1:10:11.53 / 294
45 0:54:18 53 * John Lawson M 21 Invitational / 45 SCR ( 0 m) 0:54:17.86 / 14
46 0:54:22 127 * Mikhail Shemyakin M 33 Invitational / 46 Z ( 1 m) 0:55:21.60 / 22
47 0:54:30 106 * Sarah Slaymaker F 45 Invitational / 47 M ( 12 m) 1:06:29.60 / 163
48 0:54:34 31 * Michael Wolford M 58 Invitational / 48 N ( 11 m) 1:05:33.71 / 141
49 0:54:45 27 * Stephen Donahue M 38 Invitational / 49 Y ( 2 m) 0:56:44.22 / 30
50 0:54:54 43 * Patricia Shore F 49 Invitational / 50 L ( 13 m) 1:07:53.20 / 213
51 0:54:58 56 * Katie Fast F 43 Invitational / 51 P ( 10 m) 1:04:57.09 / 128
52 0:54:58 42 * Alastair Lawrence M 37 Invitational / 52 Z ( 1 m) 0:55:57.13 / 24
53 0:55:17 87 * David Sams M 58 Invitational / 53 N ( 11 m) 1:06:16.88 / 159
54 0:55:19 174 * Gregory King M 32 Invitational / 54 Z ( 1 m) 0:56:18.44 / 25
55 0:55:27 60 * Daniel Dimeo M 29 Invitational / 55 SCR ( 0 m) 0:55:26.09 / 23
56 0:55:28 341 * Daniel Kono M 47 Invitational / 56 W ( 4 m) 0:59:27.01 / 51
57 0:55:38 32 * Roy Kissin M 59 Invitational / 57 N ( 11 m) 1:06:37.04 / 165
58 0:55:38 96 * Paul Braa M 52 Invitational / 58 T ( 7 m) 1:02:37.87 / 91
59 0:55:44 92 * Eric Clifton M 58 Invitational / 59 N ( 11 m) 1:06:43.14 / 167
60 0:55:48 57 * Gregory Reiff M 52 Invitational / 60 T ( 7 m) 1:02:47.07 / 92
61 0:55:48 512 * Edward Randolph M 46 Invitational / 61 W ( 4 m) 0:59:47.18 / 52
62 0:55:50 69 * Michael Thomas M 63 Invitational / 62 J ( 15 m) 1:10:49.18 / 322
63 0:55:51 82 * Andrew Lie M 42 Invitational / 63 X ( 3 m) 0:58:50.31 / 46
64 0:55:51 58 * Ken Fenyo M 50 Invitational / 64 U ( 6 m) 1:01:50.48 / 80
65 0:55:55 257 * Eric Stewart M 48 Invitational / 65 V ( 5 m) 1:00:54.57 / 66
66 0:55:58 30 * Wes Thurman M 44 Invitational / 66 X ( 3 m) 0:58:57.91 / 47
67 0:55:59 35 * Michael Broom M 38 Invitational / 67 Y ( 2 m) 0:57:58.39 / 38
68 0:56:00 70 * Ashley Sternfels F 44 Invitational / 68 N ( 11 m) 1:06:59.94 / 178
69 0:56:09 270 * Brad Smith M 63 Invitational / 69 J ( 15 m) 1:11:08.15 / 333
70 0:56:11 45 * Jennifer Foster F 42 Invitational / 70 P ( 10 m) 1:06:10.90 / 155
71 0:56:26 50 * Mark Helmus M 62 Invitational / 71 K ( 14 m) 1:10:25.45 / 308
72 0:56:28 79 * Alex Sterling M 25 Invitational / 72 SCR ( 0 m) 0:56:27.31 / 27
73 0:56:29 154 * Brian Gilliss M 36 Invitational / 73 Z ( 1 m) 0:57:28.48 / 34
74 0:56:29 244 * Paul Law M 14 Invitational / 74 V ( 5 m) 1:01:28.51 / 73
75 0:56:35 63 * John Catts M 62 Invitational / 75 K ( 14 m) 1:10:34.90 / 314
76 0:56:36 38 * Preston Sitterly M 68 Invitational / 76 E ( 19 m) 1:15:35.48 / 504
77 0:56:43 233 * Joshua Lerner M 41 Invitational / 77 Y ( 2 m) 0:58:42.46 / 44
78 0:56:45 249 * Stefan Laursen M 46 Invitational / 78 W ( 4 m) 1:00:44.92 / 65
79 0:56:47 37 * Greg Nacco M 56 Invitational / 79 Q ( 9 m) 1:05:46.78 / 147
80 0:56:48 596 * Kevin Head M 49 Invitational / 80 V ( 5 m) 1:01:47.99 / 79
81 0:56:50 14 * Cliff Lentz M 51 Invitational / 81 U ( 6 m) 1:02:49.84 / 93
82 0:56:51 67 * Josh Hanna M 44 Invitational / 82 X ( 3 m) 0:59:50.95 / 53
83 0:56:53 336 * Kevin Nickodem M 59 Invitational / 83 N ( 11 m) 1:07:52.66 / 210
84 0:56:55 189 * Vanessa Miller F 12 Invitational / 84 M ( 12 m) 1:08:54.11 / 238
85 0:56:55 616 * Kelly McFarlane F 23 Invitational / 85 R ( 8 m) 1:04:54.73 / 126
86 0:57:02 91 * John Marks M 68 Invitational / 86 E ( 19 m) 1:16:01.05 / 525
87 0:57:04 353 * Jonathan Bretan M 33 Invitational / 87 Z ( 1 m) 0:58:03.18 / 39
88 0:57:04 461 * Laura Richard F 47 Invitational / 88 M ( 12 m) 1:09:03.54 / 247
89 0:57:09 40 * Victor Ballesteros M 46 Invitational / 89 W ( 4 m) 1:01:08.42 / 70
90 0:57:23 376 * Levi Webb M 34 Invitational / 90 Z ( 1 m) 0:58:22.07 / 42
91 0:57:24 94 * Richard Alvarado M 44 Invitational / 91 X ( 3 m) 1:00:23.89 / 62
92 0:57:27 204 * Sebastian Wolf M 12 Invitational / 92 T ( 7 m) 1:04:26.40 / 117
93 0:57:29 484 * John Edgcomb M 57 Invitational / 93 P ( 10 m) 1:07:28.98 / 188
94 0:57:31 699 * Steven Iglehart M 24 Invitational / 94 SCR ( 0 m) 0:57:30.13 / 35
95 0:57:38 64 * Kevin Walker M 52 Invitational / 95 T ( 7 m) 1:04:37.14 / 119
96 0:57:38 239 * Kelly O'Mara F 31 Invitational / 96 R ( 8 m) 1:05:37.97 / 143
97 0:57:39 418 * Susan Connelly F 54 Invitational / 97 J ( 15 m) 1:12:38.99 / 388
98 0:57:40 471 * Daniel Dell'Osso M 63 Invitational / 98 J ( 15 m) 1:12:39.96 / 389
99 0:57:43 95 * Jeffrey Stern M 29 Invitational / 99 SCR ( 0 m) 0:57:42.12 / 36
100 0:57:51 185 * John Hommeyer M 50 Invitational / 100 U ( 6 m) 1:03:50.84 / 109
101 0:57:56 100 * Scott Donnellan M 58 Invitational / 101 N ( 11 m) 1:08:55.42 / 239
102 0:58:03 90 * Jill Baker F 47 Invitational / 102 M ( 12 m) 1:10:02.30 / 286
103 0:58:13 39 * John Lundy M 53 Invitational / 103 T ( 7 m) 1:05:12.59 / 133
104 0:58:14 51 * Camron Shahmirzadi M 26 Invitational / 104 SCR ( 0 m) 0:58:13.02 / 41
105 0:58:14 41 * Sid Bagga M 18 Invitational / 105 Z ( 1 m) 0:59:13.87 / 48
106 0:58:15 166 * George Dombrovski M 63 Invitational / 106 J ( 15 m) 1:13:14.33 / 410
107 0:58:21 221 * Matt Leffers M 62 Invitational / 107 K ( 14 m) 1:12:20.13 / 374
108 0:58:21 424 * Lisa Trustin F 60 Invitational / 108 D ( 20 m) 1:18:20.89 / 610
109 0:58:27 88 * Andrew Bunnell M 55 Invitational / 109 R ( 8 m) 1:06:26.93 / 161
110 0:58:34 653 * Paul Skokowski M 60 Invitational / 110 M ( 12 m) 1:10:33.57 / 312
111 0:58:38 308 * Chris Dodge M 45 Invitational / 111 W ( 4 m) 1:02:37.34 / 90
112 0:58:57 392 * Tom Neuman M 60 Invitational / 112 M ( 12 m) 1:10:56.10 / 328
113 0:58:59 319 * Mark Speets M 47 Invitational / 113 W ( 4 m) 1:02:58.77 / 96
114 0:59:01 86 * Luc Morin M 45 Invitational / 114 W ( 4 m) 1:03:00.46 / 97
115 0:59:05 182 * Jim Grant M 47 Invitational / 115 W ( 4 m) 1:03:04.24 / 98
116 0:59:09 93 * Laurie Smith F 55 Invitational / 116 H ( 16 m) 1:15:08.07 / 489
117 0:59:15 78 * Paul Giannobile M 56 Invitational / 117 Q ( 9 m) 1:08:14.62 / 223
118 0:59:18 560 * Matthew Schmidt M 42 Invitational / 118 X ( 3 m) 1:02:17.33 / 85
119 0:59:22 145 * Alex Valencia M 32 Invitational / 119 Z ( 1 m) 1:00:21.64 / 61
120 0:59:25 73 * Robert Simon M 56 Invitational / 120 Q ( 9 m) 1:08:24.78 / 230
121 0:59:28 367 * Dave Covey M 55 Invitational / 121 R ( 8 m) 1:07:27.68 / 187
122 0:59:28 316 * Frank Cuneo M 60 Invitational / 122 M ( 12 m) 1:11:27.90 / 343
123 0:59:34 543 * Steve Leffers M 55 Invitational / 123 R ( 8 m) 1:07:33.81 / 189
124 0:59:36 125 * Pedro Cifuentes M 38 Invitational / 124 Y ( 2 m) 1:01:35.50 / 75
125 0:59:44 76 * Chris Smith M 39 Invitational / 125 Y ( 2 m) 1:01:43.47 / 78
126 0:59:46 506 * Lyle Rumon M 13 Invitational / 126 U ( 6 m) 1:05:45.86 / 146
127 0:59:49 523 * Richard Gentry, Jr. M 58 Invitational / 127 N ( 11 m) 1:10:48.93 / 321
128 0:59:51 535 * Mimi Willard F 62 Invitational / 128 C ( 21 m) 1:20:50.93 / 698
129 0:59:53 62 * Don Lindsey M 55 Invitational / 129 R ( 8 m) 1:07:52.61 / 209
130 1:00:03 369 * Mikiko Whitehorn F 11 Invitational / 130 K ( 14 m) 1:14:02.27 / 447
131 1:00:05 394 * Bregy VanCleve M 65 Invitational / 131 H ( 16 m) 1:16:04.50 / 527
132 1:00:11 332 * Ralph Gonzales M 52 Invitational / 132 T ( 7 m) 1:07:10.44 / 182
133 1:00:15 181 * Nancy Clary F 52 Invitational / 133 K ( 14 m) 1:14:14.38 / 456
134 1:00:19 626 * David Takacs M 55 Invitational / 134 R ( 8 m) 1:08:18.78 / 226
135 1:00:25 207 * Kevin Clifford M 43 Invitational / 135 X ( 3 m) 1:03:24.58 / 103
136 1:00:28 657 * Matt DeShazo M 33 Invitational / 136 Z ( 1 m) 1:01:27.54 / 72
137 1:00:29 513 * Patrick Hauke M 22 Invitational / 137 SCR ( 0 m) 1:00:28.45 / 63
138 1:00:29 631 * Scott Lehmkuhl M 49 Invitational / 138 V ( 5 m) 1:05:28.87 / 139
139 1:00:32 288 * Steve Rowbury M 48 Invitational / 139 V ( 5 m) 1:05:31.45 / 140
140 1:00:32 478 * Michael Geloso M 11 Invitational / 140 Q ( 9 m) 1:09:31.47 / 266
141 1:00:36 80 * Don Makela M 65 Invitational / 141 H ( 16 m) 1:16:35.07 / 540
142 1:00:51 170 * Urban Carmel M 53 Invitational / 142 T ( 7 m) 1:07:50.66 / 206
143 1:00:56 72 * John Howard III M 28 Invitational / 143 SCR ( 0 m) 1:00:55.05 / 67
144 1:00:57 588 * Conor Flemming M 24 Invitational / 144 SCR ( 0 m) 1:00:56.17 / 68
145 1:00:57 555 * Calder Abbott M 14 Invitational / 145 V ( 5 m) 1:05:56.79 / 150
146 1:01:00 350 * Drew Mickel M 43 Invitational / 146 X ( 3 m) 1:03:59.73 / 112
147 1:01:03 606 * David Bronstein M 54 Invitational / 147 R ( 8 m) 1:09:02.67 / 246
148 1:01:03 372 * Lawrence Jones M 60 Invitational / 148 M ( 12 m) 1:13:02.88 / 401
149 1:01:06 701 * Melody-Anne Schultz F 74 Invitational / 149 AAA ( 25 m) 1:26:05.83 / 860
150 1:01:08 302 * Joseph Stefani M 59 Invitational / 150 N ( 11 m) 1:12:07.08 / 367
151 1:01:09 131 * Karen Corral F 56 Invitational / 151 G ( 17 m) 1:18:08.85 / 600
152 1:01:12 368 * Brian Keeffe M 45 Invitational / 152 W ( 4 m) 1:05:11.39 / 132
153 1:01:15 331 * Patrick McVeigh M 60 Invitational / 153 M ( 12 m) 1:13:14.15 / 409
154 1:01:17 517 * Peter Badertscher M 52 Invitational / 154 T ( 7 m) 1:08:16.86 / 225
155 1:01:19 613 * Anna Harleen F 20 Invitational / 155 R ( 8 m) 1:09:18.75 / 253
156 1:01:21 36 * Lucas Agricola M 34 Invitational / 156 Z ( 1 m) 1:02:20.51 / 87
157 1:01:22 503 * Mary Etta Boitano Blanchard F 53 Invitational / 157 J ( 15 m) 1:16:21.05 / 536
158 1:01:23 655 * Jason Reed M 37 Invitational / 158 Z ( 1 m) 1:02:22.46 / 88
159 1:01:23 327 * Devon Johnson M 50 Invitational / 159 U ( 6 m) 1:07:22.58 / 185
160 1:01:26 228 * Timothy Barry M 55 Invitational / 160 R ( 8 m) 1:09:25.14 / 259
161 1:01:34 695 * Kristin Von Eschen F 50 Invitational / 161 L ( 13 m) 1:14:33.90 / 469
162 1:01:36 321 * Eduardo Vazquez M 43 Invitational / 162 X ( 3 m) 1:04:35.19 / 118
163 1:01:36 619 * Matt Chronert M 26 Invitational / 163 SCR ( 0 m) 1:01:35.92 / 77
164 1:01:38 450 * Summer Solomon F 13 Invitational / 164 N ( 11 m) 1:12:37.54 / 387
165 1:01:42 593 * John Burmester M 55 Invitational / 165 R ( 8 m) 1:09:41.21 / 271
166 1:01:43 309 * Scott Clark M 43 Invitational / 166 X ( 3 m) 1:04:42.43 / 121
167 1:01:45 322 * David Moulton M 48 Invitational / 167 V ( 5 m) 1:06:44.40 / 170
168 1:01:46 172 * John Morriss M 43 Invitational / 168 X ( 3 m) 1:04:45.14 / 122
169 1:01:52 261 * Christopher Dankworth M 41 Invitational / 169 Y ( 2 m) 1:03:51.19 / 110
170 1:01:53 285 * Kate Papadopoulos F 37 Invitational / 170 R ( 8 m) 1:09:52.69 / 278
171 1:01:55 627 * Brooks Rahmer M 30 Invitational / 171 SCR ( 0 m) 1:01:54.38 / 81
172 1:01:55 314 * John Peoples M 47 Invitational / 172 W ( 4 m) 1:05:54.53 / 149
173 1:01:56 501 * Ian Walton M 54 Invitational / 173 R ( 8 m) 1:09:55.48 / 281
174 1:02:01 624 * Jeri Howland F 60 Invitational / 174 D ( 20 m) 1:22:00.52 / 746
175 1:02:02 652 * Olivia Lloyd F 21 Invitational / 175 R ( 8 m) 1:10:01.82 / 285
176 1:02:02 604 * Kenton Wolfers M 50 Invitational / 176 U ( 6 m) 1:08:01.94 / 218
177 1:02:08 180 * Jennifer Wallen F 39 Invitational / 177 R ( 8 m) 1:10:07.44 / 290
178 1:02:10 684 * Glen Segal M 53 Invitational / 178 T ( 7 m) 1:09:09.21 / 252
179 1:02:10 306 * Russell Mackie M 45 Invitational / 179 W ( 4 m) 1:06:09.76 / 153
180 1:02:10 615 * Ryan Stever M 38 Invitational / 180 Y ( 2 m) 1:04:09.84 / 114
181 1:02:11 191 * Sean Meehan M 50 Invitational / 181 U ( 6 m) 1:08:10.87 / 222
182 1:02:12 99 * Gretchen Andrus F 28 Invitational / 182 R ( 8 m) 1:10:11.59 / 295
183 1:02:14 318 * Loren Newman M 29 Invitational / 183 SCR ( 0 m) 1:02:13.05 / 83
184 1:02:15 211 * Charles Buckbee M 66 Invitational / 184 G ( 17 m) 1:19:14.97 / 639
185 1:02:19 263 * Jason Howard M 25 Invitational / 185 SCR ( 0 m) 1:02:18.14 / 86
186 1:02:22 134 * Mike Keck M 50 Invitational / 186 U ( 6 m) 1:08:21.81 / 227
187 1:02:23 411 * Hilary Papendick F 34 Invitational / 187 R ( 8 m) 1:10:22.82 / 306
188 1:02:26 251 * Geoff Vaughan M 51 Invitational / 188 U ( 6 m) 1:08:25.54 / 231
189 1:02:32 414 * Gayle Shimokaji F 59 Invitational / 189 E ( 19 m) 1:21:31.95 / 728
190 1:02:34 669 * Bonnie Bates F 56 Invitational / 190 G ( 17 m) 1:19:33.24 / 649
191 1:02:38 614 * Dan Webb M 45 Invitational / 191 W ( 4 m) 1:06:37.02 / 164
192 1:02:39 334 * Sam Dillman M 35 Invitational / 192 Z ( 1 m) 1:03:38.96 / 108
193 1:02:40 284 * Paul Berg M 61 Invitational / 193 L ( 13 m) 1:15:39.30 / 506
194 1:02:45 258 * Bruce Benter M 56 Invitational / 194 Q ( 9 m) 1:11:44.24 / 355
195 1:02:46 600 * Jody Chinchen F 36 Invitational / 195 R ( 8 m) 1:10:45.97 / 319
196 1:02:52 218 * Zevan Solomon M 16 Invitational / 196 X ( 3 m) 1:05:51.87 / 148
197 1:02:53 383 * Chris Andrew M 30 Invitational / 197 SCR ( 0 m) 1:02:52.98 / 94
198 1:02:57 370 * Ethan Frankel M 17 Invitational / 198 Y ( 2 m) 1:04:56.26 / 127
199 1:02:58 243 * Thor Shattuck M 47 Invitational / 199 W ( 4 m) 1:06:57.37 / 177
200 1:03:01 510 * Mario Escobedo M 34 Invitational / 200 Z ( 1 m) 1:04:00.20 / 113
201 1:03:04 252 * Gary Little M 57 Invitational / 201 P ( 10 m) 1:13:03.39 / 402
202 1:03:04 582 * Mark Melvin M 56 Invitational / 202 Q ( 9 m) 1:12:03.93 / 365
203 1:03:11 132 * Rob Spinosa M 45 Invitational / 203 W ( 4 m) 1:07:10.25 / 181
204 1:03:14 342 * Matthew Hinde M 41 Invitational / 204 Y ( 2 m) 1:05:13.13 / 134
205 1:03:14 618 * Cody Chapman M 25 Invitational / 205 SCR ( 0 m) 1:03:13.41 / 100
206 1:03:16 475 * Scott Hickman M 58 Invitational / 206 N ( 11 m) 1:14:15.96 / 459
207 1:03:19 304 * Heidi Hugo F 56 Invitational / 207 G ( 17 m) 1:20:18.03 / 681
208 1:03:21 711 * Juan Martinez M 19 Invitational / 208 SCR ( 0 m) 1:03:20.18 / 102
209 1:03:30 366 * Byron Melendy M 74 Invitational / 209 AAA ( 25 m) 1:28:29.69 / 923
210 1:03:31 178 * Krister Barkovich M 26 Invitational / 210 SCR ( 0 m) 1:03:30.33 / 105
211 1:03:34 375 * Kevin McKay M 51 Invitational / 211 U ( 6 m) 1:09:33.37 / 267
212 1:03:37 648 * Molly Hunt F 21 Invitational / 212 R ( 8 m) 1:11:36.95 / 352
213 1:03:38 360 * Stephanie Osborne F 53 Invitational / 213 J ( 15 m) 1:18:37.23 / 621
214 1:03:40 231 * Diana Kapp F 48 Invitational / 214 M ( 12 m) 1:15:39.35 / 507
215 1:03:41 335 * Tomas Pastalka M 69 Invitational / 215 D ( 20 m) 1:23:40.04 / 795
216 1:03:41 126 * Jeff Marks M 43 Invitational / 216 X ( 3 m) 1:06:40.38 / 166
217 1:03:43 558 * Tracy Lee F 47 Invitational / 217 M ( 12 m) 1:15:42.04 / 509
218 1:03:43 155 * Sondra Abruzzo F 18 Invitational / 218 Q ( 9 m) 1:12:42.51 / 393
219 1:03:46 65 * Craig Mead M 63 Invitational / 219 J ( 15 m) 1:18:45.08 / 627
220 1:03:46 577 * Ryan Sandrock M 41 Invitational / 220 Y ( 2 m) 1:05:45.85 / 145
221 1:03:53 150 * James Flanigan M 66 Invitational / 221 G ( 17 m) 1:20:52.38 / 701
222 1:03:55 425 * Brenda Blinn F 49 Invitational / 222 L ( 13 m) 1:16:54.40 / 553
223 1:03:56 273 * Bud Parer M 53 Invitational / 223 T ( 7 m) 1:10:55.68 / 327
224 1:03:58 190 * Thomas Pryor M 49 Invitational / 224 V ( 5 m) 1:08:57.11 / 240
225 1:04:02 142 * Walter Paulsen M 54 Invitational / 225 R ( 8 m) 1:12:01.35 / 361
226 1:04:04 280 * Steven Waldon M 34 Invitational / 226 Z ( 1 m) 1:05:03.71 / 130
227 1:04:06 374 * Todd May M 46 Invitational / 227 W ( 4 m) 1:08:05.44 / 219
228 1:04:11 448 * Randall Chapman M 62 Invitational / 228 K ( 14 m) 1:18:10.29 / 601
229 1:04:11 359 * Elizabeth Wistrom F 39 Invitational / 229 R ( 8 m) 1:12:10.91 / 369
230 1:04:12 583 * John McKlveen M 39 Invitational / 230 Y ( 2 m) 1:06:11.87 / 156
231 1:04:13 298 * Jordan Kobert M 41 Invitational / 231 Y ( 2 m) 1:06:12.34 / 157
232 1:04:14 354 * Paul Marmaro M 51 Invitational / 232 U ( 6 m) 1:10:13.62 / 297
233 1:04:15 286 * Leslie Tighe F 47 Invitational / 233 M ( 12 m) 1:16:14.75 / 533
234 1:04:15 395 * Matt Craven M 37 Invitational / 234 Z ( 1 m) 1:05:14.88 / 136
235 1:04:17 634 * Tane Abbott M 53 Invitational / 235 T ( 7 m) 1:11:16.05 / 338
236 1:04:17 177 * Jeff Dewey M 51 Invitational / 236 U ( 6 m) 1:10:16.84 / 299
237 1:04:23 307 * Matt Humphreys M 55 Invitational / 237 R ( 8 m) 1:12:22.05 / 376
238 1:04:23 203 * Sarah Evans F 36 Invitational / 238 R ( 8 m) 1:12:22.42 / 377
239 1:04:25 541 * Jennifer Pearsall Kobert F 38 Invitational / 239 R ( 8 m) 1:12:24.49 / 378
240 1:04:26 162 * Denise Belanger F 48 Invitational / 240 M ( 12 m) 1:16:25.13 / 537
241 1:04:28 267 * Skye Laudari M 34 Invitational / 241 Z ( 1 m) 1:05:28.00 / 138
242 1:04:29 337 * Todd Law M 48 Invitational / 242 V ( 5 m) 1:09:28.57 / 261
243 1:04:30 330 * Brian O'Melveny M 55 Invitational / 243 R ( 8 m) 1:12:29.11 / 380
244 1:04:30 556 * Charles Baker M 49 Invitational / 244 V ( 5 m) 1:09:29.52 / 263
245 1:04:30 412 * Paul Weber M 50 Invitational / 245 U ( 6 m) 1:10:29.54 / 309
246 1:04:30 548 * Brian Foster M 39 Invitational / 246 Y ( 2 m) 1:06:29.55 / 162
247 1:04:30 135 * J.J. Rams M 52 Invitational / 247 T ( 7 m) 1:11:29.70 / 345
248 1:04:31 266 * Thomas Dugan M 51 Invitational / 248 U ( 6 m) 1:10:30.74 / 311
249 1:04:32 406 * Maryann Nelson F 54 Invitational / 249 J ( 15 m) 1:19:31.97 / 648
250 1:04:33 219 * Megan Arauzo F 32 Invitational / 250 R ( 8 m) 1:12:32.98 / 384
251 1:04:35 549 * Tom Pastore M 53 Invitational / 251 T ( 7 m) 1:11:34.26 / 349
252 1:04:38 217 * Oliver Arnesson M 13 Invitational / 252 U ( 6 m) 1:10:37.53 / 315
253 1:04:40 238 * William Menchine M 61 Invitational / 253 L ( 13 m) 1:17:39.43 / 582
254 1:04:41 663 * Kili Lehmkuhl F 12 Invitational / 254 M ( 12 m) 1:16:40.85 / 544
255 1:04:43 339 * Otto Ryersen M 13 Invitational / 255 U ( 6 m) 1:10:42.90 / 318
256 1:04:44 148 * Spencer Fast M 47 Invitational / 256 W ( 4 m) 1:08:43.25 / 234
257 1:04:45 400 * William Egan M 38 Invitational / 257 Y ( 2 m) 1:06:44.30 / 169
258 1:04:45 520 * Christine Waldron F 50 Invitational / 258 L ( 13 m) 1:17:44.81 / 584
259 1:04:46 645 * Julie Nacco F 51 Invitational / 259 L ( 13 m) 1:17:45.10 / 585
260 1:04:47 428 * Dave Hannaford M 65 Invitational / 260 H ( 16 m) 1:20:46.33 / 696
261 1:04:51 524 * Brett Carolan M 45 Invitational / 261 W ( 4 m) 1:08:50.65 / 235
262 1:04:53 528 * Reed Bunnell M 24 Invitational / 262 SCR ( 0 m) 1:04:52.07 / 125
263 1:04:55 621 * Tim Corliss M 44 Invitational / 263 X ( 3 m) 1:07:54.39 / 214
264 1:04:55 89 * Timothee Walters M 14 Invitational / 264 V ( 5 m) 1:09:54.75 / 280
265 1:04:55 290 * Tom Hockin M 42 Invitational / 265 X ( 3 m) 1:07:54.84 / 215
266 1:05:02 232 * Connor Thorp M 13 Invitational / 266 U ( 6 m) 1:11:01.86 / 330
267 1:05:02 343 * Kathy Dennison F 57 Invitational / 267 G ( 17 m) 1:22:01.95 / 747
268 1:05:04 390 * Scott Morehouse M 48 Invitational / 268 V ( 5 m) 1:10:03.62 / 288
269 1:05:06 317 * Brian Herrera M 28 Invitational / 269 SCR ( 0 m) 1:05:05.77 / 131
270 1:05:08 429 * Cory Hannaford M 45 Invitational / 270 W ( 4 m) 1:09:07.01 / 250
271 1:05:09 160 * Brian Hill M 48 Invitational / 271 V ( 5 m) 1:10:08.80 / 291
272 1:05:11 236 * David Freund M 36 Invitational / 272 Z ( 1 m) 1:06:10.30 / 154
273 1:05:14 628 * Nicholas Wilton M 55 Invitational / 273 R ( 8 m) 1:13:13.07 / 408
274 1:05:14 97 * Karen Simontacchi-Brisson F 48 Invitational / 274 M ( 12 m) 1:17:13.98 / 566
275 1:05:15 481 * Dennis Finger M 19 Invitational / 275 SCR ( 0 m) 1:05:14.70 / 135
276 1:05:16 452 * Oscar Nesbitt-Schnadt M 11 Invitational / 276 Q ( 9 m) 1:14:15.47 / 457
277 1:05:19 490 * Neil Ashe M 15 Invitational / 277 W ( 4 m) 1:09:18.90 / 254
278 1:05:20 223 * Moriah Buckley F 37 Invitational / 278 R ( 8 m) 1:13:19.06 / 416
279 1:05:20 146 * Brian Moffett M 54 Invitational / 279 R ( 8 m) 1:13:19.43 / 417
280 1:05:21 397 * Bill Neer M 57 Invitational / 280 P ( 10 m) 1:15:20.12 / 494
281 1:05:24 240 * Rebecca Gordon F 48 Invitational / 281 M ( 12 m) 1:17:23.11 / 572
282 1:05:25 407 * Molly Dicke F 20 Invitational / 282 R ( 8 m) 1:13:24.91 / 423
283 1:05:28 139 * Harry Higgins M 38 Invitational / 283 Y ( 2 m) 1:07:27.45 / 186
284 1:05:31 612 * Bridie Dillon F 71 Invitational / 284 AAA ( 25 m) 1:30:30.63 / 967
285 1:05:35 357 * Daniel Lee M 38 Invitational / 285 Y ( 2 m) 1:07:34.91 / 191
286 1:05:40 638 * Laila Rezai F 40 Invitational / 286 Q ( 9 m) 1:14:39.83 / 473
287 1:05:42 410 * Kristin Drumm F 47 Invitational / 287 M ( 12 m) 1:17:41.01 / 583
288 1:05:42 188 * Willem Van Dam M 53 Invitational / 288 T ( 7 m) 1:12:41.66 / 391
289 1:05:43 561 * Will Aarsheim M 47 Invitational / 289 W ( 4 m) 1:09:42.20 / 272
290 1:05:43 529 * Mary Viovich F 52 Invitational / 290 K ( 14 m) 1:19:42.73 / 654
291 1:05:44 438 * Mike Locati M 64 Invitational / 291 J ( 15 m) 1:20:43.10 / 692
292 1:05:44 473 * Elliott Rector M 31 Invitational / 292 Z ( 1 m) 1:06:43.22 / 168
293 1:05:47 324 * Kathleen Helmer F 42 Invitational / 293 P ( 10 m) 1:15:46.24 / 515
294 1:05:47 143 * Alan Grau M 62 Invitational / 294 K ( 14 m) 1:19:46.73 / 656
295 1:05:48 250 * Craig Lichtenstein M 40 Invitational / 295 Y ( 2 m) 1:07:47.70 / 201
296 1:05:49 480 * Kyle Finger M 17 Invitational / 296 Y ( 2 m) 1:07:48.36 / 203
297 1:05:50 179 * Dario Zea M 40 Invitational / 297 Y ( 2 m) 1:07:49.06 / 204
298 1:05:51 451 * Christopher Solmssen M 48 Invitational / 298 V ( 5 m) 1:10:50.34 / 324
299 1:05:51 426 * Rory Springfield M 41 Invitational / 299 Y ( 2 m) 1:07:50.78 / 207
300 1:05:51 129 * Anthony Machi M 34 Invitational / 300 Z ( 1 m) 1:06:51.00 / 172
301 1:05:52 677 * Parker Mascott M 11 Invitational / 301 Q ( 9 m) 1:14:51.39 / 477
302 1:05:52 157 * Doug Barta M 49 Invitational / 302 V ( 5 m) 1:10:51.51 / 325
303 1:05:53 246 * Courtney Green F 29 Invitational / 303 R ( 8 m) 1:13:52.08 / 442
304 1:05:53 377 * Juan Hernandez M 40 Invitational / 304 Y ( 2 m) 1:07:52.89 / 211
305 1:05:54 338 * David Moskowitz M 40 Invitational / 305 Y ( 2 m) 1:07:53.01 / 212
306 1:05:54 187 * Alden Woodrow M 36 Invitational / 306 Z ( 1 m) 1:06:53.68 / 174
307 1:05:55 195 * John Young M 37 Invitational / 307 Z ( 1 m) 1:06:54.55 / 176
308 1:05:56 168 * Maeve Burke F 62 Invitational / 308 C ( 21 m) 1:26:55.14 / 883
309 1:05:57 689 * Sarah McDonald F 48 Invitational / 309 M ( 12 m) 1:17:56.36 / 594
310 1:05:58 518 * Ziggy Nacco M 11 Invitational / 310 Q ( 9 m) 1:14:57.67 / 482
311 1:06:00 194 * Ron Smith M 63 Invitational / 311 J ( 15 m) 1:20:59.78 / 708
312 1:06:03 504 * Owen Waite M 16 Invitational / 312 X ( 3 m) 1:09:02.40 / 245
313 1:06:03 183 * Patrick Flemming M 30 Invitational / 313 SCR ( 0 m) 1:06:02.82 / 151
314 1:06:04 283 * Peter Poland M 50 Invitational / 314 U ( 6 m) 1:12:03.51 / 364
315 1:06:04 348 * John Hake M 55 Invitational / 315 R ( 8 m) 1:14:03.52 / 449
316 1:06:05 698 * Joseph Carter M 35 Invitational / 316 Z ( 1 m) 1:07:04.76 / 180
317 1:06:06 491 * Robert Goldfien M 61 Invitational / 317 L ( 13 m) 1:19:05.99 / 632
318 1:06:09 680 * Eric Spector M 69 Invitational / 318 D ( 20 m) 1:26:08.18 / 861
319 1:06:10 538 * Michael Johnson M 46 Invitational / 319 W ( 4 m) 1:10:09.55 / 293
320 1:06:11 226 * Michael Kloepfer M 62 Invitational / 320 K ( 14 m) 1:20:10.76 / 670
321 1:06:11 61 * Doug Steedman M 61 Invitational / 321 L ( 13 m) 1:19:10.91 / 633
322 1:06:12 682 * Adam Yanow M 68 Invitational / 322 E ( 19 m) 1:25:11.22 / 837
323 1:06:13 694 * Anderson Von Eschen F 20 Invitational / 323 R ( 8 m) 1:14:12.12 / 455
324 1:06:16 296 * Ken Kalman M 60 Invitational / 324 M ( 12 m) 1:18:15.32 / 606
325 1:06:17 544 * Christie Pastalka F 68 Invitational / 325 AAA ( 25 m) 1:31:17.00 / 979
326 1:06:19 386 * Jim Hansen M 58 Invitational / 326 N ( 11 m) 1:17:18.37 / 569
327 1:06:20 609 * Jim Sweeney M 42 Invitational / 327 X ( 3 m) 1:09:19.77 / 255
328 1:06:21 210 * James Gracey M 43 Invitational / 328 X ( 3 m) 1:09:20.25 / 256
329 1:06:22 574 * Todd Paoletti M 41 Invitational / 329 Y ( 2 m) 1:08:21.91 / 228
330 1:06:33 364 * Tim Ariowitsch M 48 Invitational / 330 V ( 5 m) 1:11:32.69 / 346
331 1:06:34 176 * Shannon Slater F 47 Invitational / 331 M ( 12 m) 1:18:33.54 / 617
332 1:06:35 365 * Kyle Grady M 42 Invitational / 332 X ( 3 m) 1:09:34.46 / 269
333 1:06:37 175 * Steven Sweeney M 68 Invitational / 333 E ( 19 m) 1:25:36.98 / 844
334 1:06:38 287 * Brian Mott M 35 Invitational / 334 Z ( 1 m) 1:07:37.82 / 193
335 1:06:39 192 * Jodi Martini F 42 Invitational / 335 P ( 10 m) 1:16:38.49 / 542
336 1:06:43 381 * Frederic Lequient M 47 Invitational / 336 W ( 4 m) 1:10:42.82 / 317
337 1:06:45 196 * Joseph Gibson M 34 Invitational / 337 Z ( 1 m) 1:07:44.08 / 198
338 1:06:46 227 * Paul Wais M 31 Invitational / 338 Z ( 1 m) 1:07:45.17 / 200
339 1:06:47 229 * Ashley Hyche M 45 Invitational / 339 W ( 4 m) 1:10:46.27 / 320
340 1:06:48 271 * John Howard M 57 Invitational / 340 P ( 10 m) 1:16:47.28 / 549
341 1:06:49 214 * David Leipsic M 51 Invitational / 341 U ( 6 m) 1:12:48.68 / 395
342 1:06:50 256 * Mark Shimmin M 26 Invitational / 342 SCR ( 0 m) 1:06:49.18 / 171
343 1:06:51 133 * Aidan Sweeny M 16 Invitational / 343 X ( 3 m) 1:09:50.83 / 277
344 1:06:52 197 * Jinwoo Kim M 49 Invitational / 344 V ( 5 m) 1:11:51.24 / 357
345 1:06:52 54 * Dominic Vogl M 29 Invitational / 345 SCR ( 0 m) 1:06:51.94 / 173
346 1:06:53 460 * Annika Levaggi F 17 Invitational / 346 Q ( 9 m) 1:15:53.00 / 517
347 1:06:55 163 * A Colby Powell M 44 Invitational / 347 X ( 3 m) 1:09:54.14 / 279
348 1:06:55 313 * Jason Walters M 50 Invitational / 348 U ( 6 m) 1:12:54.35 / 399
349 1:06:56 224 * Patrick O'Connor M 55 Invitational / 349 R ( 8 m) 1:14:55.43 / 479
350 1:06:56 123 * Katie Fitzpatrick F 23 Invitational / 350 R ( 8 m) 1:14:55.47 / 480
351 1:07:00 234 * Todd Johns M 39 Invitational / 351 Y ( 2 m) 1:08:59.92 / 241
352 1:07:01 215 * Stephen Tracy M 53 Invitational / 352 T ( 7 m) 1:14:00.47 / 444
353 1:07:01 508 * Paul Aronowitz M 58 Invitational / 353 N ( 11 m) 1:18:00.69 / 596
354 1:07:01 531 * Steve Marshall M 47 Invitational / 354 W ( 4 m) 1:11:00.96 / 329
355 1:07:03 409 * Coleman Morrow M 15 Invitational / 355 W ( 4 m) 1:11:02.25 / 331
356 1:07:05 212 * Phil Oreste M 49 Invitational / 356 V ( 5 m) 1:12:04.19 / 366
357 1:07:06 119 * Taylor Hill F 11 Invitational / 357 K ( 14 m) 1:21:05.28 / 712
358 1:07:07 349 * Matthew Iverson-Comelo M 39 Invitational / 358 Y ( 2 m) 1:09:06.57 / 248
359 1:07:08 184 * Roy Lambertson M 55 Invitational / 359 R ( 8 m) 1:15:07.11 / 488
360 1:07:09 269 * Michael Christy M 53 Invitational / 360 T ( 7 m) 1:14:08.18 / 453
361 1:07:10 289 * Jason Larson M 32 Invitational / 361 Z ( 1 m) 1:08:09.07 / 220
362 1:07:11 279 * Michael Grady M 33 Invitational / 362 Z ( 1 m) 1:08:10.73 / 221
363 1:07:13 681 * Paul Herrerias M 60 Invitational / 363 M ( 12 m) 1:19:12.67 / 635
364 1:07:14 591 * Kari Chalstrom F 45 Invitational / 364 M ( 12 m) 1:19:13.87 / 637
365 1:07:15 262 * Caitlin Olesky F 46 Invitational / 365 M ( 12 m) 1:19:14.56 / 638
366 1:07:16 622 * Jonell Langley F 51 Invitational / 366 L ( 13 m) 1:20:15.43 / 675
367 1:07:16 525 * Robert Lund M 59 Invitational / 367 N ( 11 m) 1:18:15.70 / 607
368 1:07:17 281 * Connor Essick M 34 Invitational / 368 Z ( 1 m) 1:08:16.17 / 224
369 1:07:18 242 * Bradley Fenner M 51 Invitational / 369 U ( 6 m) 1:13:17.02 / 414
370 1:07:18 589 * Justin Harrison M 44 Invitational / 370 X ( 3 m) 1:10:17.60 / 301
371 1:07:19 305 * Theo Parisek M 55 Invitational / 371 R ( 8 m) 1:15:18.19 / 493
372 1:07:19 371 * Jonathan de St Paer M 42 Invitational / 372 X ( 3 m) 1:10:18.36 / 304
373 1:07:19 205 * Boris Pialloux M 46 Invitational / 373 W ( 4 m) 1:11:18.95 / 340
374 1:07:21 443 * Robin Olesen F 61 Invitational / 374 D ( 20 m) 1:27:20.55 / 893
375 1:07:24 485 * Matt Kennedy M 43 Invitational / 375 X ( 3 m) 1:10:23.13 / 307
376 1:07:26 347 * Keven Williams M 34 Invitational / 376 Z ( 1 m) 1:08:25.96 / 232
377 1:07:28 597 * Todd Sadow M 38 Invitational / 377 Y ( 2 m) 1:09:27.59 / 260
378 1:07:29 200 * Alex Frankel M 13 Invitational / 378 U ( 6 m) 1:13:28.60 / 426
379 1:07:31 216 * Joshua Prime M 39 Invitational / 379 Y ( 2 m) 1:09:30.05 / 264
380 1:07:32 427 * Mark Strawn M 51 Invitational / 380 U ( 6 m) 1:13:31.72 / 430
381 1:07:34 149 * Josiah Bunting M 46 Invitational / 381 W ( 4 m) 1:11:33.17 / 347
382 1:07:35 152 * Robert Cole Wirtz M 19 Invitational / 382 SCR ( 0 m) 1:07:34.45 / 190
383 1:07:36 594 * David Rolnitzky M 39 Invitational / 383 Y ( 2 m) 1:09:35.92 / 270
384 1:07:37 329 * Max Peltz M 49 Invitational / 384 V ( 5 m) 1:12:36.12 / 386
385 1:07:37 254 * Fred Huxham M 53 Invitational / 385 T ( 7 m) 1:14:36.72 / 472
386 1:07:39 486 * Aaron Brookes M 45 Invitational / 386 W ( 4 m) 1:11:38.46 / 354
387 1:07:39 111 * Isabella Amyx F 18 Invitational / 387 Q ( 9 m) 1:16:38.86 / 543
388 1:07:39 396 * Patrick McKilligan M 63 Invitational / 388 J ( 15 m) 1:22:38.98 / 766
389 1:07:40 557 * Maryann Truitt F 59 Invitational / 389 E ( 19 m) 1:26:39.06 / 877
390 1:07:41 385 * Justin Hirigoyen M 29 Invitational / 390 SCR ( 0 m) 1:07:40.84 / 196
391 1:07:42 607 * Noah Grime M 27 Invitational / 391 SCR ( 0 m) 1:07:41.95 / 197
392 1:07:43 186 * Jonathan Adams M 32 Invitational / 392 Z ( 1 m) 1:08:42.18 / 233
393 1:07:43 401 * Jim Buck M 73 Invitational / 393 AA ( 24 m) 1:31:42.29 / 983
394 1:07:44 430 * Bruce Wright M 63 Invitational / 394 J ( 15 m) 1:22:43.05 / 771
395 1:07:45 649 * Doron Dreksler M 53 Invitational / 395 T ( 7 m) 1:14:44.13 / 474
396 1:07:46 147 * Florencia Gascon-Amyx F 51 Invitational / 396 L ( 13 m) 1:20:45.40 / 694
397 1:07:47 173 * Lisa Barringer F 44 Invitational / 397 N ( 11 m) 1:18:46.10 / 628
398 1:07:50 278 * Michelle Wilcox F 49 Invitational / 398 L ( 13 m) 1:20:49.73 / 697
399 1:07:51 415 * Mark Shaw M 42 Invitational / 399 X ( 3 m) 1:10:50.11 / 323
400 1:07:51 441 * Justin Hannigan M 27 Invitational / 400 SCR ( 0 m) 1:07:50.26 / 205
401 1:07:52 509 * Gabe Garboden M 15 Invitational / 401 W ( 4 m) 1:11:51.72 / 358
402 1:07:53 320 * Kevin Finn M 54 Invitational / 402 R ( 8 m) 1:15:52.28 / 516
403 1:07:57 584 * Brad Bennett M 47 Invitational / 403 W ( 4 m) 1:11:56.85 / 360
404 1:07:58 380 * Nakia Baird M 41 Invitational / 404 Y ( 2 m) 1:09:57.83 / 282
405 1:08:00 202 * Christy Allen F 54 Invitational / 405 J ( 15 m) 1:22:59.45 / 777
406 1:08:01 114 * Juliet Oreste F 16 Invitational / 406 Q ( 9 m) 1:17:00.18 / 554
407 1:08:01 539 * Tony Marshall M 38 Invitational / 407 Y ( 2 m) 1:10:00.84 / 283
408 1:08:01 325 * Julie O'Melveny F 56 Invitational / 408 G ( 17 m) 1:25:00.91 / 828
409 1:08:02 497 * Nic Marais M 36 Invitational / 409 Z ( 1 m) 1:09:01.32 / 243
410 1:08:02 220 * Suzanne Fortin F 45 Invitational / 410 M ( 12 m) 1:20:01.80 / 665
411 1:08:05 277 * Jim Maloney M 55 Invitational / 411 R ( 8 m) 1:16:04.29 / 526
412 1:08:06 552 * Adam Sachs M 56 Invitational / 412 Q ( 9 m) 1:17:05.22 / 559
413 1:08:10 540 * Ron Strauss M 45 Invitational / 413 W ( 4 m) 1:12:09.08 / 368
414 1:08:10 340 * Kurt Knierim M 56 Invitational / 414 Q ( 9 m) 1:17:09.91 / 563
415 1:08:12 467 * Juan Rodriguez M 47 Invitational / 415 W ( 4 m) 1:12:11.01 / 370
416 1:08:14 405 * Ralph Berten M 57 Invitational / 416 P ( 10 m) 1:18:13.04 / 604
417 1:08:14 291 * Geoffrey Baylor M 59 Invitational / 417 N ( 11 m) 1:19:13.75 / 636
418 1:08:15 436 * Lauren Tanel F 16 Invitational / 418 Q ( 9 m) 1:17:14.24 / 567
419 1:08:18 562 * Steven Patt M 67 Invitational / 419 F ( 18 m) 1:26:17.43 / 863
420 1:08:25 292 * Bradley Zanetti M 61 Invitational / 420 L ( 13 m) 1:21:24.86 / 724
421 1:08:31 247 * Peter Sykes M 56 Invitational / 421 Q ( 9 m) 1:17:30.39 / 576
422 1:08:31 351 * Jocelyn Friel F 47 Invitational / 422 M ( 12 m) 1:20:30.99 / 685
423 1:08:33 533 * Jack Roy M 45 Invitational / 423 W ( 4 m) 1:12:32.04 / 382
424 1:08:34 264 * Reilly Sheehan F 12 Invitational / 424 M ( 12 m) 1:20:33.26 / 687
425 1:08:38 660 * Clint Callan M 60 Invitational / 425 M ( 12 m) 1:20:37.12 / 689
426 1:08:38 592 * Kim Ligman F 46 Invitational / 426 M ( 12 m) 1:20:37.94 / 690
427 1:08:45 326 * Eric Bjornson M 44 Invitational / 427 X ( 3 m) 1:11:44.87 / 356
428 1:08:49 355 * Lisa Bransten F 50 Invitational / 428 L ( 13 m) 1:21:48.77 / 738
429 1:08:50 384 * John Pfeister M 35 Invitational / 429 Z ( 1 m) 1:09:49.47 / 273
430 1:08:52 387 * Cora Went F 23 Invitational / 430 R ( 8 m) 1:16:51.21 / 550
431 1:08:52 586 * Paula Vlaming F 51 Invitational / 431 L ( 13 m) 1:21:51.32 / 742
432 1:08:54 352 * Hal Rosenberg M 44 Invitational / 432 X ( 3 m) 1:11:53.76 / 359
433 1:08:55 299 * Stephen Gray M 58 Invitational / 433 N ( 11 m) 1:19:54.85 / 662
434 1:09:00 137 * Gwin Stumbaugh M 63 Invitational / 434 J ( 15 m) 1:23:59.59 / 803
435 1:09:02 423 * Daniel Babinski M 30 Invitational / 435 SCR ( 0 m) 1:09:01.63 / 244
436 1:09:04 404 * Brian McCurdy M 59 Invitational / 436 N ( 11 m) 1:20:03.20 / 666
437 1:09:05 382 * Phelps Wood M 47 Invitational / 437 W ( 4 m) 1:13:04.55 / 404
438 1:09:06 679 * Mari Overbeck F 34 Invitational / 438 R ( 8 m) 1:17:05.16 / 558
439 1:09:07 124 * William McGregor M 27 Invitational / 439 SCR ( 0 m) 1:09:06.65 / 249
440 1:09:10 235 * Jacob Johnson M 32 Invitational / 440 Z ( 1 m) 1:10:09.47 / 292
441 1:09:11 153 * Timothy Fitzpatrick M 55 Invitational / 441 R ( 8 m) 1:17:10.51 / 565
442 1:09:13 644 * Christopher Golis M 35 Invitational / 442 Z ( 1 m) 1:10:12.69 / 296
443 1:09:16 294 * Philip Theodosopoulos M 45 Invitational / 443 W ( 4 m) 1:13:15.83 / 413
444 1:09:18 477 * Courtney Momsen F 39 Invitational / 444 R ( 8 m) 1:17:17.18 / 568
445 1:09:18 507 * Kevin Kuhn M 35 Invitational / 445 Z ( 1 m) 1:10:17.66 / 302
446 1:09:18 537 * Chris Hollenbeck M 48 Invitational / 446 V ( 5 m) 1:14:17.92 / 462
447 1:09:19 578 * Charlotte Sullivan F 38 Invitational / 447 R ( 8 m) 1:17:18.41 / 570
448 1:09:19 363 * Lizzy Labeeuw-Anderson F 16 Invitational / 448 Q ( 9 m) 1:18:18.64 / 609
449 1:09:21 483 * Alissa Philp F 39 Invitational / 449 R ( 8 m) 1:17:20.54 / 571
450 1:09:22 671 * Daniel Boeck M 26 Invitational / 450 SCR ( 0 m) 1:09:21.28 / 257
451 1:09:24 587 James Moore M 57 Invitational / 451 P ( 10 m) 1:19:23.36 / 645
452 1:09:30 494 Katharine Gensler F 46 Invitational / 452 M ( 12 m) 1:21:29.76 / 727
453 1:09:32 128 Richard Slatter M 47 Invitational / 453 W ( 4 m) 1:13:31.14 / 428
454 1:09:37 403 Monica Adams F 11 Invitational / 454 K ( 14 m) 1:23:36.74 / 792
455 1:09:38 673 Daniel Reidy M 45 Invitational / 455 W ( 4 m) 1:13:37.73 / 434
456 1:09:39 492 Krista Hoffmann F 35 Invitational / 456 R ( 8 m) 1:17:38.44 / 579
457 1:09:40 260 Wade Shore M 54 Invitational / 457 R ( 8 m) 1:17:39.16 / 581
458 1:09:42 399 Catherine Malone F 48 Invitational / 458 M ( 12 m) 1:21:41.05 / 734
459 1:09:43 542 Matt Hannigan M 50 Invitational / 459 U ( 6 m) 1:15:42.37 / 510
460 1:09:44 241 Kurt Glaubitz M 51 Invitational / 460 U ( 6 m) 1:15:43.33 / 512
461 1:09:45 301 Steve Weinswig M 51 Invitational / 461 U ( 6 m) 1:15:44.43 / 513
462 1:09:46 122 Frank Rollo M 52 Invitational / 462 T ( 7 m) 1:16:45.25 / 547
463 1:09:47 602 Laurel Luebkeman F 54 Invitational / 463 J ( 15 m) 1:24:46.07 / 823
464 1:09:50 259 Julie Angevine F 50 Invitational / 464 L ( 13 m) 1:22:49.71 / 772
465 1:09:52 206 Lindsey Appezzato F 30 Invitational / 465 R ( 8 m) 1:17:51.50 / 591
466 1:09:53 213 Lauren Steele F 13 Invitational / 466 N ( 11 m) 1:20:52.33 / 700
467 1:09:53 315 Cheri Nielsen F 42 Invitational / 467 P ( 10 m) 1:19:52.40 / 659
468 1:09:54 201 Chris Kearney M 58 Invitational / 468 N ( 11 m) 1:20:53.40 / 703
469 1:09:55 141 Marlin Gilbert M 55 Invitational / 469 R ( 8 m) 1:17:54.81 / 593
470 1:09:57 268 Sterling Speirn M 68 Invitational / 470 E ( 19 m) 1:28:56.42 / 932
471 1:09:58 595 Julian Youngblood M 57 Invitational / 471 P ( 10 m) 1:19:57.53 / 663
472 1:10:08 581 Drew Mathieson M 19 Invitational / 472 SCR ( 0 m) 1:10:07.37 / 289
473 1:10:08 617 Seth Miller M 47 Invitational / 473 W ( 4 m) 1:14:07.62 / 451
474 1:10:09 599 Jim Lakis M 51 Invitational / 474 U ( 6 m) 1:16:08.39 / 531
475 1:10:14 276 Pam Jolliffe F 56 Invitational / 475 G ( 17 m) 1:27:13.03 / 891
476 1:10:15 275 Stephen Anderson M 70 Invitational / 476 C ( 21 m) 1:31:14.06 / 978
477 1:10:15 691 Catalina Ramos F 41 Invitational / 477 P ( 10 m) 1:20:14.66 / 674
478 1:10:17 605 Erik Yergensen M 32 Invitational / 478 Z ( 1 m) 1:11:16.08 / 339
479 1:10:18 434 David Selzer M 57 Invitational / 479 P ( 10 m) 1:20:17.17 / 678
480 1:10:20 118 Brad Manuilow M 41 Invitational / 480 Y ( 2 m) 1:12:19.72 / 373
481 1:10:24 603 Scott Schneider M 48 Invitational / 481 V ( 5 m) 1:15:23.59 / 499
482 1:10:27 474 P Russ Kiernan M 78 Invitational / 482 AAA ( 25 m) 1:35:26.46 / 1070
483 1:10:28 468 Chris Jones M 44 Invitational / 483 X ( 3 m) 1:13:27.22 / 425
484 1:10:28 156 Scott Morgan M 45 Invitational / 484 W ( 4 m) 1:14:27.24 / 466
485 1:10:29 654 Gordon Reid M 34 Invitational / 485 Z ( 1 m) 1:11:28.75 / 344
486 1:10:33 658 Anna Weisel F 15 Invitational / 486 P ( 10 m) 1:20:32.82 / 686
487 1:10:35 144 Bill Talmage M 71 Invitational / 487 B ( 22 m) 1:32:34.38 / 996
488 1:10:38 692 Kai Bergheer M 61 Invitational / 488 L ( 13 m) 1:23:37.50 / 793
489 1:10:39 420 Steven Shapiro M 52 Invitational / 489 T ( 7 m) 1:17:38.75 / 580
490 1:10:54 527 Bob Bunnell M 65 Invitational / 490 H ( 16 m) 1:26:53.24 / 882
491 1:11:00 230 Marc Murphy M 63 Invitational / 491 J ( 15 m) 1:25:59.86 / 859
492 1:11:07 293 Belinda Wood F 47 Invitational / 492 M ( 12 m) 1:23:06.47 / 783
493 1:11:10 303 Jovanni Stefani M 19 Invitational / 493 SCR ( 0 m) 1:11:09.75 / 334
494 1:11:11 444 Vinny Fausone M 24 Invitational / 494 SCR ( 0 m) 1:11:10.88 / 336
495 1:11:13 333 Tim Aregger M 61 Invitational / 495 L ( 13 m) 1:24:12.95 / 808
496 1:11:16 550 Robert Epstein M 54 Invitational / 496 R ( 8 m) 1:19:15.59 / 640
497 1:11:17 199 Gregory Murphy M 49 Invitational / 497 V ( 5 m) 1:16:16.35 / 534
498 1:11:19 519 Joseph Brody M 35 Invitational / 498 Z ( 1 m) 1:12:18.29 / 371
499 1:11:23 161 Spencer Smead M 17 Invitational / 499 Y ( 2 m) 1:13:22.18 / 421
500 1:11:35 704 Hunter Breeze M 17 Invitational / 500 Y ( 2 m) 1:13:34.75 / 431
501 1:11:36 456 Hazel Wood F 65 Invitational / 501 AA ( 24 m) 1:35:35.34 / 1073
502 1:11:37 488 Jack Stiefel M 44 Invitational / 502 X ( 3 m) 1:14:36.65 / 471
503 1:11:43 678 Anthony Ducomb M 66 Invitational / 503 G ( 17 m) 1:28:42.23 / 927
504 1:11:46 248 John Fernandes M 51 Invitational / 504 U ( 6 m) 1:17:45.55 / 586
505 1:11:51 676 Hal Offen M 66 Invitational / 505 G ( 17 m) 1:28:50.36 / 931
506 1:12:00 495 Blair Ford M 45 Invitational / 506 W ( 4 m) 1:15:59.71 / 522
507 1:12:02 476 Curtis Press M 49 Invitational / 507 V ( 5 m) 1:17:01.47 / 556
508 1:12:03 696 Russell Morgan M 56 Invitational / 508 Q ( 9 m) 1:21:02.16 / 710
509 1:12:13 431 Ethan Schatz M 54 Invitational / 509 R ( 8 m) 1:20:12.31 / 672
510 1:12:19 465 Jacob Gibson M 34 Invitational / 510 Z ( 1 m) 1:13:18.81 / 415
511 1:12:22 454 Scott Dazey M 53 Invitational / 511 T ( 7 m) 1:19:21.74 / 643
512 1:12:28 453 Sarah Nesbitt F 49 Invitational / 512 L ( 13 m) 1:25:27.11 / 840
513 1:12:29 159 Katy Miller F 40 Invitational / 513 Q ( 9 m) 1:21:28.83 / 726
514 1:12:33 690 Nicholas Goulding M 19 Invitational / 514 SCR ( 0 m) 1:12:32.72 / 383
515 1:12:35 469 Theron Hawley M 24 Invitational / 515 SCR ( 0 m) 1:12:34.48 / 385
516 1:12:36 498 Soheil Shayegh M 35 Invitational / 516 Z ( 1 m) 1:13:35.69 / 433
517 1:12:36 553 Will Fratt M 53 Invitational / 517 T ( 7 m) 1:19:35.75 / 650
518 1:12:37 500 Joe Minutoli M 44 Invitational / 518 X ( 3 m) 1:15:36.82 / 505
519 1:12:38 516 George Barry M 60 Invitational / 519 M ( 12 m) 1:24:37.15 / 818
520 1:12:39 449 Robert Knox M 70 Invitational / 520 C ( 21 m) 1:33:38.04 / 1021
521 1:12:39 167 Diane Prater F 53 Invitational / 521 J ( 15 m) 1:27:38.59 / 903
522 1:12:42 117 Samantha Sternfels F 13 Invitational / 522 N ( 11 m) 1:23:41.45 / 796
523 1:12:43 567 Graham Ross M 12 Invitational / 523 T ( 7 m) 1:19:42.47 / 653
524 1:12:45 563 John MacIntyre III M 39 Invitational / 524 Y ( 2 m) 1:14:44.17 / 475
525 1:12:52 421 Sam Sherry M 31 Invitational / 525 Z ( 1 m) 1:13:51.31 / 440
526 1:12:54 151 Rick Hogue M 64 Invitational / 526 J ( 15 m) 1:27:53.08 / 907
527 1:12:55 670 Michael Potter M 52 Invitational / 527 T ( 7 m) 1:19:54.09 / 661
528 1:13:01 110 A John Gambs M 70 Invitational / 528 C ( 21 m) 1:34:00.64 / 1030
529 1:13:02 130 Hailey Weisel F 15 Invitational / 529 P ( 10 m) 1:23:01.20 / 780
530 1:13:03 493 Steve Miller M 49 Invitational / 530 V ( 5 m) 1:18:02.63 / 598
531 1:13:08 482 Jerry Colletto M 75 Invitational / 531 AAA ( 25 m) 1:38:07.21 / 1121
532 1:13:27 398 Olivia Phillips F 17 Invitational / 532 Q ( 9 m) 1:22:26.14 / 758
533 1:13:35 632 John Hukari M 52 Invitational / 533 T ( 7 m) 1:20:34.04 / 688
534 1:13:41 675 Brie Cadman F 39 Invitational / 534 R ( 8 m) 1:21:40.36 / 732
535 1:13:43 511 Tess Dennison F 21 Invitational / 535 R ( 8 m) 1:21:42.88 / 736
536 1:13:55 570 Erika Kikuchi F 37 Invitational / 536 R ( 8 m) 1:21:54.51 / 744
537 1:14:08 479 Jakob Kirschenbaum M 39 Invitational / 537 Y ( 2 m) 1:16:07.51 / 530
538 1:14:10 265 John Hebda M 35 Invitational / 538 Z ( 1 m) 1:15:09.10 / 490
539 1:14:20 463 Jon Schleuning M 49 Invitational / 539 V ( 5 m) 1:19:19.01 / 642
540 1:14:35 585 Charlie O'Brien M 19 Invitational / 540 SCR ( 0 m) 1:14:34.48 / 470
541 1:14:37 651 Laurie Boscoe F 51 Invitational / 541 L ( 13 m) 1:27:36.69 / 902
542 1:14:44 346 Ron Svinth M 56 Invitational / 542 Q ( 9 m) 1:23:43.91 / 798
543 1:14:49 388 Timo Allison M 49 Invitational / 543 V ( 5 m) 1:19:48.74 / 658
544 1:14:58 489 Ford Nickels M 27 Invitational / 544 SCR ( 0 m) 1:14:57.35 / 481
545 1:15:00 171 William Gilmore M 55 Invitational / 545 R ( 8 m) 1:22:59.69 / 778
546 1:15:02 113 Bill Dodson M 81 Invitational / 546 AAA ( 25 m) 1:40:01.76 / 1150
547 1:15:18 417 John Ahearn M 49 Invitational / 547 V ( 5 m) 1:20:17.72 / 679
548 1:15:21 668 Jill Nickels F 58 Invitational / 548 F ( 18 m) 1:33:20.49 / 1019
549 1:15:33 140 Bob Cowdrey M 71 Invitational / 549 B ( 22 m) 1:37:32.79 / 1110
550 1:15:45 138 Phil Penna M 67 Invitational / 550 F ( 18 m) 1:33:44.40 / 1024
551 1:15:54 496 Mark Lenz M 57 Invitational / 551 P ( 10 m) 1:25:53.10 / 855
552 1:16:01 667 Liam Vlaming M 20 Invitational / 552 SCR ( 0 m) 1:16:00.72 / 523
553 1:16:08 559 Joe Ramos M 55 Invitational / 553 R ( 8 m) 1:24:07.38 / 806
554 1:16:10 344 Barry Coopersmith M 64 Invitational / 554 J ( 15 m) 1:31:09.14 / 977
555 1:16:20 640 Ronald Goss M 51 Invitational / 555 U ( 6 m) 1:22:19.64 / 754
556 1:16:21 272 Chris Reiff M 55 Invitational / 556 R ( 8 m) 1:24:20.03 / 811
557 1:16:32 432 Lulu Barron F 14 Invitational / 557 N ( 11 m) 1:27:31.36 / 900
558 1:16:45 571 Charles Savage M 68 Invitational / 558 E ( 19 m) 1:35:44.84 / 1078
559 1:16:54 437 Meghan Tanel F 18 Invitational / 559 Q ( 9 m) 1:25:53.05 / 854
560 1:17:09 457 Michael Sweeney M 61 Invitational / 560 L ( 13 m) 1:30:08.20 / 954
561 1:17:19 402 Michael Adams M 73 Invitational / 561 AA ( 24 m) 1:41:18.96 / 1167
562 1:17:26 659 Marie Hoopes F 18 Invitational / 562 Q ( 9 m) 1:26:25.25 / 867
563 1:17:29 169 Stephen Humphreys M 57 Invitational / 563 P ( 10 m) 1:27:28.06 / 898
564 1:17:32 683 Kate Miekley F 17 Invitational / 564 Q ( 9 m) 1:26:31.97 / 870
565 1:17:34 630 Tristen Sherley F 16 Invitational / 565 Q ( 9 m) 1:26:33.71 / 872
566 1:17:46 458 Sayles Day F 19 Invitational / 566 R ( 8 m) 1:25:45.59 / 851
567 1:17:47 629 Mark Fitzgerald M 29 Invitational / 567 SCR ( 0 m) 1:17:46.01 / 587
568 1:17:50 710 Francis Roche M 55 Invitational / 568 R ( 8 m) 1:25:49.80 / 852
569 1:18:25 422 Kieran Geffert F 48 Invitational / 569 M ( 12 m) 1:30:24.35 / 966
570 1:18:37 225 Timothy Thacher M 30 Invitational / 570 SCR ( 0 m) 1:18:36.01 / 620
571 1:18:43 685 Christophe Raynaud M 47 Invitational / 571 W ( 4 m) 1:22:42.41 / 768
572 1:18:45 568 Natale Cardamone M 53 Invitational / 572 T ( 7 m) 1:25:44.93 / 850
573 1:19:25 650 Brock Albee M 18 Invitational / 573 Z ( 1 m) 1:20:24.14 / 682
574 1:19:33 522 Russell Miller M 56 Invitational / 574 Q ( 9 m) 1:28:32.52 / 925
575 1:19:38 433 Malcolm Fearon M 53 Invitational / 575 T ( 7 m) 1:26:37.44 / 875
576 1:19:49 702 Peter Schumacher M 55 Invitational / 576 R ( 8 m) 1:27:48.28 / 906
577 1:19:52 378 Derek Moore M 45 Invitational / 577 W ( 4 m) 1:23:51.76 / 800
578 1:19:57 700 Ashley Hauke F 22 Invitational / 578 R ( 8 m) 1:27:56.97 / 909
579 1:20:17 521 Janet Furman F 69 Invitational / 579 AAA ( 25 m) 1:45:16.38 / 1222
580 1:20:19 573 Gabriel Carmel M 18 Invitational / 580 Z ( 1 m) 1:21:18.72 / 719
581 1:20:20 1347 * Corey Baxter M 33 Runner / 1 Z ( 1 m) 0:54:19.10 / 15
582 1:20:42 666 Gina Hartquist F 46 Invitational / 581 M ( 12 m) 1:32:41.93 / 1001
583 1:20:55 440 Irene Herman F 66 Invitational / 582 AAA ( 25 m) 1:45:54.63 / 1228
584 1:21:09 107 Gina Seaborg F 59 Invitational / 583 E ( 19 m) 1:40:08.62 / 1152
585 1:21:35 1752 * Clay Bullwinkel M 59 Runner / 2 N ( 11 m) 1:05:34.85 / 142
586 1:21:45 687 Kim Cooke F 43 Invitational / 584 P ( 10 m) 1:31:44.55 / 985
587 1:22:01 470 Steve Stephens M 72 Invitational / 585 A ( 23 m) 1:45:00.16 / 1219
588 1:22:07 136 Aki Yoshikawa M 43 Invitational / 586 X ( 3 m) 1:25:07.00 / 833
589 1:22:11 408 Ron Church M 58 Invitational / 587 N ( 11 m) 1:33:10.60 / 1016
590 1:22:18 1560 * Bruce Davie M 52 Runner / 3 T ( 7 m) 1:02:17.05 / 84
591 1:22:44 416 Ken Frankel M 56 Invitational / 588 Q ( 9 m) 1:31:43.24 / 984
592 1:22:54 1921 * Drew Markovich M 10 Runner / 4 N ( 11 m) 1:06:53.99 / 175
593 1:23:03 1376 * Craig Robinson M 37 Runner / 5 Z ( 1 m) 0:57:02.75 / 31
594 1:23:07 1610 * Zach Schade M 48 Runner / 6 V ( 5 m) 1:01:06.11 / 69
595 1:23:32 1349 * Wade Davis M 25 Runner / 7 SCR ( 0 m) 0:56:31.47 / 29
596 1:23:38 115 Joann Helmus F 58 Invitational / 589 F ( 18 m) 1:41:37.01 / 1174
597 1:23:46 674 Julia (Julie) Garrett F 49 Invitational / 590 L ( 13 m) 1:36:45.93 / 1091
598 1:23:53 300 Tori Buckley F 18 Invitational / 591 Q ( 9 m) 1:32:52.90 / 1005
599 1:24:06 564 James O'Connor M 37 Invitational / 592 Z ( 1 m) 1:25:05.75 / 832
600 1:24:14 633 Dimitris Sklaropoulos M 71 Invitational / 593 B ( 22 m) 1:46:13.07 / 1229
601 1:24:17 1705 * Andrew Sternfels M 9 Runner / 8 L ( 13 m) 1:10:16.39 / 298
602 1:24:21 455 David Rosenfeld M 64 Invitational / 594 J ( 15 m) 1:39:20.19 / 1144
603 1:24:21 158 Duncan Walsh M 16 Invitational / 595 X ( 3 m) 1:27:20.93 / 894
604 1:24:27 1844 * Spenser Talkington M 17 Runner / 9 Y ( 2 m) 0:59:26.76 / 50
605 1:24:31 1797 * Lila Crowley F 10 Runner / 10 H ( 16 m) 1:13:30.33 / 427
606 1:25:06 274 Donald Loarie M 69 Invitational / 596 D ( 20 m) 1:45:05.78 / 1220
607 1:25:16 1010 * Dylan MacDonald M 50 Runner / 11 U ( 6 m) 1:04:15.30 / 116
608 1:25:22 636 Randy Hauke M 56 Invitational / 597 Q ( 9 m) 1:34:21.99 / 1041
609 1:25:24 1293 * Andrew Willis M 28 Runner / 12 SCR ( 0 m) 0:58:23.73 / 43
610 1:25:42 459 Jeffrey Alpert M 53 Invitational / 598 T ( 7 m) 1:32:41.40 / 1000
611 1:25:46 1800 * Seth Wolford M 7 Runner / 13 C ( 21 m) 1:19:45.81 / 655
612 1:25:49 1648 * Tom Hale M 63 Runner / 14 J ( 15 m) 1:13:48.13 / 438
613 1:26:04 1896 * Chloe Glare-Conti F 35 Runner / 15 R ( 8 m) 1:07:03.09 / 179
614 1:26:12 1699 * Nicholas Salonites M 14 Runner / 16 V ( 5 m) 1:04:11.57 / 115
615 1:26:14 1378 * Andrew Tibbits M 31 Runner / 17 Z ( 1 m) 1:00:13.91 / 57
616 1:26:21 1491 * Elena Shemyakina F 57 Runner / 18 G ( 17 m) 1:16:20.08 / 535
617 1:26:31 1399 * Rick Simonson M 57 Runner / 19 P ( 10 m) 1:09:30.08 / 265
618 1:26:36 1775 * Scott Dunlap M 47 Runner / 20 W ( 4 m) 1:03:35.63 / 107
619 1:26:37 1238 * Amy Macauley F 45 Runner / 21 M ( 12 m) 1:11:36.14 / 351
620 1:26:38 703 Julie Galbraith F 37 Invitational / 599 R ( 8 m) 1:34:37.06 / 1048
621 1:26:54 1160 * Ezra Becker M 30 Runner / 22 SCR ( 0 m) 0:59:53.89 / 54
622 1:26:58 1833 * Gregg Adam M 45 Runner / 23 W ( 4 m) 1:03:57.87 / 111
623 1:27:11 1063 * Jon Schroeder M 28 Runner / 24 SCR ( 0 m) 1:00:10.54 / 56
624 1:27:18 1482 * Jacob Sandry M 24 Runner / 25 SCR ( 0 m) 1:00:17.79 / 60
625 1:27:19 1486 * Crispin Flowerday M 37 Runner / 26 Z ( 1 m) 1:01:18.20 / 71
626 1:27:29 1667 * Brett Roddis M 38 Runner / 27 Y ( 2 m) 1:02:28.76 / 89
627 1:27:30 1668 * Benjamin Chaffee M 36 Runner / 28 Z ( 1 m) 1:01:29.35 / 74
628 1:27:37 551 Alan Sikora M 66 Invitational / 600 G ( 17 m) 1:44:36.23 / 1211
629 1:28:10 1269 * Jonathan Rockwood M 35 Runner / 29 Z ( 1 m) 1:02:09.56 / 82
630 1:28:19 1493 * Alexander Shemyakin M 56 Runner / 30 Q ( 9 m) 1:10:18.28 / 303
631 1:28:35 1462 * Paul Alsdorf M 39 Runner / 31 Y ( 2 m) 1:03:34.05 / 106
632 1:28:36 1369 * Hart Phillips M 25 Runner / 32 SCR ( 0 m) 1:01:35.53 / 76
633 1:28:50 1005 * Isabel Diaz F 31 Runner / 33 R ( 8 m) 1:09:49.58 / 275
634 1:28:56 1718 * Yasha Zink F 12 Runner / 34 M ( 12 m) 1:13:55.58 / 443
635 1:29:17 1637 * Dan Weissman M 36 Runner / 35 Z ( 1 m) 1:03:16.66 / 101
636 1:29:21 1732 * Olivia Palmer F 14 Runner / 36 N ( 11 m) 1:13:20.33 / 419
637 1:29:31 1550 * Taylor Fortnam F 19 Runner / 37 R ( 8 m) 1:10:30.51 / 310
638 1:29:40 1843 * Luther Fong M 14 Runner / 38 V ( 5 m) 1:07:39.81 / 195
639 1:29:46 1060 * Jessica Tempero F 11 Runner / 39 K ( 14 m) 1:16:45.85 / 548
640 1:29:53 1913 * Aidan Coats-Ballaseux M 14 Runner / 40 V ( 5 m) 1:07:52.08 / 208
641 1:29:58 1018 * John Van Hoff M 30 Runner / 41 SCR ( 0 m) 1:02:57.89 / 95
642 1:30:00 1054 * Robert Edgcomb M 63 Runner / 42 J ( 15 m) 1:17:59.92 / 595
643 1:30:08 1701 * Colin Johnson M 50 Runner / 43 U ( 6 m) 1:09:07.11 / 251
644 1:30:12 1897 * Alison Hadden F 36 Runner / 44 R ( 8 m) 1:11:11.54 / 337
645 1:30:16 1515 * Dustin Decker M 17 Runner / 45 Y ( 2 m) 1:05:15.55 / 137
646 1:30:32 1748 * Grace Dailey F 16 Runner / 46 Q ( 9 m) 1:12:31.32 / 381
647 1:30:34 1777 * Lindsay Allison F 20 Runner / 47 R ( 8 m) 1:11:33.48 / 348
648 1:30:35 1827 * Hal Carlson M 63 Runner / 48 J ( 15 m) 1:18:34.08 / 618
649 1:30:38 1121 * Ashely Cashel F 36 Runner / 49 R ( 8 m) 1:11:37.94 / 353
650 1:30:39 1598 * Scott McCue M 41 Runner / 50 Y ( 2 m) 1:05:38.60 / 144
651 1:30:41 1614 * Rachel MacPherson F 45 Runner / 51 M ( 12 m) 1:15:40.13 / 508
652 1:30:43 1671 * Jack Bijur M 11 Runner / 52 Q ( 9 m) 1:12:42.38 / 392
653 1:30:47 1261 * Miles Gensler M 11 Runner / 53 Q ( 9 m) 1:12:46.57 / 394
654 1:30:47 1178 * Tim Hyer M 33 Runner / 54 Z ( 1 m) 1:04:46.62 / 123
655 1:30:50 1733 * David Shlachter M 35 Runner / 55 Z ( 1 m) 1:04:49.90 / 124
656 1:30:52 1508 * Richard Lee M 48 Runner / 56 V ( 5 m) 1:08:51.54 / 236
657 1:30:53 1149 * Sean Boren M 48 Runner / 57 V ( 5 m) 1:08:52.09 / 237
658 1:30:53 1175 * Trevor Islam M 11 Runner / 58 Q ( 9 m) 1:12:52.18 / 396
659 1:31:10 1826 * Bridget Carlson F 55 Runner / 59 H ( 16 m) 1:20:09.30 / 669
660 1:31:13 708 Aron Khanna M 15 Invitational / 601 W ( 4 m) 1:35:12.09 / 1064
661 1:31:14 1127 * Judi Shaffer F 56 Runner / 60 G ( 17 m) 1:21:13.38 / 716
662 1:31:16 505 Stephanie Tomasky F 45 Invitational / 602 M ( 12 m) 1:43:15.56 / 1196
663 1:31:19 1124 * Joseph Karp M 51 Runner / 61 U ( 6 m) 1:10:18.93 / 305
664 1:31:21 1812 * Jeff Kirchner M 56 Runner / 62 Q ( 9 m) 1:13:20.22 / 418
665 1:31:30 105 Eve Pell F 79 Invitational / 603 AAA ( 25 m) 1:56:30.00 / 1304
666 1:31:43 707 Agathe Papillaud F 15 Invitational / 604 P ( 10 m) 1:41:42.52 / 1176
667 1:32:00 116 Ronnie Goodman M 55 Invitational / 605 R ( 8 m) 1:39:59.32 / 1149
668 1:32:00 1645 * Jason Cooke M 44 Runner / 63 X ( 3 m) 1:07:59.49 / 217
669 1:32:05 1502 * Tyson Schnasse M 11 Runner / 64 Q ( 9 m) 1:14:04.13 / 450
670 1:32:06 1594 * Craig Rubens M 32 Runner / 65 Z ( 1 m) 1:06:05.29 / 152
671 1:32:10 1734 * Brittany Glidden F 41 Runner / 66 P ( 10 m) 1:15:09.77 / 491
672 1:32:14 1315 * Josh Sternberg M 37 Runner / 67 Z ( 1 m) 1:06:13.04 / 158
673 1:32:17 1878 * Pep Boekhoff M 11 Runner / 68 Q ( 9 m) 1:14:16.91 / 460
674 1:32:28 1814 * Alex Hamza - Goodacre M 11 Runner / 69 Q ( 9 m) 1:14:27.02 / 465
675 1:32:30 1739 * William Hawthorne M 45 Runner / 70 W ( 4 m) 1:09:29.39 / 262
676 1:32:31 1114 * Martina Konietzny F 57 Runner / 71 G ( 17 m) 1:22:30.09 / 760
677 1:32:31 1053 * Olivia Skiles F 9 Runner / 72 D ( 20 m) 1:25:30.78 / 843
678 1:32:32 1480 * Rebecca Wheeler F 26 Runner / 73 R ( 8 m) 1:13:31.14 / 429
679 1:32:35 1260 * Dierk Herbermann M 46 Runner / 74 W ( 4 m) 1:09:34.16 / 268
680 1:32:40 1407 * Robert Sukinnicki M 48 Runner / 75 V ( 5 m) 1:10:39.22 / 316
681 1:32:51 1463 * Julie McGee F 34 Runner / 76 R ( 8 m) 1:13:50.57 / 439
682 1:32:58 1019 * Jeffrey Wainstein M 56 Runner / 77 Q ( 9 m) 1:14:57.87 / 483
683 1:33:03 1656 * Lorna Brandt F 20 Runner / 78 R ( 8 m) 1:14:02.30 / 448
684 1:33:13 1687 * Susan Ferdinandi F 57 Runner / 79 G ( 17 m) 1:23:12.61 / 787
685 1:33:19 1523 * Nicholas Jocelyn M 36 Runner / 80 Z ( 1 m) 1:07:18.45 / 183
686 1:33:25 706 Giulia Leal F 14 Invitational / 606 N ( 11 m) 1:44:24.14 / 1209
687 1:33:32 1257 * Jordan Sullivan F 38 Runner / 81 R ( 8 m) 1:14:31.36 / 468
688 1:33:37 1291 * Michael Coren M 36 Runner / 82 Z ( 1 m) 1:07:36.79 / 192
689 1:33:43 1147 * Cameron Momsen M 8 Runner / 83 H ( 16 m) 1:22:42.94 / 770
690 1:34:01 1348 * Jonina Cross F 32 Runner / 84 R ( 8 m) 1:15:00.29 / 484
691 1:34:05 1799 * Isaac Wolford M 11 Runner / 85 Q ( 9 m) 1:16:04.59 / 528
692 1:34:10 1767 * Dan Peterson M 53 Runner / 86 T ( 7 m) 1:14:09.66 / 454
693 1:34:15 1476 * Paul Fitzsimmons M 51 Runner / 87 U ( 6 m) 1:13:14.36 / 411
694 1:34:19 1652 * Charlie Montgomery M 53 Runner / 88 T ( 7 m) 1:14:18.68 / 463
695 1:34:22 1145 * Sean Murphy M 41 Runner / 89 Y ( 2 m) 1:09:21.32 / 258
696 1:34:23 1373 * Spencer Peterson M 26 Runner / 90 SCR ( 0 m) 1:07:22.12 / 184
697 1:34:23 1522 * Francois Grenier M 34 Runner / 91 Z ( 1 m) 1:08:22.79 / 229
698 1:34:36 1456 * Seamus Goulden M 13 Runner / 92 U ( 6 m) 1:13:35.65 / 432
699 1:34:39 1485 * Andrew Vogt M 26 Runner / 93 SCR ( 0 m) 1:07:38.86 / 194
700 1:34:41 1886 * Madeline O'Keefe F 12 Runner / 94 M ( 12 m) 1:19:40.35 / 652
701 1:34:41 1813 * Robert Sternfels M 11 Runner / 95 Q ( 9 m) 1:16:40.90 / 545
702 1:34:51 635 Andrew Hauke M 28 Invitational / 607 SCR ( 0 m) 1:34:50.57 / 1058
703 1:34:57 1561 * Louis Arquie M 61 Runner / 96 L ( 13 m) 1:20:56.69 / 706
704 1:35:01 1817 * Alasdair Young M 33 Runner / 97 Z ( 1 m) 1:09:00.14 / 242
705 1:35:03 1174 * Slim Islam M 47 Runner / 98 W ( 4 m) 1:12:02.20 / 362
706 1:35:04 546 Hansi Rigney F 74 Invitational / 608 AAA ( 25 m) 2:00:03.34 / 1330
707 1:35:13 1281 * Christopher Zak M 48 Runner / 99 V ( 5 m) 1:13:12.11 / 406
708 1:35:22 419 Wolfgang Zech M 74 Invitational / 609 AAA ( 25 m) 2:00:21.53 / 1333
709 1:35:28 1757 * Chase Leffers M 15 Runner / 100 W ( 4 m) 1:12:27.09 / 379
710 1:35:37 1139 * Katherine Austin F 29 Runner / 101 R ( 8 m) 1:16:36.21 / 541
711 1:35:37 1819 * Wynne Obrien Persons F 58 Runner / 102 F ( 18 m) 1:26:36.31 / 874
712 1:35:42 1367 * Edward Sweet M 55 Runner / 103 R ( 8 m) 1:16:41.93 / 546
713 1:35:43 1275 * Patrick Bennett M 53 Runner / 104 T ( 7 m) 1:15:42.88 / 511
714 1:35:47 1027 * Simon Kirby M 52 Runner / 105 T ( 7 m) 1:15:46.04 / 514
715 1:35:50 1247 * Curtis Robinson M 51 Runner / 106 U ( 6 m) 1:14:49.34 / 476
716 1:35:52 1712 * Joshua Rafner M 60 Runner / 107 M ( 12 m) 1:20:51.33 / 699
717 1:35:53 1697 * Robin Kutner F 24 Runner / 108 R ( 8 m) 1:16:52.41 / 551
718 1:35:54 1366 * Tom Brown M 45 Runner / 109 W ( 4 m) 1:12:53.02 / 397
719 1:35:55 1675 * Ian Pund M 40 Runner / 110 Y ( 2 m) 1:10:54.19 / 326
720 1:35:55 1716 * Mohamad Mamoon M 12 Runner / 111 T ( 7 m) 1:15:54.90 / 519
721 1:35:57 1408 * Aidan Ashe M 12 Runner / 112 T ( 7 m) 1:15:56.39 / 520
722 1:36:02 1489 * Caroline Koch F 47 Runner / 113 M ( 12 m) 1:21:01.51 / 709
723 1:36:03 1808 * Robert Courtright M 65 Runner / 114 H ( 16 m) 1:25:02.28 / 830
724 1:36:04 1295 * James Dyett M 32 Runner / 115 Z ( 1 m) 1:10:03.05 / 287
725 1:36:09 1759 * Julia Mace F 19 Runner / 116 R ( 8 m) 1:17:08.39 / 561
726 1:36:11 1888 * Violetta Della Valle F 14 Runner / 117 N ( 11 m) 1:20:10.86 / 671
727 1:36:24 1736 * Doug Griffin M 45 Runner / 118 W ( 4 m) 1:13:24.00 / 422
728 1:36:31 572 Don Timmer M 67 Invitational / 610 F ( 18 m) 1:54:30.57 / 1286
729 1:36:36 1233 * Curtis Robinson M 12 Runner / 119 T ( 7 m) 1:16:35.07 / 539
730 1:36:36 1362 * Karen Hatley F 53 Runner / 120 J ( 15 m) 1:24:35.69 / 816
731 1:36:44 1546 * Angela Rafner F 53 Runner / 121 J ( 15 m) 1:24:43.27 / 822
732 1:36:44 705 Jeffrey Goulding M 57 Invitational / 611 P ( 10 m) 1:46:43.62 / 1231
733 1:36:47 1609 * Wendy Kirby F 47 Runner / 122 M ( 12 m) 1:21:46.17 / 737
734 1:36:50 1398 * Matthew Barkovich M 28 Runner / 123 SCR ( 0 m) 1:09:49.49 / 274
735 1:37:01 1520 * Riley McDonald M 24 Runner / 124 SCR ( 0 m) 1:10:00.90 / 284
736 1:37:04 1361 * David Jack M 38 Runner / 125 Y ( 2 m) 1:12:03.16 / 363
737 1:37:05 1850 * Steven Manning M 43 Runner / 126 X ( 3 m) 1:13:04.48 / 403
738 1:37:06 1577 * Tad Buchanan M 48 Runner / 127 V ( 5 m) 1:15:05.74 / 487
739 1:37:07 1835 * Felix Adam M 9 Runner / 128 L ( 13 m) 1:23:06.80 / 784
740 1:37:08 1771 * Jonathan Tillman M 37 Runner / 129 Z ( 1 m) 1:11:07.37 / 332
741 1:37:13 1690 * Matt Dale M 44 Runner / 130 X ( 3 m) 1:13:12.57 / 407
742 1:37:16 1643 * Lisa Watson F 41 Runner / 131 P ( 10 m) 1:20:15.53 / 676
743 1:37:18 1259 * Zofia (Zoe) Herbermann F 16 Runner / 132 Q ( 9 m) 1:19:17.20 / 641
744 1:37:20 1842 * Christian Fong M 39 Runner / 133 Y ( 2 m) 1:12:19.62 / 372
745 1:37:21 1036 * Gary Rudman M 49 Runner / 134 V ( 5 m) 1:15:20.37 / 495
746 1:37:23 1801 * Blake Thomas M 16 Runner / 135 X ( 3 m) 1:13:22.07 / 420
747 1:37:23 1573 * Andrew Kallet M 60 Runner / 136 M ( 12 m) 1:22:22.26 / 756
748 1:37:27 1509 * Nick Ritchie M 35 Runner / 137 Z ( 1 m) 1:11:26.97 / 342
749 1:37:31 1674 * Abel Eisentraut M 46 Runner / 138 W ( 4 m) 1:14:30.21 / 467
750 1:37:31 1258 * Lara Herbermann F 15 Runner / 139 P ( 10 m) 1:20:30.48 / 684
751 1:37:32 1685 Bridget Went F 20 Runner / 140 R ( 8 m) 1:18:31.04 / 614
752 1:37:35 1402 Gabriel Godfien M 29 Runner / 141 SCR ( 0 m) 1:10:34.22 / 313
753 1:37:36 1666 George Choulos M 58 Runner / 142 N ( 11 m) 1:21:35.01 / 729
754 1:37:50 1820 Sarah Santo Domingo F 36 Runner / 143 R ( 8 m) 1:18:49.39 / 629
755 1:37:52 1495 Samir Shah M 42 Runner / 144 X ( 3 m) 1:13:51.71 / 441
756 1:37:55 1597 John Chesley M 60 Runner / 145 M ( 12 m) 1:22:54.42 / 774
757 1:37:57 1790 Mason Marks M 14 Runner / 146 V ( 5 m) 1:15:56.85 / 521
758 1:37:59 1394 Susan Bonds F 54 Runner / 147 J ( 15 m) 1:25:58.61 / 857
759 1:38:06 1130 Dario Valeriano M 45 Runner / 148 W ( 4 m) 1:15:05.05 / 486
760 1:38:06 1219 Scott Halsted M 56 Runner / 149 Q ( 9 m) 1:20:05.80 / 668
761 1:38:07 1875 Duncan Drechsel M 51 Runner / 150 U ( 6 m) 1:17:06.01 / 560
762 1:38:11 1344 Michael Nuesslein M 28 Runner / 151 SCR ( 0 m) 1:11:10.77 / 335
763 1:38:12 1090 Mackenzie Nichels F 25 Runner / 152 R ( 8 m) 1:19:11.81 / 634
764 1:38:16 1600 Mike Lynch M 52 Runner / 153 T ( 7 m) 1:18:15.30 / 605
765 1:38:20 1404 Scott Abramson M 26 Runner / 154 SCR ( 0 m) 1:11:19.45 / 341
766 1:38:23 1122 Bradford Tudor M 10 Runner / 155 N ( 11 m) 1:22:22.12 / 755
767 1:38:24 1738 Michael Weintz M 45 Runner / 156 W ( 4 m) 1:15:23.31 / 497
768 1:38:25 1700 Jamie Pasquale F 35 Runner / 157 R ( 8 m) 1:19:24.26 / 646
769 1:38:26 1141 Andrew Cohen M 39 Runner / 158 Y ( 2 m) 1:13:25.58 / 424
770 1:38:27 1538 Catrine Machi F 32 Runner / 159 R ( 8 m) 1:19:26.07 / 647
771 1:38:30 1048 Ashton Stranton M 12 Runner / 160 T ( 7 m) 1:18:29.41 / 612
772 1:38:32 1069 Jacob Moore M 12 Runner / 161 T ( 7 m) 1:18:31.71 / 615
773 1:38:32 1766 Emmet Kneafsey M 12 Runner / 162 T ( 7 m) 1:18:31.92 / 616
774 1:38:35 1016 Peter Malmquist M 23 Runner / 163 SCR ( 0 m) 1:11:34.41 / 350
775 1:38:41 1248 Christopher Adams M 12 Runner / 164 T ( 7 m) 1:18:40.06 / 623
776 1:38:42 1567 Kevin "The Weazer" Barrett M 65 Runner / 165 H ( 16 m) 1:27:42.00 / 904
777 1:38:47 1903 Kyra Sikora F 23 Runner / 166 R ( 8 m) 1:19:46.81 / 657
778 1:38:48 1107 Aidan Linscott M 17 Runner / 167 Y ( 2 m) 1:13:47.12 / 437
779 1:38:52 1689 Kris Niyogi M 50 Runner / 168 U ( 6 m) 1:17:51.69 / 592
780 1:38:58 1882 William Rzutkiewicz M 9 Runner / 169 L ( 13 m) 1:24:57.16 / 826
781 1:39:00 1467 Sarah Jennison F 27 Runner / 170 R ( 8 m) 1:19:59.60 / 664
782 1:39:01 1566 Joel Gott M 45 Runner / 171 W ( 4 m) 1:16:00.82 / 524
783 1:39:02 1133 Phillip Graf M 37 Runner / 172 Z ( 1 m) 1:13:01.06 / 400
784 1:39:02 1004 David Phillips M 40 Runner / 173 Y ( 2 m) 1:14:01.68 / 446
785 1:39:04 1499 Matteo Nagle M 10 Runner / 174 N ( 11 m) 1:23:03.51 / 781
786 1:39:06 1922 Ellie Ryersen F 13 Runner / 175 N ( 11 m) 1:23:05.81 / 782
787 1:39:08 1031 Darin Sadow M 41 Runner / 176 Y ( 2 m) 1:14:07.87 / 452
788 1:39:11 1556 Bruce Raabe M 50 Runner / 177 U ( 6 m) 1:18:10.37 / 602
789 1:39:13 1343 Genevieve Durham F 12 Runner / 178 M ( 12 m) 1:24:12.36 / 807
790 1:39:14 1052 Kevin Skiles M 42 Runner / 179 X ( 3 m) 1:15:13.70 / 492
791 1:39:16 1627 Alison Pinto F 42 Runner / 180 P ( 10 m) 1:22:15.16 / 753
792 1:39:18 1314 Mark Cutmore M 54 Runner / 181 R ( 8 m) 1:20:17.76 / 680
793 1:39:19 1596 Jeff Williams M 78 Runner / 182 AAA ( 25 m) 1:37:18.55 / 1103
794 1:39:21 1529 Kristian Clemens M 23 Runner / 183 SCR ( 0 m) 1:12:20.86 / 375
795 1:39:23 1406 Jason Pomerantz M 44 Runner / 184 X ( 3 m) 1:15:22.68 / 496
796 1:39:24 1568 Naresh Sikha M 43 Runner / 185 X ( 3 m) 1:15:23.42 / 498
797 1:39:29 1724 Jon Murchinson M 48 Runner / 186 V ( 5 m) 1:17:28.28 / 575
798 1:39:29 1030 Clark Weber M 46 Runner / 187 W ( 4 m) 1:16:28.86 / 538
799 1:39:38 1045 Robin Stranton M 14 Runner / 188 V ( 5 m) 1:17:37.53 / 578
800 1:39:40 1032 Max Boyd M 9 Runner / 189 L ( 13 m) 1:25:40.00 / 847
801 1:39:42 1309 Edmarc Hedrick M 26 Runner / 190 SCR ( 0 m) 1:12:41.16 / 390
802 1:39:42 1807 Ethan Rosegard M 13 Runner / 191 U ( 6 m) 1:18:41.94 / 625
803 1:39:43 1664 Myles O'Mahony M 31 Runner / 192 Z ( 1 m) 1:13:42.04 / 435
804 1:39:52 1082 Jack Ryan M 48 Runner / 193 V ( 5 m) 1:17:51.41 / 590
805 1:39:54 1446 Mitch Cohen M 47 Runner / 194 W ( 4 m) 1:16:53.56 / 552
806 1:39:55 1832 Olivier Lessard M 30 Runner / 195 SCR ( 0 m) 1:12:54.25 / 398
807 1:39:58 1252 Rachael Holman F 28 Runner / 196 R ( 8 m) 1:20:57.23 / 707
808 1:39:59 1085 Diana Daniel F 55 Runner / 197 H ( 16 m) 1:28:58.02 / 934
809 1:40:01 282 Elizabeth Oates F 45 Invitational / 612 M ( 12 m) 1:52:00.15 / 1269
810 1:40:01 1112 Michael Barry M 57 Runner / 198 P ( 10 m) 1:23:00.35 / 779
811 1:40:01 1531 Aaron Palajac M 31 Runner / 199 Z ( 1 m) 1:14:00.99 / 445
812 1:40:12 1911 Sheng Wu M 23 Runner / 200 SCR ( 0 m) 1:13:11.22 / 405
813 1:40:15 1211 Will Naughton M 23 Runner / 201 SCR ( 0 m) 1:13:14.56 / 412
814 1:40:18 1359 Tim Dumm M 35 Runner / 202 Z ( 1 m) 1:14:17.52 / 461
815 1:40:19 1519 Tom Oprendek M 58 Runner / 203 N ( 11 m) 1:24:18.32 / 809
816 1:40:20 1277 Alejandra Bennett F 26 Runner / 204 R ( 8 m) 1:21:19.20 / 720
817 1:40:28 1557 Derek Kaufman M 41 Runner / 205 Y ( 2 m) 1:15:27.29 / 500
818 1:40:36 1282 Alexandra Zak F 11 Runner / 206 K ( 14 m) 1:27:35.43 / 901
819 1:40:39 1562 James (Jim) Moriarty M 69 Runner / 207 D ( 20 m) 1:33:38.79 / 1022
820 1:40:42 1587 Paul Foxx M 49 Runner / 208 V ( 5 m) 1:18:41.59 / 624
821 1:40:44 1300 Luke Crossley M 26 Runner / 209 SCR ( 0 m) 1:13:43.03 / 436
822 1:40:56 1877 James Austin F 30 Runner / 210 R ( 8 m) 1:21:55.22 / 745
823 1:40:57 1113 Mike Moser M 73 Runner / 211 AA ( 24 m) 1:37:56.09 / 1118
824 1:41:02 1092 Doug Nickels M 61 Runner / 212 L ( 13 m) 1:27:01.14 / 886
825 1:41:02 1140 Kevin Ruger M 32 Runner / 213 Z ( 1 m) 1:15:01.86 / 485
826 1:41:04 1907 Anya Godfrey F 9 Runner / 214 D ( 20 m) 1:34:03.41 / 1032
827 1:41:07 1251 Sheldon Halsted F 24 Runner / 215 R ( 8 m) 1:22:06.24 / 748
828 1:41:08 1543 Sylvia Wikler Finger F 52 Runner / 216 K ( 14 m) 1:28:07.82 / 913
829 1:41:10 1119 Mark Cashel M 39 Runner / 217 Y ( 2 m) 1:16:09.96 / 532
830 1:41:11 1740 Samantha Hawthorne F 13 Runner / 218 N ( 11 m) 1:25:10.22 / 836
831 1:41:11 1711 John MacMahon M 52 Runner / 219 T ( 7 m) 1:21:10.53 / 715
832 1:41:13 1286 Toby Clark M 11 Runner / 220 Q ( 9 m) 1:23:12.99 / 788
833 1:41:18 1779 Noah Bovarnick M 13 Runner / 221 U ( 6 m) 1:20:17.01 / 677
834 1:41:27 1680 Robin Donehoe F 50 Runner / 222 L ( 13 m) 1:27:26.67 / 897
835 1:41:27 1255 Alex Kasman M 29 Runner / 223 SCR ( 0 m) 1:14:26.96 / 464
836 1:41:29 1905 Hugh Barron M 51 Runner / 224 U ( 6 m) 1:20:28.95 / 683
837 1:41:31 1207 Sarah Chao F 47 Runner / 225 M ( 12 m) 1:26:30.68 / 869
838 1:41:32 1670 Erin Proctor F 36 Runner / 226 R ( 8 m) 1:22:31.87 / 763
839 1:41:39 1326 Nathaniel Schohn M 10 Runner / 227 N ( 11 m) 1:25:38.53 / 846
840 1:41:39 1236 Frances Bendert F 45 Runner / 228 M ( 12 m) 1:26:38.80 / 876
841 1:41:42 1714 Linus Tornquist M 11 Runner / 229 Q ( 9 m) 1:23:41.54 / 797
842 1:41:42 1062 Tanya Steinhofer F 45 Runner / 230 M ( 12 m) 1:26:41.56 / 878
843 1:41:52 1026 Heidi Kirby F 53 Runner / 231 J ( 15 m) 1:29:51.74 / 949
844 1:41:53 1789 Meghan Marks F 43 Runner / 232 P ( 10 m) 1:24:52.17 / 824
845 1:41:53 1654 Kevin Finnegan M 24 Runner / 233 SCR ( 0 m) 1:14:52.42 / 478
846 1:41:54 1589 David Mullarkey M 49 Runner / 234 V ( 5 m) 1:19:53.12 / 660
847 1:42:03 1537 Justin Renaudin M 38 Runner / 235 Y ( 2 m) 1:17:02.51 / 557
848 1:42:04 1524 Phoebe Brown F 15 Runner / 236 P ( 10 m) 1:25:03.11 / 831
849 1:42:09 1684 Jochen Kum M 50 Runner / 237 U ( 6 m) 1:21:08.26 / 714
850 1:42:09 1487 Ren Chin M 43 Runner / 238 X ( 3 m) 1:18:08.58 / 599
851 1:42:09 1104 Henry Cashen III M 38 Runner / 239 Y ( 2 m) 1:17:08.64 / 562
852 1:42:13 1057 Nedret Vidinli M 48 Runner / 240 V ( 5 m) 1:20:12.37 / 673
853 1:42:23 1197 Lawrence Boeck, Jr. M 59 Runner / 241 N ( 11 m) 1:26:22.47 / 866
854 1:42:31 1039 Chris Travers M 11 Runner / 242 Q ( 9 m) 1:24:30.08 / 812
855 1:42:31 1924 Christopher Burgos M 22 Runner / 243 SCR ( 0 m) 1:15:30.54 / 501
856 1:42:31 1851 Tim Fewell M 39 Runner / 244 Y ( 2 m) 1:17:30.67 / 577
857 1:42:32 1831 Thomas Legrand M 27 Runner / 245 SCR ( 0 m) 1:15:31.24 / 502
858 1:42:33 1220 Alexander Black M 22 Runner / 246 SCR ( 0 m) 1:15:32.12 / 503
859 1:42:34 1899 Kristine Breese F 51 Runner / 247 L ( 13 m) 1:28:33.04 / 926
860 1:42:38 1345 Joshua Grab M 42 Runner / 248 X ( 3 m) 1:18:37.71 / 622
861 1:42:43 1125 Jane Fang F 50 Runner / 249 L ( 13 m) 1:28:42.67 / 928
862 1:42:51 1058 Paul Pasterz M 51 Runner / 250 U ( 6 m) 1:21:50.56 / 741
863 1:42:55 1571 Curt Sigfstead M 49 Runner / 251 V ( 5 m) 1:20:54.23 / 704
864 1:43:01 1253 Ted Tsoutis M 37 Runner / 252 Z ( 1 m) 1:17:00.72 / 555
865 1:43:02 1488 Jonathan Thorpe M 43 Runner / 253 X ( 3 m) 1:19:01.49 / 631
866 1:43:04 1678 Kirsten Whetstone F 13 Runner / 254 N ( 11 m) 1:27:03.43 / 888
867 1:43:05 1629 Kathleen Bettman F 60 Runner / 255 D ( 20 m) 1:36:04.97 / 1081
868 1:43:07 1650 Carson Forter M 30 Runner / 256 SCR ( 0 m) 1:16:06.36 / 529
869 1:43:08 1655 David Brandt M 51 Runner / 257 U ( 6 m) 1:22:07.29 / 750
870 1:43:09 1444 Luke Sell M 11 Runner / 258 Q ( 9 m) 1:25:08.77 / 835
871 1:43:11 1518 Panya Somnhot M 34 Runner / 259 Z ( 1 m) 1:17:10.30 / 564
872 1:43:14 1651 Josh Mader M 49 Runner / 260 V ( 5 m) 1:21:13.45 / 717
873 1:43:14 1492 Mark Thomas M 48 Runner / 261 V ( 5 m) 1:21:13.78 / 718
874 1:43:16 1630 Jennifer Centeno F 52 Runner / 262 K ( 14 m) 1:30:15.54 / 959
875 1:43:18 1672 Janet Bijur F 43 Runner / 263 P ( 10 m) 1:26:17.31 / 862
876 1:43:20 1615 Darin Delagnes M 49 Runner / 264 V ( 5 m) 1:21:19.21 / 721
877 1:43:22 1889 Meghan O'Keefe F 14 Runner / 265 N ( 11 m) 1:27:21.78 / 895
878 1:43:24 1574 Anne LaFollette F 58 Runner / 266 F ( 18 m) 1:34:23.95 / 1044
879 1:43:26 1890 Trace Martin M 40 Runner / 267 Y ( 2 m) 1:18:25.82 / 611
880 1:43:33 1665 Tracy McMahan F 42 Runner / 268 P ( 10 m) 1:26:32.34 / 871
881 1:43:36 1916 Laurent Bischoff M 40 Runner / 269 Y ( 2 m) 1:18:35.99 / 619
882 1:43:41 1154 Todd Ritola M 48 Runner / 270 V ( 5 m) 1:21:40.56 / 733
883 1:43:44 1470 David Kanter M 45 Runner / 271 W ( 4 m) 1:20:43.85 / 693
884 1:43:46 1638 Patrick Heron M 45 Runner / 272 W ( 4 m) 1:20:45.69 / 695
885 1:43:47 545 Carla Cardamone F 18 Invitational / 613 Q ( 9 m) 1:52:46.92 / 1278
886 1:43:49 1316 Raleigh Coppin M 32 Runner / 273 Z ( 1 m) 1:17:48.94 / 588
887 1:43:51 1351 Conyers Davis M 37 Runner / 274 Z ( 1 m) 1:17:50.49 / 589
888 1:44:00 1778 Amy McDonagh F 41 Runner / 275 P ( 10 m) 1:26:59.36 / 885
889 1:44:02 1134 Steven Dillick M 60 Runner / 276 M ( 12 m) 1:29:01.21 / 935
890 1:44:04 1051 Lee Marshall M 44 Runner / 277 X ( 3 m) 1:20:03.63 / 667
891 1:44:11 1772 Colin Hogue M 34 Runner / 278 Z ( 1 m) 1:18:10.68 / 603
892 1:44:16 1688 Laura Carmany F 50 Runner / 279 L ( 13 m) 1:30:16.00 / 961
893 1:44:20 1464 Anna Giacomini F 51 Runner / 280 L ( 13 m) 1:30:19.85 / 964
894 1:44:24 1536 Andrew Kelley M 39 Runner / 281 Y ( 2 m) 1:19:23.27 / 644
895 1:44:25 1552 Richard Fullerton M 47 Runner / 282 W ( 4 m) 1:21:24.47 / 723
896 1:44:27 1386 Kyle Kacius M 26 Runner / 283 SCR ( 0 m) 1:17:26.69 / 573
897 1:44:28 1188 Jason Kuhns M 47 Runner / 284 W ( 4 m) 1:21:27.63 / 725
898 1:44:28 1221 Joshua Spiezle M 22 Runner / 285 SCR ( 0 m) 1:17:27.95 / 574
899 1:44:43 1425 Michael Mascott M 49 Runner / 286 V ( 5 m) 1:22:42.86 / 769
900 1:44:45 1431 Christina Michaels F 37 Runner / 287 R ( 8 m) 1:25:44.25 / 849
901 1:44:47 1576 Constance Riedinger F 55 Runner / 288 H ( 16 m) 1:33:46.88 / 1025
902 1:44:51 1075 Zachary Weinfeld M 13 Runner / 289 U ( 6 m) 1:23:50.06 / 799
903 1:44:54 1616 Henry Goethals M 44 Runner / 290 X ( 3 m) 1:20:53.33 / 702
904 1:44:55 1292 Kenneth Coren M 66 Runner / 291 G ( 17 m) 1:34:54.64 / 1059
905 1:44:58 1317 Brooklyn Shattuck F 12 Runner / 292 M ( 12 m) 1:29:57.06 / 950
906 1:45:00 1162 Bret Andrews M 50 Runner / 293 U ( 6 m) 1:23:59.30 / 802
907 1:45:00 1084 Greg Nelch M 61 Runner / 294 L ( 13 m) 1:30:59.57 / 972
908 1:45:01 1497 Mike Portman M 29 Runner / 295 SCR ( 0 m) 1:18:00.79 / 597
909 1:45:02 1213 Thomas Brookshire M 63 Runner / 296 J ( 15 m) 1:33:01.37 / 1011
910 1:45:04 1722 Andy Mathieson M 59 Runner / 297 N ( 11 m) 1:29:03.57 / 936
911 1:45:05 1428 Makenzie Allen F 14 Runner / 298 N ( 11 m) 1:29:04.31 / 937
912 1:45:05 1193 Fred Goldstein M 11 Runner / 299 Q ( 9 m) 1:27:04.59 / 889
913 1:45:07 1024 Kathryn Yost F 46 Runner / 300 M ( 12 m) 1:30:06.28 / 953
914 1:45:08 1780 Jack Mecham M 44 Runner / 301 X ( 3 m) 1:21:07.01 / 713
915 1:45:10 1545 Kristine Mendelson F 60 Runner / 302 D ( 20 m) 1:38:09.16 / 1123
916 1:45:13 1096 Randi Lachter F 47 Runner / 303 M ( 12 m) 1:30:12.62 / 958
917 1:45:17 1626 Manuel Splain M 30 Runner / 304 SCR ( 0 m) 1:18:16.48 / 608
918 1:45:17 1143 Giora Sagy M 66 Runner / 305 G ( 17 m) 1:35:16.65 / 1067
919 1:45:21 1540 Paige Steinman F 41 Runner / 306 P ( 10 m) 1:28:20.72 / 916
920 1:45:28 1525 Ned Brown M 52 Runner / 307 T ( 7 m) 1:25:27.51 / 841
921 1:45:30 1246 Italo Robinson M 22 Runner / 308 SCR ( 0 m) 1:18:29.55 / 613
922 1:45:31 1839 Matthew Partain M 45 Runner / 309 W ( 4 m) 1:22:30.15 / 761
923 1:45:32 1811 Tracy Kirchner F 59 Runner / 310 E ( 19 m) 1:37:31.54 / 1108
924 1:45:33 1128 Henry Denberg M 14 Runner / 311 V ( 5 m) 1:23:32.69 / 791
925 1:45:34 1500 Arvind Rajan M 46 Runner / 312 W ( 4 m) 1:22:33.18 / 764
926 1:45:35 1754 Peter Towle M 50 Runner / 313 U ( 6 m) 1:24:34.02 / 815
927 1:45:35 1099 Edward Hugo M 55 Runner / 314 R ( 8 m) 1:26:34.13 / 873
928 1:45:37 1424 Park Allen M 44 Runner / 315 X ( 3 m) 1:21:36.34 / 730
929 1:45:39 1707 Scott Kendall M 41 Runner / 316 Y ( 2 m) 1:20:38.29 / 691
930 1:45:44 1356 James Schalkwyk M 26 Runner / 317 SCR ( 0 m) 1:18:43.23 / 626
931 1:45:44 1591 Maggie Jensen F 11 Runner / 318 K ( 14 m) 1:32:43.79 / 1002
932 1:45:44 1338 Isabella Gonzales F 11 Runner / 319 K ( 14 m) 1:32:43.87 / 1003
933 1:45:51 1033 Abigail Shannon F 14 Runner / 320 N ( 11 m) 1:29:50.05 / 948
934 1:45:51 1785 Dickson Slater M 45 Runner / 321 W ( 4 m) 1:22:50.84 / 773
935 1:45:53 1639 Jeffrey Gordon M 30 Runner / 322 SCR ( 0 m) 1:18:52.70 / 630
936 1:45:55 1592 Wyatt Gruber M 40 Runner / 323 Y ( 2 m) 1:20:54.93 / 705
937 1:46:02 1763 Mike Webb M 67 Runner / 324 F ( 18 m) 1:37:01.23 / 1096
938 1:46:20 1318 Mac Shattuck M 14 Runner / 325 V ( 5 m) 1:24:19.34 / 810
939 1:46:33 1635 Catherine Stern F 50 Runner / 326 L ( 13 m) 1:32:32.91 / 995
940 1:46:34 1758 Kristy Leffers F 54 Runner / 327 J ( 15 m) 1:34:33.42 / 1046
941 1:46:37 1512 Manny Arroyo M 48 Runner / 328 V ( 5 m) 1:24:36.49 / 817
942 1:46:40 1830 Benjamin Renard M 27 Runner / 329 SCR ( 0 m) 1:19:39.51 / 651
943 1:46:42 1118 Matt Shewey M 39 Runner / 330 Y ( 2 m) 1:21:41.08 / 735
944 1:46:42 1239 Tim Macauley M 48 Runner / 331 V ( 5 m) 1:24:41.83 / 821
945 1:46:43 1267 Kim Knez Dostal F 54 Runner / 332 J ( 15 m) 1:34:42.64 / 1051
946 1:46:51 1206 Dan Grimes M 40 Runner / 333 Y ( 2 m) 1:21:50.34 / 740
947 1:46:53 1516 Robert Swenson M 46 Runner / 334 W ( 4 m) 1:23:52.04 / 801
948 1:46:53 1898 Brian Michie M 53 Runner / 335 T ( 7 m) 1:26:52.66 / 881
949 1:46:57 1900 Sarah Barron F 50 Runner / 336 L ( 13 m) 1:32:56.67 / 1008
950 1:46:58 1604 Daniel Solomon M 48 Runner / 337 V ( 5 m) 1:24:57.11 / 825
951 1:46:58 1824 Emily Eakin F 24 Runner / 338 R ( 8 m) 1:27:57.29 / 911
952 1:47:00 1755 Kent Carter M 43 Runner / 339 X ( 3 m) 1:22:59.36 / 776
953 1:47:02 1176 Thomas Mizykami M 49 Runner / 340 V ( 5 m) 1:25:01.86 / 829
954 1:47:06 1834 Isabel Adam F 10 Runner / 341 H ( 16 m) 1:36:05.69 / 1083
955 1:47:08 1669 Daniel Gordon M 42 Runner / 342 X ( 3 m) 1:23:07.14 / 785
956 1:47:19 1115 Kevin Poce M 59 Runner / 343 N ( 11 m) 1:31:18.50 / 980
957 1:47:20 208 Duncan Seay M 49 Invitational / 614 V ( 5 m) 1:52:19.56 / 1274
958 1:47:22 1521 Stephen Allison M 37 Runner / 344 Z ( 1 m) 1:21:21.22 / 722
959 1:47:23 1558 Carrie Basham Young F 35 Runner / 345 R ( 8 m) 1:28:22.98 / 917
960 1:47:27 1337 Hitoe Okun F 55 Runner / 346 H ( 16 m) 1:36:26.14 / 1087
961 1:47:27 1218 Katie Halsted F 26 Runner / 347 R ( 8 m) 1:28:26.19 / 920
962 1:47:29 1673 Jimmy Pippin M 48 Runner / 348 V ( 5 m) 1:25:28.13 / 842
963 1:47:33 1565 Holly Kelly F 45 Runner / 349 M ( 12 m) 1:32:32.70 / 994
964 1:47:40 1025 Martha Gavit F 56 Runner / 350 G ( 17 m) 1:37:39.07 / 1114
965 1:47:44 1445 James Sparkman M 48 Runner / 351 V ( 5 m) 1:25:43.58 / 848
966 1:47:45 1704 Michelle Dodd F 57 Runner / 352 G ( 17 m) 1:37:44.48 / 1115
967 1:47:51 1003 Jamie Radcliffe F 57 Runner / 353 G ( 17 m) 1:37:50.59 / 1117
968 1:47:55 1421 Julie Nye F 53 Runner / 354 J ( 15 m) 1:35:54.19 / 1080
969 1:47:58 1698 Stacia Sherry F 29 Runner / 355 R ( 8 m) 1:28:57.52 / 933
970 1:48:00 1170 David Spampanato M 41 Runner / 356 Y ( 2 m) 1:22:59.09 / 775
971 1:48:05 1368 Christopher Wiseman M 30 Runner / 357 SCR ( 0 m) 1:21:04.27 / 711
972 1:48:05 1717 Lila Penrose F 11 Runner / 358 K ( 14 m) 1:35:04.61 / 1061
973 1:48:06 1918 Jeffrey Bonham M 43 Runner / 359 X ( 3 m) 1:24:05.56 / 805
974 1:48:07 1312 Daniel Dahlgren M 55 Runner / 360 R ( 8 m) 1:29:06.64 / 938
975 1:48:10 1329 Lia Kueck F 34 Runner / 361 R ( 8 m) 1:29:09.06 / 939
976 1:48:19 1866 Justin Alley M 10 Runner / 362 N ( 11 m) 1:32:18.28 / 992
977 1:48:20 1578 Andrew Kirz M 12 Runner / 363 T ( 7 m) 1:28:19.89 / 915
978 1:48:20 1205 Donna Torrisi F 50 Runner / 364 L ( 13 m) 1:34:19.95 / 1037
979 1:48:25 1086 Joe Batteer M 57 Runner / 365 P ( 10 m) 1:31:24.29 / 982
980 1:48:25 1457 Jochen Diener M 50 Runner / 366 U ( 6 m) 1:27:24.40 / 896
981 1:48:25 1448 Todd Fanady M 54 Runner / 367 R ( 8 m) 1:29:24.67 / 942
982 1:48:31 1382 Scott Evans M 36 Runner / 368 Z ( 1 m) 1:22:30.89 / 762
983 1:48:34 1887 Brian O'Keefe M 43 Runner / 369 X ( 3 m) 1:24:33.99 / 814
984 1:48:35 1288 Jessica Wellar F 35 Runner / 370 R ( 8 m) 1:29:34.96 / 943
985 1:48:37 1770 Lynn Wallace F 55 Runner / 371 H ( 16 m) 1:37:36.33 / 1112
986 1:48:38 1105 Steven Feehan M 45 Runner / 372 W ( 4 m) 1:25:37.06 / 845
987 1:48:38 1137 Tyson Underwood M 29 Runner / 373 SCR ( 0 m) 1:21:37.12 / 731
988 1:48:40 1412 Jason Michaels M 44 Runner / 374 X ( 3 m) 1:24:39.09 / 820
989 1:48:42 1091 Michael Appezzato M 34 Runner / 375 Z ( 1 m) 1:22:41.95 / 767
990 1:48:44 1553 John Rettig M 51 Runner / 376 U ( 6 m) 1:27:43.35 / 905
991 1:48:44 1917 Theo Theodor M 54 Runner / 377 R ( 8 m) 1:29:43.90 / 944
992 1:48:46 1106 Janie Karp F 54 Runner / 378 J ( 15 m) 1:36:45.21 / 1090
993 1:48:46 1762 Myles McManus M 8 Runner / 379 H ( 16 m) 1:37:45.33 / 1116
994 1:48:46 10 Mark McManus M 42 Invitational / 615 X ( 3 m) 1:51:45.87 / 1267
995 1:48:50 1695 Megan Olsen F 51 Runner / 380 L ( 13 m) 1:34:49.27 / 1056
996 1:48:50 1279 Oliver Katz M 26 Runner / 381 SCR ( 0 m) 1:21:49.61 / 739
997 1:48:53 1150 Joaquin Fritz M 63 Runner / 382 J ( 15 m) 1:36:52.04 / 1093
998 1:48:55 1212 Willie Halsted M 21 Runner / 383 SCR ( 0 m) 1:21:54.03 / 743
999 1:48:55 1192 Jon Goldstein M 51 Runner / 384 U ( 6 m) 1:27:54.90 / 908
1000 1:49:03 1153 Melissa Havel F 40 Runner / 385 Q ( 9 m) 1:31:02.98 / 975
1001 1:49:04 1336 Olivia Strain F 24 Runner / 386 R ( 8 m) 1:30:03.90 / 952
1002 1:49:06 1321 Niklas Axelsen M 14 Runner / 387 V ( 5 m) 1:27:05.29 / 890
1003 1:49:08 1434 Nick Fausone M 23 Runner / 388 SCR ( 0 m) 1:22:07.16 / 749
1004 1:49:10 1490 Nicole Kimborowicz F 38 Runner / 389 R ( 8 m) 1:30:09.61 / 956
1005 1:49:11 1548 John Longley M 54 Runner / 390 R ( 8 m) 1:30:10.13 / 957
1006 1:49:11 1511 Daniel Webb M 28 Runner / 391 SCR ( 0 m) 1:22:10.76 / 751
1007 1:49:12 1867 Dan Marvier M 36 Runner / 392 Z ( 1 m) 1:23:11.69 / 786
1008 1:49:13 1029 Jax Reiff M 21 Runner / 393 SCR ( 0 m) 1:22:12.86 / 752
1009 1:49:15 1196 Matt McFerrin M 44 Runner / 394 X ( 3 m) 1:25:14.67 / 838
1010 1:49:16 1461 Christina Goebel F 44 Runner / 395 N ( 11 m) 1:33:15.49 / 1018
1011 1:49:16 1761 Tyler Andersen M 37 Runner / 396 Z ( 1 m) 1:23:15.78 / 789
1012 1:49:16 1612 Mark Beere M 50 Runner / 397 U ( 6 m) 1:28:15.91 / 914
1013 1:49:17 1266 Sandy Lamanna F 31 Runner / 398 R ( 8 m) 1:30:16.40 / 962
1014 1:49:18 1653 Shellie McGaughey F 58 Runner / 399 F ( 18 m) 1:40:17.24 / 1156
1015 1:49:20 1642 Todd Watson M 44 Runner / 400 X ( 3 m) 1:25:19.16 / 839
1016 1:49:22 1256 Allegra Poggio F 32 Runner / 401 R ( 8 m) 1:30:21.73 / 965
1017 1:49:23 1559 Sara Wardell - Smith F 45 Runner / 402 M ( 12 m) 1:34:22.31 / 1042
1018 1:49:23 1466 David Samra M 52 Runner / 403 T ( 7 m) 1:29:22.50 / 941
1019 1:49:24 1506 Janna Bennett F 40 Runner / 404 Q ( 9 m) 1:31:23.11 / 981
1020 1:49:25 1662 Max Perrey M 25 Runner / 405 SCR ( 0 m) 1:22:24.35 / 757
1021 1:49:26 1737 Chloe Griffin F 10 Runner / 406 H ( 16 m) 1:38:25.86 / 1128
1022 1:49:27 1796 Kelby Buckley M 13 Runner / 407 U ( 6 m) 1:28:26.46 / 921
1023 1:49:30 1066 Sean Holcomb M 45 Runner / 408 W ( 4 m) 1:26:29.23 / 868
1024 1:49:30 1272 Cameron Lochte M 30 Runner / 409 SCR ( 0 m) 1:22:29.65 / 759
1025 1:49:31 1339 Amberly Clark F 14 Runner / 410 N ( 11 m) 1:33:30.26 / 1020
1026 1:49:32 1860 Nicole Amyx F 22 Runner / 411 R ( 8 m) 1:30:31.22 / 968
1027 1:49:33 1015 Robert Stumpf M 68 Runner / 412 E ( 19 m) 1:41:32.16 / 1173
1028 1:49:33 1881 Jason Rzutkiewicz M 41 Runner / 413 Y ( 2 m) 1:24:32.65 / 813
1029 1:49:36 1859 Tim Amyx M 57 Runner / 414 P ( 10 m) 1:32:35.80 / 997
1030 1:49:39 1874 Sam Spinrad M 27 Runner / 415 SCR ( 0 m) 1:22:38.41 / 765
1031 1:49:40 1040 Jim McGuiness M 57 Runner / 416 P ( 10 m) 1:32:39.21 / 999
1032 1:49:40 1365 James Kenary IV M 31 Runner / 417 Z ( 1 m) 1:23:39.87 / 794
1033 1:49:44 1631 Mark Oliver M 45 Runner / 418 W ( 4 m) 1:26:43.10 / 879
1034 1:49:47 1802 Veronica Boyce F 16 Runner / 419 Q ( 9 m) 1:31:46.55 / 986
1035 1:49:49 1891 Thomas Sachtleben M 51 Runner / 420 U ( 6 m) 1:28:48.38 / 930
1036 1:49:52 1507 Kendall Ritchie F 29 Runner / 421 R ( 8 m) 1:30:51.03 / 970
1037 1:49:55 1715 Charlie Wiltsee M 11 Runner / 422 Q ( 9 m) 1:31:54.18 / 988
1038 1:49:56 1041 Mia Vlaming F 14 Runner / 423 N ( 11 m) 1:33:55.30 / 1027
1039 1:49:59 1392 Paul Ronshausen M 65 Runner / 424 H ( 16 m) 1:38:58.08 / 1134
1040 1:50:00 1858 Wynee Sade F 43 Runner / 425 P ( 10 m) 1:32:59.10 / 1009
1041 1:50:00 1857 Matthew Sade M 47 Runner / 426 W ( 4 m) 1:26:59.27 / 884
1042 1:50:03 1353 John Zulim M 34 Runner / 427 Z ( 1 m) 1:24:02.74 / 804
1043 1:50:04 1007 Jason Bacharach M 53 Runner / 428 T ( 7 m) 1:30:03.34 / 951
1044 1:50:16 1564 Douglas White M 52 Runner / 429 T ( 7 m) 1:30:15.87 / 960
1045 1:50:21 1290 Lawrence Carbone M 59 Runner / 430 N ( 11 m) 1:34:20.96 / 1039
1046 1:50:23 1721 William Spinrad M 25 Runner / 431 SCR ( 0 m) 1:23:22.01 / 790
1047 1:50:26 1313 Steven Bliss M 49 Runner / 432 V ( 5 m) 1:28:25.90 / 919
1048 1:50:29 1270 David Peterson M 60 Runner / 433 M ( 12 m) 1:35:28.48 / 1071
1049 1:50:31 1791 Charlie Baker M 14 Runner / 434 V ( 5 m) 1:28:30.08 / 924
1050 1:50:31 1204 Karen Jaber F 58 Runner / 435 F ( 18 m) 1:41:30.27 / 1171
1051 1:50:32 1126 John Blecka M 62 Runner / 436 K ( 14 m) 1:37:31.70 / 1109
1052 1:50:38 1479 Daniel Krieger M 32 Runner / 437 Z ( 1 m) 1:24:37.89 / 819
1053 1:50:41 1182 Tess Joven Woods F 45 Runner / 438 M ( 12 m) 1:35:40.37 / 1075
1054 1:50:42 1484 Annie Fraser F 56 Runner / 439 G ( 17 m) 1:40:41.02 / 1159
1055 1:50:43 1618 Scott Chronert M 59 Runner / 440 N ( 11 m) 1:34:42.89 / 1052
1056 1:50:45 1728 Steven Gallagher M 51 Runner / 441 U ( 6 m) 1:29:44.69 / 947
1057 1:50:50 1202 Susan Santo F 53 Runner / 442 J ( 15 m) 1:38:49.90 / 1131
1058 1:50:51 1350 Michele Lomelino F 30 Runner / 443 R ( 8 m) 1:31:50.48 / 987
1059 1:51:00 1622 Alan Terpins M 41 Runner / 444 Y ( 2 m) 1:25:59.63 / 858
1060 1:51:03 1103 Sandy Pryor M 44 Runner / 445 X ( 3 m) 1:27:02.23 / 887
1061 1:51:03 1659 Mark Anyan M 52 Runner / 446 T ( 7 m) 1:31:02.48 / 974
1062 1:51:08 1200 Jeffrey Page M 35 Runner / 447 Z ( 1 m) 1:25:07.41 / 834
1063 1:51:11 1838 Camille Daniels F 40 Runner / 448 Q ( 9 m) 1:33:10.57 / 1015
1064 1:51:15 1387 Rachel Scherrer F 43 Runner / 449 P ( 10 m) 1:34:14.20 / 1034
1065 1:51:15 1283 James Hobbs M 56 Runner / 450 Q ( 9 m) 1:33:14.97 / 1017
1066 1:51:24 1297 Kevin O'Connor M 54 Runner / 451 R ( 8 m) 1:32:23.21 / 993
1067 1:51:40 1720 Ronald Pharis M 70 Runner / 452 C ( 21 m) 1:45:39.37 / 1226
1068 1:51:52 1884 Zachary Thomas M 18 Runner / 453 Z ( 1 m) 1:25:51.26 / 853
1069 1:51:55 1823 Adam Larrimore M 18 Runner / 454 Z ( 1 m) 1:25:55.00 / 856
1070 1:51:57 1804 Larkin Dennison F 16 Runner / 455 Q ( 9 m) 1:33:57.00 / 1029
1071 1:51:58 1117 Charles Kay M 44 Runner / 456 X ( 3 m) 1:27:57.01 / 910
1072 1:51:59 1880 Gerald Cahill, Jr. M 28 Runner / 457 SCR ( 0 m) 1:24:58.79 / 827
1073 1:52:07 1271 Michael Markhoff M 51 Runner / 458 U ( 6 m) 1:31:06.82 / 976
1074 1:52:10 1245 Mimi Lawrence F 12 Runner / 459 M ( 12 m) 1:37:09.49 / 1099
1075 1:52:10 1847 Paul Stevenson M 61 Runner / 460 L ( 13 m) 1:38:09.66 / 1125
1076 1:52:13 1009 Margarita Omoomy F 52 Runner / 461 K ( 14 m) 1:39:12.98 / 1139
1077 1:52:17 1865 Cooper Alley M 12 Runner / 462 T ( 7 m) 1:32:16.49 / 991
1078 1:52:18 1719 Zebah Mamoon F 11 Runner / 463 K ( 14 m) 1:39:17.11 / 1141
1079 1:52:18 1416 Wyatt Clark M 35 Runner / 464 Z ( 1 m) 1:26:17.69 / 864
1080 1:52:20 1232 Hashini Mizukami F 12 Runner / 465 M ( 12 m) 1:37:19.98 / 1105
1081 1:52:21 1694 Dillon McFerran F 7 Runner / 466 AAA ( 25 m) 1:50:20.69 / 1257
1082 1:52:28 1570 Lee Sadrian F 45 Runner / 467 M ( 12 m) 1:37:27.27 / 1107
1083 1:52:28 1569 Justin Sadrian M 44 Runner / 468 X ( 3 m) 1:28:27.42 / 922
1084 1:52:36 1822 Christopher Thorman M 49 Runner / 469 V ( 5 m) 1:30:35.84 / 969
1085 1:52:41 1906 Caroline Date F 40 Runner / 470 Q ( 9 m) 1:34:40.41 / 1050
1086 1:52:43 1183 Jake Hekemian M 11 Runner / 471 Q ( 9 m) 1:34:42.99 / 1053
1087 1:52:44 1184 Genevieve Hekemian F 41 Runner / 472 P ( 10 m) 1:35:43.43 / 1076
1088 1:52:45 1544 Jeff Perkins M 46 Runner / 473 W ( 4 m) 1:29:44.34 / 945
1089 1:52:45 1904 Sophia Barron F 17 Runner / 474 Q ( 9 m) 1:34:44.71 / 1054
1090 1:52:48 1070 Veronica Moore F 52 Runner / 475 K ( 14 m) 1:39:47.17 / 1146
1091 1:52:49 1475 Grant Dollens M 37 Runner / 476 Z ( 1 m) 1:26:48.50 / 880
1092 1:52:53 1095 Alexandra Nelch F 24 Runner / 477 R ( 8 m) 1:33:52.97 / 1026
1093 1:52:56 1784 Laura Firestone F 38 Runner / 478 R ( 8 m) 1:33:55.41 / 1028
1094 1:52:56 1194 Joshua Goldstein M 12 Runner / 479 T ( 7 m) 1:32:55.62 / 1007
1095 1:52:58 1222 James Black M 58 Runner / 480 N ( 11 m) 1:36:57.12 / 1094
1096 1:52:58 1793 Lily Dahlgren F 11 Runner / 481 K ( 14 m) 1:39:57.98 / 1148
1097 1:53:00 1605 Scott Breeze M 52 Runner / 482 T ( 7 m) 1:32:59.49 / 1010
1098 1:53:01 1821 Roberto Santo Domingo M 38 Runner / 483 Y ( 2 m) 1:28:00.14 / 912
1099 1:53:02 1278 Caroline Emch F 27 Runner / 484 R ( 8 m) 1:34:01.70 / 1031
1100 1:53:08 1535 Art Smart M 73 Runner / 485 AA ( 24 m) 1:50:07.36 / 1251
1101 1:53:10 1152 Thomas Harrison M 11 Runner / 486 Q ( 9 m) 1:35:09.06 / 1062
1102 1:53:11 1575 Buffy Higgins F 39 Runner / 487 R ( 8 m) 1:34:10.61 / 1033
1103 1:53:15 1159 Doug Carlson M 59 Runner / 488 N ( 11 m) 1:37:14.47 / 1101
1104 1:53:16 1226 Alicia Bartomeli F 35 Runner / 489 R ( 8 m) 1:34:15.92 / 1035
1105 1:53:20 1372 Joseph Peterson M 24 Runner / 490 SCR ( 0 m) 1:26:19.28 / 865
1106 1:53:21 1709 Kristen King F 26 Runner / 491 R ( 8 m) 1:34:20.29 / 1038
1107 1:53:21 1411 Rona Ashe F 46 Runner / 492 M ( 12 m) 1:38:20.84 / 1127
1108 1:53:24 1708 Laurel King F 55 Runner / 493 H ( 16 m) 1:42:23.99 / 1187
1109 1:53:28 1909 Sonya Godfrey F 12 Runner / 494 M ( 12 m) 1:38:27.73 / 1129
1110 1:53:30 1371 Jeff White M 56 Runner / 495 Q ( 9 m) 1:35:29.90 / 1072
1111 1:53:37 1241 Cody Rudman M 13 Runner / 496 U ( 6 m) 1:32:36.88 / 998
1112 1:53:50 1081 Christine Vose F 37 Runner / 497 R ( 8 m) 1:34:49.65 / 1057
1113 1:53:54 1180 Isabelle Fymat F 45 Runner / 498 M ( 12 m) 1:38:53.86 / 1133
1114 1:54:01 1136 Ryder Brookes M 15 Runner / 499 W ( 4 m) 1:31:00.18 / 973
1115 1:54:07 1723 John Hassard M 51 Runner / 500 U ( 6 m) 1:33:06.17 / 1013
1116 1:54:09 1619 Ryan Romines M 42 Runner / 501 X ( 3 m) 1:30:08.41 / 955
1117 1:54:10 1572 Michael Loskutoff M 40 Runner / 502 Y ( 2 m) 1:29:09.97 / 940
1118 1:54:11 1426 Holly Martin F 25 Runner / 503 R ( 8 m) 1:35:10.85 / 1063
1119 1:54:20 1179 Thomas Boeck M 22 Runner / 504 SCR ( 0 m) 1:27:19.29 / 892
1120 1:54:24 1171 Hayden Potter M 18 Runner / 505 Z ( 1 m) 1:28:23.40 / 918
1121 1:54:24 1135 David Wren M 57 Runner / 506 P ( 10 m) 1:37:23.96 / 1106
1122 1:54:26 1303 Benjamin Durham M 52 Runner / 507 T ( 7 m) 1:34:25.25 / 1045
1123 1:54:30 1602 Matthew Mah M 25 Runner / 508 SCR ( 0 m) 1:27:29.09 / 899
1124 1:54:35 1829 Anastasia Rodriguez F 17 Runner / 509 Q ( 9 m) 1:36:34.50 / 1088
1125 1:54:37 1423 Katie McCollam F 23 Runner / 510 R ( 8 m) 1:35:36.25 / 1074
1126 1:54:38 1727 Mike Gallagher M 52 Runner / 511 T ( 7 m) 1:34:37.33 / 1049
1127 1:54:40 1094 Avery Stout F 11 Runner / 512 K ( 14 m) 1:41:39.71 / 1175
1128 1:54:49 1863 Deborah Alley F 49 Runner / 513 L ( 13 m) 1:40:48.25 / 1162
1129 1:54:50 1764 Paul Ramirez M 65 Runner / 514 H ( 16 m) 1:43:49.65 / 1204
1130 1:54:53 1120 Kerry Hoeveler F 39 Runner / 515 R ( 8 m) 1:35:52.15 / 1079
1131 1:54:54 1151 Valerie Harrison F 58 Runner / 516 F ( 18 m) 1:45:53.55 / 1227
1132 1:55:10 1237 Erich Slothower M 47 Runner / 517 W ( 4 m) 1:32:09.22 / 990
1133 1:55:10 1447 Leigh Fanady F 47 Runner / 518 M ( 12 m) 1:40:09.65 / 1153
1134 1:55:10 1450 Jill Guinn F 40 Runner / 519 Q ( 9 m) 1:37:09.92 / 1100
1135 1:55:14 1765 Sophie Legendre F 41 Runner / 520 P ( 10 m) 1:38:13.93 / 1126
1136 1:55:16 1320 Eric Axelsen M 52 Runner / 521 T ( 7 m) 1:35:15.77 / 1065
1137 1:55:20 1554 Dennis Garboden M 50 Runner / 522 U ( 6 m) 1:34:19.47 / 1036
1138 1:55:24 1061 Eric Steinhofer M 50 Runner / 523 U ( 6 m) 1:34:23.19 / 1043
1139 1:55:42 1503 Ann Haupert F 48 Runner / 524 M ( 12 m) 1:40:41.88 / 1160
1140 1:55:46 1208 George Hoch M 28 Runner / 525 SCR ( 0 m) 1:28:45.53 / 929
1141 1:55:50 1768 Craig Sultan M 54 Runner / 526 R ( 8 m) 1:36:49.75 / 1092
1142 1:55:56 1606 Katherine Rice F 47 Runner / 527 M ( 12 m) 1:40:55.64 / 1163
1143 1:55:59 1505 Mark Bennett M 42 Runner / 528 X ( 3 m) 1:31:58.75 / 989
1144 1:56:00 1298 Brigette Finger F 15 Runner / 529 P ( 10 m) 1:38:59.42 / 1135
1145 1:56:05 1744 Jenn King F 38 Runner / 530 R ( 8 m) 1:37:04.68 / 1098
1146 1:56:08 1059 Mark Hampton M 46 Runner / 531 W ( 4 m) 1:33:07.72 / 1014
1147 1:56:12 1646 Ralph Navarro M 68 Runner / 532 E ( 19 m) 1:48:11.11 / 1236
1148 1:56:13 1828 Annelie Miller F 15 Runner / 533 P ( 10 m) 1:39:12.57 / 1137
1149 1:56:13 1498 Catherine Craig F 15 Runner / 534 P ( 10 m) 1:39:12.77 / 1138
1150 1:56:18 1346 Jeff Candrian M 33 Runner / 535 Z ( 1 m) 1:30:17.64 / 963
1151 1:56:23 1308 Kenneth (Ken) Fischer M 69 Runner / 536 D ( 20 m) 1:49:22.18 / 1246
1152 1:56:29 1794 Lien Tran F 46 Runner / 537 M ( 12 m) 1:41:28.51 / 1170
1153 1:56:32 1409 Elise Miller F 47 Runner / 538 M ( 12 m) 1:41:31.62 / 1172
1154 1:56:37 1583 Kathryn McKinley F 29 Runner / 539 R ( 8 m) 1:37:36.76 / 1113
1155 1:56:41 1781 Ken Malvino M 53 Runner / 540 T ( 7 m) 1:36:40.54 / 1089
1156 1:56:43 1023 Diego Castillo Hi M 9 Runner / 541 L ( 13 m) 1:42:42.55 / 1190
1157 1:56:45 1437 Steve Clements M 50 Runner / 542 U ( 6 m) 1:35:44.18 / 1077
1158 1:56:45 1020 Lorena Espino F 44 Runner / 543 N ( 11 m) 1:40:44.65 / 1161
1159 1:56:45 1093 Shane Allen M 20 Runner / 544 SCR ( 0 m) 1:29:44.68 / 946
1160 1:56:46 1617 Jeff Loventhal M 48 Runner / 545 V ( 5 m) 1:34:45.39 / 1055
1161 1:56:47 1209 Diana Saylor F 62 Runner / 546 C ( 21 m) 1:50:46.80 / 1260
1162 1:56:48 1077 Casey Murray M 16 Runner / 547 X ( 3 m) 1:32:47.88 / 1004
1163 1:56:50 1397 Matisse Buckley M 9 Runner / 548 L ( 13 m) 1:42:49.67 / 1192
1164 1:56:52 1607 Mark Asbill M 63 Runner / 549 J ( 15 m) 1:44:51.17 / 1216
1165 1:56:52 1676 Daniel Reid M 37 Runner / 550 Z ( 1 m) 1:30:51.20 / 971
1166 1:56:55 1534 Lora Anderson F 47 Runner / 551 M ( 12 m) 1:41:54.92 / 1177
1167 1:57:02 1883 Diana Cruz F 29 Runner / 552 R ( 8 m) 1:38:01.17 / 1120
1168 1:57:02 1190 Bill Kuhns M 12 Runner / 553 T ( 7 m) 1:37:01.89 / 1097
1169 1:57:03 1289 Tim Kaplin M 43 Runner / 554 X ( 3 m) 1:33:02.76 / 1012
1170 1:57:04 1341 Norman Pease M 78 Runner / 555 AAA ( 25 m) 1:55:03.71 / 1294
1171 1:57:06 1148 Hannah Momsen F 12 Runner / 556 M ( 12 m) 1:42:06.00 / 1183
1172 1:57:09 1663 Morgan Thaxter F 19 Runner / 557 R ( 8 m) 1:38:08.35 / 1122
1173 1:57:11 1528 Anais Nagle F 16 Runner / 558 Q ( 9 m) 1:39:10.18 / 1136
1174 1:57:19 1647 James Reinhart M 48 Runner / 559 V ( 5 m) 1:35:18.35 / 1069
1175 1:57:23 1161 Jack (John) Scheifly M 60 Runner / 560 M ( 12 m) 1:42:22.68 / 1186
1176 1:57:30 1449 Sheridan Miller F 18 Runner / 561 Q ( 9 m) 1:39:29.13 / 1145
1177 1:57:35 1377 George Morris, Jr. M 47 Runner / 562 W ( 4 m) 1:34:34.10 / 1047
1178 1:57:47 1862 Lou Encalada M 71 Runner / 563 B ( 22 m) 1:52:46.06 / 1277
1179 1:57:48 1173 Hillary Church F 45 Runner / 564 M ( 12 m) 1:42:47.86 / 1191
1180 1:57:56 1925 Celeste Ferber M 40 Runner / 565 Y ( 2 m) 1:32:55.37 / 1006
1181 1:58:03 1593 Jeffrey White M 47 Runner / 566 W ( 4 m) 1:35:02.31 / 1060
1182 1:58:05 1579 Ava Breeze F 14 Runner / 567 N ( 11 m) 1:42:04.25 / 1181
1183 1:58:06 1074 David Weinfeld M 49 Runner / 568 V ( 5 m) 1:36:05.50 / 1082
1184 1:58:10 1625 Jack Geffert M 14 Runner / 569 V ( 5 m) 1:36:09.57 / 1084
1185 1:58:12 1354 Linda Greub F 56 Runner / 570 G ( 17 m) 1:48:11.14 / 1237
1186 1:58:15 1310 Claudia Rogus F 56 Runner / 571 G ( 17 m) 1:48:14.91 / 1239
1187 1:58:17 1542 Andrew Gear M 46 Runner / 572 W ( 4 m) 1:35:16.02 / 1066
1188 1:58:18 1703 Barbara French F 64 Runner / 573 A ( 23 m) 1:54:17.21 / 1284
1189 1:58:19 1710 Lisa Marie Urquizu F 39 Runner / 574 R ( 8 m) 1:39:18.64 / 1142
1190 1:58:25 1442 Peggy Sousa F 58 Runner / 575 F ( 18 m) 1:49:24.65 / 1247
1191 1:58:26 1360 Isabel Powell F 12 Runner / 576 M ( 12 m) 1:43:25.68 / 1198
1192 1:58:31 1110 Mia Tokarski F 12 Runner / 577 M ( 12 m) 1:43:30.32 / 1200
1193 1:58:36 1355 Eric Lum M 56 Runner / 578 Q ( 9 m) 1:40:35.04 / 1158
1194 1:58:38 1028 Penny Bacharach F 56 Runner / 579 G ( 17 m) 1:48:37.98 / 1241
1195 1:58:44 1071 Meghen Reilly F 46 Runner / 580 M ( 12 m) 1:43:43.60 / 1203
1196 1:58:45 1879 Tom Robinson M 39 Runner / 581 Y ( 2 m) 1:33:44.28 / 1023
1197 1:58:47 1876 Margie Drechsel F 51 Runner / 582 L ( 13 m) 1:44:46.04 / 1215
1198 1:58:48 1038 Megan Scholvinck F 19 Runner / 583 R ( 8 m) 1:39:47.96 / 1147
1199 1:59:04 1786 Eva Rowbury F 9 Runner / 584 D ( 20 m) 1:52:03.52 / 1270
1200 1:59:04 1087 Virginia Bernstein F 9 Runner / 585 D ( 20 m) 1:52:03.88 / 1271
1201 1:59:07 1098 Bill Kammerer M 54 Runner / 586 R ( 8 m) 1:40:06.78 / 1151
1202 1:59:10 1864 Michael Alley M 55 Runner / 587 R ( 8 m) 1:40:09.98 / 1154
1203 1:59:36 1901 Thomas Jeter M 50 Runner / 588 U ( 6 m) 1:38:35.59 / 1130
1204 1:59:36 1078 Sandy Murray M 49 Runner / 589 V ( 5 m) 1:37:35.89 / 1111
1205 1:59:38 1393 Rainbow Williams F 43 Runner / 590 P ( 10 m) 1:42:37.98 / 1189
1206 1:59:39 1440 Sarah Clements F 12 Runner / 591 M ( 12 m) 1:44:38.68 / 1214
1207 1:59:58 1116 Zoe Takarski F 10 Runner / 592 H ( 16 m) 1:48:57.06 / 1243
1208 1:59:59 1892 Alice Fong F 25 Runner / 593 R ( 8 m) 1:40:58.80 / 1164
1209 2:00:00 1165 Erland Jensen M 74 Runner / 594 AAA ( 25 m) 1:57:59.12 / 1317
1210 2:00:22 1584 Thomas McKinley M 32 Runner / 595 Z ( 1 m) 1:34:21.03 / 1040
1211 2:00:23 1017 Emily Malmquist F 20 Runner / 596 R ( 8 m) 1:41:22.95 / 1168
1212 2:00:25 1420 Nicholas Footracer M 42 Runner / 597 X ( 3 m) 1:36:24.78 / 1086
1213 2:00:29 1043 Michael Muldoon M 55 Runner / 598 R ( 8 m) 1:41:28.03 / 1169
1214 2:00:57 1254 Jessica Knowles F 29 Runner / 599 R ( 8 m) 1:41:56.53 / 1178
1215 2:00:58 1845 Joshua Larson M 42 Runner / 600 X ( 3 m) 1:36:57.57 / 1095
1216 2:01:02 1413 Jack McCollam M 15 Runner / 601 W ( 4 m) 1:38:01.17 / 1119
1217 2:01:04 1547 Paul Schmitz M 56 Runner / 602 Q ( 9 m) 1:43:03.83 / 1194
1218 2:01:10 1414 Ryan McCollam M 15 Runner / 603 W ( 4 m) 1:38:09.35 / 1124
1219 2:01:11 1242 Paula Castillo Hi F 11 Runner / 604 K ( 14 m) 1:48:10.65 / 1235
1220 2:01:13 1914 George Ballaseux M 50 Runner / 605 U ( 6 m) 1:40:12.11 / 1155
1221 2:01:18 1335 Ernest Okun M 31 Runner / 606 Z ( 1 m) 1:35:17.45 / 1068
1222 2:01:18 1223 Benjamin Moglen M 41 Runner / 607 Y ( 2 m) 1:36:17.72 / 1085
1223 2:01:42 1624 Knute Niehoff M 68 Runner / 608 E ( 19 m) 1:53:41.30 / 1281
1224 2:01:56 1358 Linda Wendt F 66 Runner / 609 AAA ( 25 m) 1:59:55.96 / 1329
1225 2:01:59 1776 Roan Sarti M 13 Runner / 610 U ( 6 m) 1:40:58.90 / 1165
1226 2:02:04 1203 Chester Niedermeyer M 13 Runner / 611 U ( 6 m) 1:41:03.19 / 1166
1227 2:02:08 1022 Sheila Trgovac F 31 Runner / 612 R ( 8 m) 1:43:07.45 / 1195
1228 2:02:11 1868 Max Pasquale M 8 Runner / 613 H ( 16 m) 1:51:10.91 / 1263
1229 2:02:13 1818 Stacy Aldrich F 50 Runner / 614 L ( 13 m) 1:48:12.09 / 1238
1230 2:02:14 1912 Mike Webb M 53 Runner / 615 T ( 7 m) 1:42:13.45 / 1184
1231 2:02:16 1430 James Kerstetter M 47 Runner / 616 W ( 4 m) 1:39:15.44 / 1140
1232 2:02:16 1142 Joshua Wyss M 41 Runner / 617 Y ( 2 m) 1:37:15.84 / 1102
1233 2:02:19 1871 Dante Pasquale M 6 Runner / 618 AAA ( 25 m) 2:00:18.72 / 1332
1234 2:02:19 1872 Kai Pasquale M 41 Runner / 619 Y ( 2 m) 1:37:18.89 / 1104
1235 2:02:22 1815 Dave Lampert M 58 Runner / 620 N ( 11 m) 1:46:21.66 / 1230
1236 2:02:22 1773 James Stratta M 54 Runner / 621 R ( 8 m) 1:43:21.82 / 1197
1237 2:02:28 1055 David Greenblat M 57 Runner / 622 P ( 10 m) 1:45:27.88 / 1224
1238 2:02:35 1436 Steven Sell M 49 Runner / 623 V ( 5 m) 1:40:34.70 / 1157
1239 2:02:39 1469 Allyson Locati F 33 Runner / 624 R ( 8 m) 1:43:38.06 / 1201
1240 2:02:53 1224 Danielle Okun F 31 Runner / 625 R ( 8 m) 1:43:52.69 / 1205
1241 2:02:56 1848 Tom Grant M 58 Runner / 626 N ( 11 m) 1:46:55.20 / 1232
1242 2:02:59 1527 Matt Nagle M 50 Runner / 627 U ( 6 m) 1:41:58.57 / 1180
1243 2:03:03 1311 David Smith M 58 Runner / 628 N ( 11 m) 1:47:02.03 / 1234
1244 2:03:05 1334 Edgar Micua M 51 Runner / 629 U ( 6 m) 1:42:04.66 / 1182
1245 2:03:14 1262 David Lawrence M 54 Runner / 630 R ( 8 m) 1:44:13.39 / 1206
1246 2:03:17 1894 Madeline Titcomb F 27 Runner / 631 R ( 8 m) 1:44:16.02 / 1207
1247 2:03:21 1385 Simmi Uppal F 30 Runner / 632 R ( 8 m) 1:44:20.46 / 1208
1248 2:03:22 1679 Mary Fine F 54 Runner / 633 J ( 15 m) 1:51:21.85 / 1265
1249 2:03:29 1481 Erin McElrath F 34 Runner / 634 R ( 8 m) 1:44:28.14 / 1210
1250 2:03:30 1660 Adrian Edgerton F 45 Runner / 635 M ( 12 m) 1:48:29.42 / 1240
1251 2:03:34 1658 Katherine Singer F 75 Runner / 636 AAA ( 25 m) 2:01:33.77 / 1340
1252 2:03:37 1325 Mckensie Thomas F 31 Runner / 637 R ( 8 m) 1:44:36.46 / 1212
1253 2:03:42 1046 Kathleen Stranton F 49 Runner / 638 L ( 13 m) 1:49:41.63 / 1249
1254 2:03:52 1702 Ashley Rachner F 31 Runner / 639 R ( 8 m) 1:44:51.61 / 1217
1255 2:03:59 1549 Peter Armstrong M 61 Runner / 640 L ( 13 m) 1:49:58.57 / 1250
1256 2:04:10 1435 Kelley Charlton F 25 Runner / 641 R ( 8 m) 1:45:09.95 / 1221
1257 2:04:11 1050 Dennis Charlton M 60 Runner / 642 M ( 12 m) 1:49:10.81 / 1245
1258 2:04:13 1501 Cicely Muldoon F 50 Runner / 643 L ( 13 m) 1:50:12.37 / 1253
1259 2:04:20 1013 Don Sparks M 41 Runner / 644 Y ( 2 m) 1:39:19.82 / 1143
1260 2:04:44 1166 Cheri St. John F 51 Runner / 645 L ( 13 m) 1:50:44.00 / 1259
1261 2:04:51 1836 Early Langley F 67 Runner / 646 AAA ( 25 m) 2:02:50.89 / 1347
1262 2:04:59 1427 Jeff Cookston M 46 Runner / 647 W ( 4 m) 1:41:58.19 / 1179
1263 2:05:03 1064 Farrell Reilly F 10 Runner / 648 H ( 16 m) 1:54:02.61 / 1282
1264 2:05:03 1037 Bill Reilly M 49 Runner / 649 V ( 5 m) 1:43:02.74 / 1193
1265 2:05:18 1443 Allen Scott M 75 Runner / 650 AAA ( 25 m) 2:03:17.09 / 1351
1266 2:05:43 1608 Juliet Breeze F 47 Runner / 651 M ( 12 m) 1:50:42.58 / 1258
1267 2:05:54 1234 Benjamin Pechner M 29 Runner / 652 SCR ( 0 m) 1:38:53.37 / 1132
1268 2:06:20 1603 Madison Arnold F 10 Runner / 653 H ( 16 m) 1:55:19.99 / 1297
1269 2:06:22 1514 Kristen Decker F 53 Runner / 654 J ( 15 m) 1:54:21.78 / 1285
1270 2:06:52 1390 Walter Underhill M 68 Runner / 655 E ( 19 m) 1:58:51.43 / 1320
1271 2:06:57 1083 Ruthann Nelch F 58 Runner / 656 F ( 18 m) 1:57:56.47 / 1316
1272 2:06:57 1065 Patty LaDuke F 56 Runner / 657 G ( 17 m) 1:56:56.64 / 1309
1273 2:07:04 1322 Karin Onkka F 49 Runner / 658 L ( 13 m) 1:53:03.61 / 1280
1274 2:07:17 1088 Holly Bernstein F 8 Runner / 659 A ( 23 m) 2:03:16.56 / 1350
1275 2:07:17 1177 Semira Robinson F 10 Runner / 660 H ( 16 m) 1:56:16.60 / 1302
1276 2:07:18 1530 Nancy Bernstein F 45 Runner / 661 M ( 12 m) 1:52:17.96 / 1273
1277 2:07:31 1405 Martin Shaw, Jr. M 60 Runner / 662 M ( 12 m) 1:52:30.22 / 1275
1278 2:07:37 1389 Mary Rudy F 64 Runner / 663 A ( 23 m) 2:03:36.73 / 1353
1279 2:07:38 1014 Al Lieb M 40 Runner / 664 Y ( 2 m) 1:42:37.15 / 1188
1280 2:08:09 1510 Delphine Herve F 32 Runner / 665 R ( 8 m) 1:49:08.03 / 1244
1281 2:08:18 1304 Anna Dissman F 16 Runner / 666 Q ( 9 m) 1:50:17.76 / 1255
1282 2:08:18 1305 Marianna Florine F 15 Runner / 667 P ( 10 m) 1:51:17.93 / 1264
1283 2:08:21 1745 Justin Rachner M 32 Runner / 668 Z ( 1 m) 1:42:20.95 / 1185
1284 2:08:27 1854 Robb Briggs M 47 Runner / 669 W ( 4 m) 1:45:26.88 / 1223
1285 2:08:28 1750 Wesley Lipner M 39 Runner / 670 Y ( 2 m) 1:43:27.69 / 1199
1286 2:08:33 1199 Kerri Terk F 42 Runner / 671 P ( 10 m) 1:51:32.40 / 1266
1287 2:08:36 1837 David Cook M 67 Runner / 672 F ( 18 m) 1:59:35.29 / 1327
1288 2:08:41 1108 Arjun Prasad M 38 Runner / 673 Y ( 2 m) 1:43:40.19 / 1202
1289 2:08:47 1693 Peter Langley M 71 Runner / 674 B ( 22 m) 2:03:46.93 / 1356
1290 2:08:59 532 Darryl Beardall M 79 Invitational / 616 AAA ( 25 m) 2:33:58.67 / 1417
1291 2:09:14 1885 Laura Macdonald F 27 Runner / 675 R ( 8 m) 1:50:13.32 / 1254
1292 2:09:25 1417 Dan O'Farrell M 69 Runner / 676 D ( 20 m) 2:02:24.76 / 1344
1293 2:09:35 1158 James Raymond, Sr. M 44 Runner / 677 X ( 3 m) 1:45:34.96 / 1225
1294 2:09:36 1155 Sophia Raymond F 12 Runner / 678 M ( 12 m) 1:54:35.07 / 1287
1295 2:09:39 1599 Daniel Livsey M 41 Runner / 679 Y ( 2 m) 1:44:38.11 / 1213
1296 2:09:49 1590 Erica Norton F 12 Runner / 680 M ( 12 m) 1:54:48.21 / 1291
1297 2:09:54 1169 Thomas St. John M 17 Runner / 681 Y ( 2 m) 1:44:53.83 / 1218
1298 2:10:03 1109 Collin Shewey F 39 Runner / 682 R ( 8 m) 1:51:02.27 / 1261
1299 2:10:15 1284 Don Madronich M 71 Runner / 683 B ( 22 m) 2:05:14.42 / 1365
1300 2:10:32 1215 Micaela Robinson F 18 Runner / 684 Q ( 9 m) 1:52:31.70 / 1276
1301 2:10:40 104 Mark Miller M 64 Invitational / 617 J ( 15 m) 2:25:39.60 / 1408
1302 2:10:45 1381 Debra Menges F 55 Runner / 685 H ( 16 m) 1:59:44.23 / 1328
1303 2:11:01 1696 Patrick Armstrong M 44 Runner / 686 X ( 3 m) 1:47:00.45 / 1233
1304 2:11:04 1504 Kristen Sargent F 44 Runner / 687 N ( 11 m) 1:55:03.16 / 1293
1305 2:11:21 1595 Theresa Norton F 46 Runner / 688 M ( 12 m) 1:56:20.38 / 1303
1306 2:11:31 1586 Sharon Fox F 60 Runner / 689 D ( 20 m) 2:04:30.42 / 1360
1307 2:11:43 1146 Reese Murphy F 9 Runner / 690 D ( 20 m) 2:04:42.15 / 1362
1308 2:11:43 1097 Eric Lachter M 46 Runner / 691 W ( 4 m) 1:48:42.18 / 1242
1309 2:11:43 1910 Dola Tibbs F 9 Runner / 692 D ( 20 m) 2:04:42.77 / 1363
1310 2:11:51 1240 Brooks Esser M 57 Runner / 693 P ( 10 m) 1:54:50.40 / 1292
1311 2:11:57 1563 Cathi Ketterling F 45 Runner / 694 M ( 12 m) 1:56:56.41 / 1308
1312 2:11:58 1249 Rob Adams M 54 Runner / 695 R ( 8 m) 1:52:57.18 / 1279
1313 2:12:01 1089 June Bernstein F 13 Runner / 696 N ( 11 m) 1:56:00.20 / 1301
1314 2:12:13 1908 Oscar Tibbs M 7 Runner / 697 C ( 21 m) 2:06:12.50 / 1368
1315 2:12:26 1539 Merle Meyers M 65 Runner / 698 H ( 16 m) 2:01:25.60 / 1339
1316 2:12:35 1021 Tadashi Castillo Hi M 46 Runner / 699 W ( 4 m) 1:49:34.96 / 1248
1317 2:13:09 1810 Shubie Gulati F 51 Runner / 700 L ( 13 m) 1:59:08.83 / 1322
1318 2:13:10 1244 David LaDuke M 56 Runner / 701 Q ( 9 m) 1:55:09.62 / 1295
1319 2:13:10 1273 Mazin Jadallah M 46 Runner / 702 W ( 4 m) 1:50:09.91 / 1252
1320 2:13:11 1131 Josh Denberg M 49 Runner / 703 V ( 5 m) 1:51:10.63 / 1262
1321 2:13:16 1391 Shekinah Morrison-Underhill F 39 Runner / 704 R ( 8 m) 1:54:15.30 / 1283
1322 2:13:20 1661 Jamey Edgerton M 47 Runner / 705 W ( 4 m) 1:50:19.77 / 1256
1323 2:13:23 1769 Thomas Druge M 59 Runner / 706 N ( 11 m) 1:57:22.14 / 1313
1324 2:13:32 1195 Miriam Goldstein F 49 Runner / 707 L ( 13 m) 1:59:31.33 / 1325
1325 2:13:37 1585 Carla Arnold F 41 Runner / 708 P ( 10 m) 1:56:36.67 / 1305
1326 2:13:47 1181 Jelena Filipovic F 24 Runner / 709 R ( 8 m) 1:54:46.78 / 1289
1327 2:13:47 1742 Michael Coll M 62 Runner / 710 K ( 14 m) 2:00:46.98 / 1336
1328 2:13:48 1741 Sheila Coll F 29 Runner / 711 R ( 8 m) 1:54:47.46 / 1290
1329 2:13:52 1123 Donna Hamilton F 56 Runner / 712 G ( 17 m) 2:03:51.77 / 1357
1330 2:13:59 1473 Ivy Stempkovski F 15 Runner / 713 P ( 10 m) 1:56:58.47 / 1310
1331 2:14:03 1439 Jessica Clements F 14 Runner / 714 N ( 11 m) 1:58:03.00 / 1318
1332 2:14:04 1438 Tina Clements F 43 Runner / 715 P ( 10 m) 1:57:03.05 / 1312
1333 2:14:14 1384 Mayumi Zelechoski F 49 Runner / 716 L ( 13 m) 2:00:13.60 / 1331
1334 2:14:16 1458 Elizabeth Krauth Oprendek F 54 Runner / 717 J ( 15 m) 2:02:15.74 / 1343
1335 2:14:20 1375 Robert Peterson M 60 Runner / 718 M ( 12 m) 1:59:19.55 / 1324
1336 2:14:36 1919 Mikayla Mersereau F 31 Runner / 719 R ( 8 m) 1:55:35.02 / 1299
1337 2:14:36 1920 Adrienne McTigue F 32 Runner / 720 R ( 8 m) 1:55:35.05 / 1300
1338 2:14:44 1441 Bob Agazzi M 65 Runner / 721 H ( 16 m) 2:03:44.00 / 1354
1339 2:14:47 1743 Sarah Bettman F 42 Runner / 722 P ( 10 m) 1:57:46.51 / 1315
1340 2:14:50 1167 Jay Cleland M 63 Runner / 723 J ( 15 m) 2:02:49.65 / 1346
1341 2:14:57 1788 Hayley Rostek F 18 Runner / 724 Q ( 9 m) 1:56:56.20 / 1307
1342 2:15:19 1774 Valerie Stratta Trenev F 56 Runner / 725 G ( 17 m) 2:05:18.30 / 1367
1343 2:15:41 1327 Hope Johnson F 11 Runner / 726 K ( 14 m) 2:02:40.71 / 1345
1344 2:15:45 1611 Alana Finley F 31 Runner / 727 R ( 8 m) 1:56:44.77 / 1306
1345 2:15:47 1415 Cliff Clark M 63 Runner / 728 J ( 15 m) 2:03:46.45 / 1355
1346 2:16:04 1301 Allison Reed F 52 Runner / 729 K ( 14 m) 2:03:03.27 / 1348
1347 2:16:12 1870 Elizabeth Pasquale F 43 Runner / 730 P ( 10 m) 1:59:11.22 / 1323
1348 2:16:12 1869 Luciana Pasquale F 9 Runner / 731 D ( 20 m) 2:09:11.43 / 1376
1349 2:16:14 1895 Kerrigan Bennett M 51 Runner / 732 U ( 6 m) 1:55:13.66 / 1296
1350 2:16:38 1582 Jordan Speets F 12 Runner / 733 M ( 12 m) 2:01:37.44 / 1341
1351 2:16:42 646 Stephanie Hauke F 32 Invitational / 618 R ( 8 m) 2:24:41.02 / 1407
1352 2:16:42 647 Robert Hauke M 33 Invitational / 619 Z ( 1 m) 2:17:41.25 / 1393
1353 2:16:47 1296 Audrey Kosla F 9 Runner / 734 D ( 20 m) 2:09:46.02 / 1379
1354 2:16:47 1923 Kermit Kubitz M 69 Runner / 735 D ( 20 m) 2:09:46.16 / 1380
1355 2:16:47 1285 Nick Kosla M 38 Runner / 736 Y ( 2 m) 1:51:46.50 / 1268
1356 2:17:00 1342 Larissa Kosla F 40 Runner / 737 Q ( 9 m) 1:58:59.01 / 1321
1357 2:17:02 1383 Brian Dougherty M 52 Runner / 738 T ( 7 m) 1:57:01.21 / 1311
1358 2:17:16 1692 Jason Cheng M 40 Runner / 739 Y ( 2 m) 1:52:15.48 / 1272
1359 2:17:34 1551 Keith Buckley M 49 Runner / 740 V ( 5 m) 1:55:33.94 / 1298
1360 2:17:35 1798 Belen Buckley F 16 Runner / 741 Q ( 9 m) 1:59:34.45 / 1326
1361 2:17:49 1157 Pam Raymond F 52 Runner / 742 K ( 14 m) 2:04:48.62 / 1364
1362 2:18:06 1323 Guy Wulfing M 72 Runner / 743 A ( 23 m) 2:14:05.21 / 1387
1363 2:18:11 1330 Lisa Feldmann F 44 Runner / 744 N ( 11 m) 2:02:10.34 / 1342
1364 2:18:11 1264 Jill Cordova - Holt F 50 Runner / 745 L ( 13 m) 2:04:10.93 / 1358
1365 2:18:19 1380 Michael Holt M 62 Runner / 746 K ( 14 m) 2:05:18.28 / 1366
1366 2:18:39 1477 David Petersen M 44 Runner / 747 X ( 3 m) 1:54:38.45 / 1288
1367 2:18:43 1849 Justen Gooding M 50 Runner / 748 U ( 6 m) 1:57:42.54 / 1314
1368 2:19:04 1111 Kendall Hiti F 18 Runner / 749 Q ( 9 m) 2:01:03.97 / 1337
1369 2:19:54 1231 Bett Mott F 69 Runner / 750 AAA ( 25 m) 2:17:53.91 / 1394
1370 2:20:13 1287 Nara Clark F 43 Runner / 751 P ( 10 m) 2:03:12.21 / 1349
1371 2:20:20 1795 Kristen Wrench F 24 Runner / 752 R ( 8 m) 2:01:19.88 / 1338
1372 2:20:31 1357 Dyan Bender F 54 Runner / 753 J ( 15 m) 2:08:30.92 / 1375
1373 2:20:33 1729 Christian Petersen M 49 Runner / 754 V ( 5 m) 1:58:32.48 / 1319
1374 2:21:23 1677 Scott Hoopes M 73 Runner / 755 AA ( 24 m) 2:18:22.56 / 1397
1375 2:21:28 1395 River Underhill-Morrison F 11 Runner / 756 K ( 14 m) 2:08:27.14 / 1373
1376 2:21:31 1418 Yomi Kukoyi M 64 Runner / 757 J ( 15 m) 2:09:30.73 / 1378
1377 2:21:35 1783 Eve Graves F 51 Runner / 758 L ( 13 m) 2:07:34.33 / 1372
1378 2:21:35 1782 Wayne Graves M 51 Runner / 759 U ( 6 m) 2:00:34.41 / 1334
1379 2:21:37 1747 Suzanna Enriquez F 40 Runner / 760 Q ( 9 m) 2:03:36.22 / 1352
1380 2:21:54 1726 Wen Su F 48 Runner / 761 M ( 12 m) 2:06:53.28 / 1370
1381 2:22:31 1333 Barbara Frankel F 50 Runner / 762 L ( 13 m) 2:08:30.13 / 1374
1382 2:23:27 1201 Todd Niedermeyer M 55 Runner / 763 R ( 8 m) 2:04:26.86 / 1359
1383 2:23:38 1042 Erik Sherley M 54 Runner / 764 R ( 8 m) 2:04:37.67 / 1361
1384 2:23:42 1581 Jackson Speets M 15 Runner / 765 W ( 4 m) 2:00:41.79 / 1335
1385 2:24:18 1588 Colleen Fox F 61 Runner / 766 D ( 20 m) 2:17:17.74 / 1392
1386 2:24:26 1474 Sarah Takasaki F 17 Runner / 767 Q ( 9 m) 2:06:25.95 / 1369
1387 2:24:55 1002 Nancy Head F 75 Runner / 768 AAA ( 25 m) 2:22:54.92 / 1406
1388 2:25:54 1011 Ann Charlton F 57 Runner / 769 G ( 17 m) 2:15:53.14 / 1390
1389 2:28:12 1067 Mason Reilly M 13 Runner / 770 U ( 6 m) 2:07:11.47 / 1371
1390 2:28:31 1432 Rich Martin M 55 Runner / 771 R ( 8 m) 2:09:30.60 / 1377
1391 2:28:32 1299 Gerald Freedman M 76 Runner / 772 AAA ( 25 m) 2:26:31.68 / 1410
1392 2:28:40 1753 Evette Hernandez F 41 Runner / 773 P ( 10 m) 2:11:39.67 / 1381
1393 2:29:10 697 Phil Phythian M 82 Invitational / 620 AAA ( 25 m) 2:54:09.90 / 1427
1394 2:29:33 323 John Zerbe M 48 Invitational / 621 V ( 5 m) 2:34:32.13 / 1418
1395 2:29:33 1268 Cici Zerbe F 76 Runner / 774 AAA ( 25 m) 2:27:32.18 / 1412
1396 2:29:41 1429 Grace Cookston F 13 Runner / 775 N ( 11 m) 2:13:40.53 / 1384
1397 2:31:14 1331 Bonnie Sullivan F 63 Runner / 776 B ( 22 m) 2:26:13.58 / 1409
1398 2:31:28 1185 Margret (Peggy) Davis F 65 Runner / 777 AA ( 24 m) 2:28:27.88 / 1413
1399 2:31:32 1422 Rich McCollam M 62 Runner / 778 K ( 14 m) 2:18:31.67 / 1398
1400 2:32:20 1613 Debbie Kelly F 49 Runner / 779 L ( 13 m) 2:18:19.85 / 1396
1401 2:32:31 1735 Alan Weber M 78 Runner / 780 AAA ( 25 m) 2:30:30.70 / 1415
1402 2:32:31 1902 Anitra Seitamo F 72 Runner / 781 AAA ( 25 m) 2:30:30.98 / 1416
1403 2:33:12 1644 Erin Koshut F 41 Runner / 782 P ( 10 m) 2:16:11.14 / 1391
1404 2:33:15 1079 Ryan Murray F 23 Runner / 783 R ( 8 m) 2:14:14.57 / 1388
1405 2:33:36 1132 Dawn Denberg F 45 Runner / 784 M ( 12 m) 2:18:35.20 / 1399
1406 2:34:20 1730 Jill Waters F 51 Runner / 785 L ( 13 m) 2:20:19.93 / 1403
1407 2:35:18 1034 Jim Hughes M 45 Runner / 786 W ( 4 m) 2:12:17.56 / 1382
1408 2:35:19 1035 Emily Hughes F 44 Runner / 787 N ( 11 m) 2:19:18.45 / 1402
1409 2:36:02 1073 Marissa Weinfeld F 15 Runner / 788 P ( 10 m) 2:19:01.98 / 1400
1410 2:36:14 1072 Kim Weiss F 50 Runner / 789 L ( 13 m) 2:22:13.45 / 1405
1411 2:36:14 1841 Peter Berry M 50 Runner / 790 U ( 6 m) 2:15:13.87 / 1389
1412 2:36:53 1307 Thomas (Tom) Peatman M 47 Runner / 791 W ( 4 m) 2:13:52.62 / 1385
1413 2:36:53 1306 Evan Peatman M 15 Runner / 792 W ( 4 m) 2:13:52.77 / 1386
1414 2:38:03 1198 Kima Hayuk M 38 Runner / 793 Y ( 2 m) 2:13:02.27 / 1383
1415 2:38:15 1526 Bradley Jacobs M 55 Runner / 794 R ( 8 m) 2:19:14.66 / 1401
1416 2:38:44 1856 Maureen Langan F 54 Runner / 795 J ( 15 m) 2:26:43.74 / 1411
1417 2:40:06 1620 Panl McDonald M 75 Runner / 796 AAA ( 25 m) 2:38:05.85 / 1420
1418 2:42:05 1419 Ken Wolf M 51 Runner / 797 U ( 6 m) 2:21:04.80 / 1404
1419 2:42:13 1657 Alton McSween M 64 Runner / 798 J ( 15 m) 2:30:12.77 / 1414
1420 2:45:18 1451 Andy O'Rourke M 26 Runner / 799 SCR ( 0 m) 2:18:17.93 / 1395
1421 2:51:43 1760 William Callahan M 70 Runner / 800 C ( 21 m) 2:45:42.19 / 1422
1422 2:52:50 1465 Angela Giacomini F 53 Runner / 801 J ( 15 m) 2:40:49.24 / 1421
1423 2:55:07 1186 Larry Davis M 69 Runner / 802 D ( 20 m) 2:48:06.27 / 1424
1424 2:55:21 1227 John Mott M 70 Runner / 803 C ( 21 m) 2:49:20.26 / 1425
1425 2:56:02 1641 William Dewey M 53 Runner / 804 T ( 7 m) 2:36:01.41 / 1419
1426 2:59:25 1825 Robert Alexander M 63 Runner / 805 J ( 15 m) 2:47:24.04 / 1423
1427 2:59:25 1805 Susan Bazela F 61 Runner / 806 D ( 20 m) 2:52:24.24 / 1426